bezár
 

zene

2008. 10. 22.
Fassang László ma este Hammond orgonán játszik!
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Új sorozatot kezd szerdán este Fassang László orgonaművész a budai Nyitott Műhelyben: szólóestet ad Hammond orgonán. Klubjának friss vállalkozása, hogy az 1934-ben szabadalmaztatott elektromos hangszert bemutassa.

prae.hu

Fassang László évek óta tervezte, hogy vásárol egy Hammond orgonát. Az instrumentum jellegzetes hangját azok is ismerik, akik nem járnak sűrűn koncertekre - jegyezte meg az orgonaművész, hiszen hallható a televízióban sugárzott mesefilmek, például a Mekk mester, a Kukori és Kotkoda vagy a Frakk kísérőzenéjében is.

"Az első igazi találkozásom ezzel a hangszerrel 2002-ben történt a Calgary Nemzetközi Orgonaverseny és Fesztivál alkalmából. Doug Riley kanadai dzsesszorgonista rendszeresen adott koncerteket a város egyik kávézójában és a verseny végén az improvizációs aranyéremmel a zsebemben vettem a bátorságot és megkértem, hadd játsszak én is egy kicsit a hangszeren"- idézte fel emlékeit az orgonaművész.

Azóta tervezte, hogy szert tesz egy ilyen hangszerre. 2006-ban kapott egy címet, és egy évnyi "ismerkedés" után végül is megvásárolta a hangszert, amelyet egyenesen a Nyitott Műhelybe szállíttatott. 

"Esténként lejárok gyakorolni. Szerdától pedig havonta arra nyílik lehetőségem, hogy az általam választott zenészekkel játsszam együtt. Ezek a koncertek egy ismerkedési folyamatnak, a hangszerrel és a zenész partnerekkel való kapcsolatomnak a különböző állomásai lesznek" - tette hozzá. 

A hangszer Fassang László véleménye szerint egyesíti a sípos orgona és a zongora bizonyos tulajdonságait. Orgonaszerű, mert változatos hangszíneket lehet rajta létrehozni, zongoraszerű tulajdonsága viszont a teljesen pontos és dinamikus megszólalás, és nem utolsó sorban a szállíthatóság. 

A Hammond orgona elsősorban a gospel, a blues, a dzsessz és a progresszív rock zenében vált ismertté. Érdekes, hogy sokak kutatásai szerint a gazdasági világválság vezetett a Hammond orgona megalkotásához, hiszen a drágább hangszerek iránti kereslet megcsappant az 1930-as évek elején. Legismertebb képviselői Jimmy Smith, Joy de Francesco, Keith Emerson, Rhoda Scott, Barbara Dennerlein - utóbbi 2008 januárjában lépett föl a Művészetek Palotájában. Az alábbi videón a Deep Purple billentyűse, Jon Lord játszik egy 1991-es koncertfelvételen:




nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Borbély László zongoraművész és Zeneakadémista tanítványainak koncertje
Platon Karataev: Napkötöző – négy szám
Élménybeszámoló a Decolonize Your Mind Society koncertjéről

Más művészeti ágakról

színház

Interjú Pálffy Tibor színésszel külső-belső tényezőkről, színházi igazságról, és szerepről
irodalom

Hajdu Levente volt a Kötetlenül sorozat vendége


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés