bezár
 

zene

2013. 06. 06.
Ősbemutatóra készülnek az ELTE együttesei
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A zongorista-zeneszerző Oláh Kálmán A Duna arca című, vegyeskarra, vonósokra, zongorára és ütőhangszerre írott új művét mutatják be Kovács László vezényletével péntek este az ELTE Egyetem téri aulájában az egyetemi együttesek, a Bartók Béla Énekkar és a Koncertzenekar.

prae.hu

A koncert első felében Barabás Árpád Madrigál I. című műve hallható. Ez azért különleges esemény, mert Oláh Kálmán Barabás Árpád zeneszerzőtől tanult két évig klasszikus zeneszerzést.
   
Oláh Kálmán zeneszerzőként szenvedélyesen feszegeti a zene határait, Bach, Bartók és Stravinsky művei a mai napig nagy hatással vannak rá - mutatott rá az estet vezénylő Kovács László karmester az együttes közleményében.
   
A Duna arca - Édesanyám emlékére alcímű darab első része József Attila A Dunánál és Ady Endre Anyám és én című verse alapján íródott, Dunai Tamás narrátorként olvas fel részletet előbb A Dunánál című versből, majd a kórus énekel részletet Ady Endre költeményéből. Utána ismét Dunai Tamás következik A Dunánál újabb részletével. 
   
A második rész Ady Endre Köszönöm, köszönöm, köszönöm című versére keletkezett, ezt a kórus adja elő. A harmadik rész elején Kosztolányi Dezső Anya arca című költeményéből hallható részlet szintén Dunai Tamás előadásában, majd Petőfi Sándor A Dunán című verséből, a végén pedig ismét az Anya arca című költeményből választott részlet következik. Közreműködik még Balázs Elemér (dob), Barcza Horváth József (bőgő) és zongorán a szerző.
   
Oláh Kálmán több művet komponált szimfonikus zenekarra és dzsesszformációra, ilyen például a Concerto for Symphony Orchestra and Jazz Band, amelyet Kovács László vezényletével mutattak be Oláh Kálmán szólójával a Miskolci Szimfonikus Zenekar közreműködésével. 
   
Elhangzik a hangversenyen Cser Ádám Animam meam dilectam tradidi, Vajda János Kolinda és Puccini Messa di Gloria című kompozíciója is. Az utóbbi szólistája Xavier Rivadeneira (tenor) és Szüle Tamás (basszus).
nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Borbély László zongoraművész és Zeneakadémista tanítványainak koncertje
Haydn out, Muse in – múzsadilemmák

Más művészeti ágakról

színház

Interjú Pálffy Tibor színésszel külső-belső tényezőkről, színházi igazságról, és szerepről
art&design

Vetlényi Zsolt FOLYÓÍRÁS című kiállításának kritikai szemléje
irodalom

Hajdu Levente volt a Kötetlenül sorozat vendége


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés