bezár
 

zene

2013. 04. 01.
Fegyverekből készített hangszereken játszik egy brit zenekar
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Kisfuvolát csinálni pisztolyból olyasfajta hippiálomnak tűnik, amely a trapéznadrággal együtt merült a feledés homályába: brit zenészek egy csoportja azonban most valóra váltja az ábrándot és hangszereket készít egykori háborús fegyverekből

prae.hu

A Post War Orchestra (PWO) a közelmúltban indította útjára pénzgyűjtő kampányát, hogy minél több fegyvert tudjon hangszerré alakítani. A zenekar már hat fuvolát készített öreg Lee Enfield-puskákból, egy második világháborús sisak pedig lanttá változott a zenészek kezében. Az együttes most 27 ezer fontot szeretne összegyűjteni, hogy hangszerek egész garmadáját létrehozva mindenfajta zenei stílusban tudjon játszani.

A zenekart a művész Hilary Champion alapította, akiben azután fogant meg a fegyverek és a zene ötvözésének gondolata, hogy a Katrina hurrikánról látott felvételeket a televízióban. "Nagyjából 2005 tájékán azt vettem észre, hogy az újságok és a televízió is tele van háborúról szóló nyomasztó tudósításokkal, aztán megláttam egy férfit, aki a házának a darabjait gyűjtötte össze a Katrina hurrikán pusztítása után. A kezébe akadt egy seprű, amelyet megfordított, és gitárként kezdett játszani rajta. Egyszer csak elkezdett nevetni és akkor a háborús beszámolókra gondoltam és arra, hogy a zene miként képes összehozni az embereket" - emlékezett vissza Champion.

A zenekar hangszerei között sorakozik egy puskagránátvetőből készített fúvóshangszer, és egy rakétavetőből átalakított teremin (az egyik legelső elektronikus hangszer). A legkisebb kihívást az ütőhangszerek jelentették, amelyek között üres lőszeresládák és bedöglött gránátok tartói sorakoznak.

A zenekar csillaga szinte töretlenül ível felfele 2009-es megalapítása óta és ma már olyan prominens zenészek támogatását élvezi, mint Bruce Woolley, a Video Killed the Radio Star című sláger társszerzője. A tizenkétfős Post War Orchestra reményei szerint idővel más hírességek, köztük a zenekaréhoz hasonló eszméket valló Yoko Ono támogatását is sikerül megnyernie.

Amennyiben az együttesnek április 20-ig sikerül összegyűjtenie a kitűzött összeget a közösségi finanszírozásra épülő kampányával, akkor a közönség valószínűleg az angliai Glastonbury Apátsághoz meghirdetett Orchestra in the Field elnevezésű júliusi eseményen hallhatja először az új hangszereket - adta hírül a The Independent című brit lap internetes oldala.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Bartók György szerzői estje a Fugában
Beszélgetés Karosi Júlia jazz-énekessel
Simon Géza Gábor: A magyar jazztörténet ösvényein. A magyar jazztörténeti kutatás hatvanöt esztendeje 1958–2023

Más művészeti ágakról

Lichter Péter: Frankenstein eksztázisa – A found footage filmek és videóesszék formavilága
Renaud-Delage: Gru 4
Sírtunk Cannes-ban az Un Certain Regard izlandi nyitófilmjén


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés