bezár
 

irodalom

2013. 03. 27.
Írószervezetek bojkottálják a József Attila-díjat
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A FISZ, a JAK, a MEGY és a Szépírók Társasága közös levélben tiltakozik a művészeti középdíjakba történt újabb önkényes miniszteri beavatkozás és a szakmai bizottság döntésének semmibe vétele ellen. Három év felesleges küzdelem után úgy határoztak, nem vesznek részt a folyamatban addig, amíg az érintettek bevonásával meg nem történik a művészeti középdíjak szakmai rehabilitációja. A szervezetek tiltakozó levelüket a miniszternek is eljuttatták.

prae.hu

Emberi Erőforrások Minisztériuma
Balog Zoltán miniszter részére
Tárgy: Tiltakozás a művészeti középdíjak ügyében


Tisztelt Miniszter Úr!

Alulírott reprezentatív irodalmi szervezetek tiltakozunk a művészeti középdíjakba történt ismételt politikai beavatkozás és a szélsőséges nézetek állami elismerése ellen.

Az EMMI 2013. január 1-jétől új rendszert vezetett be a művészeti középdíjak tekintélyének visszaállítása érdekében. Több évtizedes szakmai múlttal rendelkező, a kortárs irodalom egészét lefedő írószervezeteket kért fel arra, hogy tegyenek javaslatokat a szakmai bizottságok tagjaira, és jelöljenek alkotókat a művészeti díjakra.

Az új rendszert a legtöbb szervezet elfogadta, ugyanakkor többen fenntartásukat fejezték ki, mert úgy látták, a miniszter a szokásjoggal ellentétben, a jogszabályok adta lehetőséggel visszaélve idén is önkényesen felülbírálhatja a szakmai bizottság demokratikus módon meghozott döntéseit. Félelmeik sajnos annak ellenére beigazolódtak, hogy a minisztérium a nyilvános szakmai tájékoztatón ígéretet tett arra, hogy maradéktalanul tiszteletben tartja a kuratóriumok döntését.

A József Attila-díj esetében folytatódott az a három éve tartó rossz gyakorlat, ami ellen már tavaly márciusban nyílt levélben tiltakozott nyolc irodalmi szervezet. A minisztérium idén is semmibe vette az általa felállított szakmai kuratórium javaslatait és önkényesen megváltoztatta a díjazottak névsorát.

A kontroll nélküli politikai beavatkozás sérti a művészet integritását, mert az esztétikai helyett politikai szempontokat érvényesít. Ez a gyakorlat újra és újra méltatlan helyzetbe hozza a mindenkori díjazottakat, megalázza mind a bizottságot, mind a javaslatot tevő szakmai szervezeteket, és elrongyolja a József Attila-díj tekintélyét. Az irodalmi szervezetek által többször bírált eljárás következménye az is, hogy idén több olyan ember vehetett át díjat, elismerést, akik nyíltan kirekesztő és rasszista nézeteik miatt méltatlanok bármiféle kitüntetésre.

Az irodalmi szervezetek a művészeti középdíjak tekintélyének és szakmaiságának megőrzése érdekében mindig is nyitottak voltak a korrekt párbeszédre, azonban a továbbiakban nem látjuk értelmét az együttműködésnek. Mindaddig nem kívánunk részt venni a jelölési és döntési folyamatban, amíg valóban meg nem történik a művészeti középdíjak szakmai rehabilitációja az érintettek bevonásával. A kuratóriumi tagokat pedig tisztelettel arra kérjük, hogy fontolják meg, a történtek után továbbra is részt kívánnak-e venni a jelölési folyamatban.

Üdvözlettel:

Budapest, 2013. március 25.

Fiatal Írók Szövetsége 
József Attila Kör Irodalmi Egyesület
Magyar Műfordítók Egyesülete
Szépírók Társasága



A szervezetek egy pontosító közleményt adtak ki a József Attila-díj ügyében, a következő szöveggel

A mai napon közétett, több irodalmi szervezet által jegyzett nyílt levéllel kapcsolatban a sajtóban téves megfogalmazások és hamis értelmezések terjedtek el. A nyílt levél semmilyen módon nem állítja, hogy a József Attila-díj idei díjazottjai közül bárki kirekesztő vagy rasszista nézeteket vallana, és semmilyen formában nem vitatja sem a díjazottak szakmai érdemeit, sem a szakmai bizottság javaslatait és munkáját.

A közleményt kiadó irodalmi szervezetek egyértelműen a mindenkori miniszter három éve tartó önkényes gyakorlata ellen emelték fel a szavukat, mert az nem fogadja el a mindenkori szakmai bizottság döntését. Az eljárás ellen az érintett szervezetek többször is felszólaltak, tárgyalásokat kezdeményeztek, eredménytelenül. Éppen ezért hozták meg azt a döntést, hogy a jövőben addig nem kívánnak részt venni a jelölési folyamatban, amíg a díj szakmai rehabilitációja nem történik meg.

A levél azon súlyosan félreértelmezett mondata, mely szerint „Az irodalmi szervezetek által többször bírált eljárás következménye az is, hogy idén több olyan ember vehetett át díjat, akik nyíltan kirekesztő és rasszista nézeteik miatt méltatlanok bármiféle kitüntetésre.” egyértelműen nem a József Attila-díjra vonatkozik, hanem a művészeti középdíjak körül kialakult idei helyzetre. Hiszen ahogy arról a sajtó is beszámolt, a rossz miniszteri gyakorlat idén másik művészeti középdíj és más kitüntetések esetében vezetett olyan helyzethez, hogy arra méltatlan személyt is díjaztak. A Táncsics Mihály-díj egyik díjazottját Balog Zoltán Miniszter Úr a díj visszaadására is kérte.

Minden ellentétes állítás, sajtóbeli értelmezés téves és félrevezető, ellenkezik alulírott szervezetek demokratikus elveivel, tevékenységével és megnyilatkozásaival, éppen ezért elhatárolódnak ezektől.

Fiatal Írók Szövetsége
József Attila Kör
Magyar Műfordítók Egyesülete
Szépírók Társasága

nyomtat

Szerzők

-- PRAE.HU --

A prae.hu művészeti portál 2006 óta jelenik meg, naponta friss művészeti hírekkel, tudósításokkal, és elemzésekkel, interjúkkal. Hat művészeti ág (irodalom, art&design, építészet, színház, zene, film) mellett gyerekrovata is van.


További írások a rovatból

Interjú Beck Tamással, a 33. Salvatore Quasimodo Költőverseny fődíjasával
irodalom

Kritika Élő Csenge Enikő Apám országa című kötetéről
Bemutatták a Sir Gawain és a zöld lovag legújabb fordítását

Más művészeti ágakról

Asher Kravitz: A Zsidó Kutya a Spinoza Színházban
A 12. Primanima mint a magány és társadalmi kritika tükre
art&design

A besorolás deficitje
Az idei Verzión fókuszba kerülnek az anyák küzdelmei


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés