irodalom
Kocsis András Sándor úgy vélte: végletesen felgyorsult világunkat mi sem jellemzi jobban, mint a rövid, gyakran ábrákkal színesített telefonos üzenet, ami sajátos módját képezi az információk átadásának és az érzelmek kifejezésének.
Az utolsó üzenetek az első magyarul megjelent sms-regény - hangsúlyozta a kötetet megjelentető kiadó vezetője.
A szerző, Hannu Luntiala szerint a közvéleményt megosztó műve igen sok figyelmet követel az olvasótól, hisz a rövid, célratörő üzenetek hézagjait saját fantáziájával kell kitöltenie. "Az sms-kommunikáció olyan, mint kinézni egy ablakon: a tájnak csak egy apró, keretbe foglalt részletét látjuk" - tette hozzá az író, aki a finn népesség-nyilvántartó központ igazgatója is egyben.
Az utolsó üzenetek a modern finn kultúra és kreativitás egyik legremekebb példája - vélekedett Anneli Temmes, a Finnagora - Finn Kulturális, Tudományos és Gazdasági Központ Igazgatója.
A regény középpontjában Teemu, egy számítástechnikai cégnél vezető beosztásban dolgozó férfi áll, aki egyik napról a másikra otthagyja állását és hosszú, látszólag céltalan utazgatásba kezd. A titokzatos, egyre több bonyodalomba kerülő férfi szeretteivel kizárólag sms-ben tartja a kapcsolatot - ezekre az üzenetváltásokra épül az emberi sorsokat és konfliktusokat korunk nyelvén bemutató mű.
Hannu Luntiala 1952-ben született Helsinkiben. 2006-ban debütált Hommes című novellagyűjteményével, ami a férfiak világának sötét oldalairól szól. Az utolsó üzenetek című, 2007-es regénye világszerte hatalmas sikert aratott.