bezár
 

art&design

2013. 01. 21.
Átadják az idei Herczeg Klára-díjakat
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Baksa-Soós János előadóművész, képzőművész és Csákány István képzőművész veheti át idén a Herczeg Klára-díjat. A Munkácsy-díjas szobrászművészről elnevezett elismerést a díjazottak munkáit bemutató kiállítás megnyitóján, kedden adják át a Laborban Budapesten.

prae.hu

A Fiatal Képzőművészek Stúdiója (FKSE) Alapítvány a szenior kategóriában Baksa-Soós Jánosnak, a junior kategóriában pedig Csákány Istvánnak ítélte oda az elismerést - közölte a Labor hétfőn az MTI-vel.
   
Baksa-Soós János a legendás Kex együttes alapítója, szerzője és énekese, olyan előadókra volt hatással, mint Cseh Tamás vagy Földes László Hobó. Baksa-Soós János 1971-ben disszidált Nyugat-Németországba és Január Herceg néven kezdett el képzőművészettel foglalkozni. Essenben a Folkwang grafika szakán, majd Düsseldorfban a Képzőművészeti Akadémián tanult, ahol Joseph Beuys és Gerhard Richter voltak a mesterei. Terra Forming címmel 2000-ben jelent meg könyve. Lét-határtalanság címmel a székesfehérvári Szent István Múzeumban 2007-ben volt tárlata.
   
Csákány István, a junior díjazott a Magyar Képzőművészeti Egyetem festő szakán 2006-ban végzett, Maurer Dóra volt a mestere. Konceptuális művészetére jellemzőek a nagyszabású és aprólékosan kidolgozott szobrok, amelyek középpontjában a munka fogalma áll.

Bernsteinzhimmer című munkája 2010-ben megkapta az AICA-díjat, a Műkritikusok Nemzetközi Szövetsége magyar tagozatának elismerését.
A Herczeg Klára-díjat 1998 óta évente ítéli oda az FKSE Alapítvány kuratóriuma. A szobrászművész fontosnak tartotta az idősebb és a fiatalabb alkotói generációk kapcsolatát.
   
Herczeg Klára (1903-1997) Munkácsy-díjas szobrászművész Bécsben töltött fiatalsága alatt bronzöntő gyárban gyakornoki munkát vállalt, ott készítette első szobrát. A budapesti képzőművészeti főiskolán 1924 és 1927 között Kisfaludi Strobl Zsigmond növendéke volt, tanulmányait később Berlinben, 1930 és 1932 között Párizsban folytatta, ahol Charles Despiau szobrász volt a mestere, majd 1933-ban tért haza Budapestre.

Az 1960-as évek végétől alkotta az életművében jelentős irodalmi, képzőművészeti, zenei ihletésű vagy mitológiai, bibliai témát feldolgozó érmeit, kisplasztikáit. Köztéren mintegy harminc szobra látható Budapesten és országszerte.
   
A díjazottak tárlata február 8-ig tart nyitva.
nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

A Present Eye Looking to the Past című kiállításról
A teremtett „képzelet” határtalansága
art&design

Mátrai Erik AIR című kiállításáról
Kelemen Kinga kiállításának megnyitóbeszéde

Más művészeti ágakról

színház

Egy tökéletes nap Szenteczki Zita rendezésében a Hatszín Teátrumban
Platon Karataev: Napkötöző
Bemutatták Sárkány Tímea első, Boszorkányok nyara című verseskötetét


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés