bezár
 

art&design

2013. 05. 08.
Fekete György kiállítása Debrecenben
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A Debreceni Művelődési Központ zsúfolásig megtelt Belvárosi Galériájában nyitották meg szerdán Fekete György Kossuth-díjas belsőépítész, iparművész Aranykor című kiállítását.

prae.hu

Az életműtárlat keretében azokat a famozaik kompozíciókat, grafikákat, tárgyakat, kisplasztikákat, könyveket és illusztrációkat mutatják be, melyek nem köthetőek szigorúan a belsőépítészeti tervező tevékenységéhez.
   
Halász János, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) kulturális államtitkára köszöntőjében arról beszélt, hogy a debreceniek büszkék városukra, történelmükre, művészeikre, de "még büszkébbek vagyunk vendégeinkre, akik megtisztelnek minket, gazdagítanak bennünket".
Az államtitkár köszönetet mondott Fekete Györgynek, hogy Budapest, Zalaegerszeg és Sopron után elhozta Debrecenbe a kiállítását, amelynek méltó környezetet jelent a Belvárosi Galéria patinás épülete.
   
Fekete Károly, a Debreceni Református Hittudományi Egyetem rektora megnyitójában emlékeztetett arra, hogy Fekete György Kossuth-díjas belsőépítész, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke rendezett már csoportos kiállítást Debrecenben szakrális alkotásokból. 
   
Korábbi önálló kiállítása a debreceni Nagytemplomi Galériában a 70. születésnapján megnyitott életmű-kiállítás tablóiból készült, a most nyíló debreceni tárlat pedig a tavaly ősszel ünnepelt 80. születésnapra készített kompozíciókat mutatja be - mondta.
   
A rektor hozzátette: a most bemutatott alkotások döntő többsége új, és "egy új technikában való elmélyülés eredményei". A természetes színű, különleges, egzotikus fatípusokat is felvonultató famozaik-technika türelem-, munka- és időigényes műfaj, de a művész számára régóta létrehozni vágyott kompozíciók megszületését jelentette.
   
Számos kisplasztika és rajz mellett a kiállítás fotókon, modelleken mutatja be a művész nagyméretű murális kompozícióit, amelyek közül mára több is megsemmisült, illetve elveszett.
   
A tárlat legnagyobb egysége Fekete György famozaikjaiból válogat. A festék és pác nélkül feldolgozott faanyag mellett a kompozíciók fontos részét képezik a beépített emléktárgyak. Pillantás a Mennyországból című alkotásába Fekete György például felesége unokáinak angyalrajzát, Marianna arany madara című munkájába Makovecz Imre hitvesének sztaniolmadarát, Sylvia hegedűje című mozaikjába pedig egy családi hangszer darabjait helyezte el. 
   
A kiállítás megnyitóján Nemes József vezényletével a debreceni Lautitia gyermekkar énekelt.
   
Fekete György kiállítását június 30-ig tekinthetik meg az érdeklődők a debreceni Belvárosi Galériában.
nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

art&design

Isabela Muñoz Omega című kiállítása a Mai Manó Házban
(Súlyosan elfogult vélemény)
A teremtett „képzelet” határtalansága
art&design

Nagyívű nemzetközi kiállítás nyílik a Deák17 Galériában

Más művészeti ágakról

Lichter Péter: Frankenstein eksztázisa – A found footage filmek és videóesszék formavilága
színház

Egy tökéletes nap Szenteczki Zita rendezésében a Hatszín Teátrumban
Gimesi Dóra: Amikor mesélni kezdtek a fák
Havas Juli Papírbabák, avagy lehet-e két hazád? című kötetének bemutatójáról


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés