bezár
 

irodalom

2013. 01. 21.
600 millióval nőtt a levéltárak költségvetése
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Csaknem 3,1 milliárd forintból, a tavalyi összegnél majdnem 600 millió forinttal nagyobb összegből gazdálkodhat idén a Magyar Nemzeti Levéltár (MNL) - mondta el az intézmény főigazgatója hétfőn Zalaegerszegen.

prae.hu

Mikó Zsuzsanna az MNL Zala Megyei Levéltárának elmúlt évi munkáját és idei terveit összegző sajtótájékoztatón beszélt arról, hogy az országos és a megyei levéltárak összevonásával, jogutódként jött létre Magyarország egyik legnagyobb kulturális intézménye. 
   
Munkájukban egyre nagyobb hangsúlyt kap az elektronikus adatok és iratok megőrzése, a köziratok mellett a magánokiratok gyűjtése, a külföldi levéltárakban őrzött magyar vonatkozású anyagok megismerése, valamint a meglévő dokumentumok állományvédelme, digitalizálása és széles körű hozzáférhetővé tétele.
   
Mikó Zsuzsanna hangsúlyozta: a levéltárak feladata, hogy a magyar történelemírás szempontjából kiemelkedő forrásanyag biztonságos körülmények között őrizzék meg.

Az intézmények összevonással megmaradt a megyei levéltárak szakmai önállósága, de lehetőségük nyílik arra, hogy a megyékben folyó tudományos munkát összehangolják.
   
Fontosnak nevezte a tömeges digitalizálás elindítását, amelyhez megtörtént az eszközbeszerzés. Nemcsak a papíralapú iratok elektronizálására kerül sor, de a mikrofilmek és a múlt században még orsós magnókkal készült hanganyagok digitalizálását is elindították.
A levéltáraknak fel kell készülniük az elektronikus iratok megőrzésére is, a 2009 óta zajló és idén szeptemberben záruló e-levéltár program keretében már azon dolgoznak, hogy képesek és alkalmasak legyenek az elektronikus iratok átvételére és kezelésére. Hangsúlyozta, hogy a világon még nincsenek bejáratott megoldások erre, de a hosszú távú megőrzés a cél, ami más feltételeket igényel, ezért "többe fog kerülni, mint a papír alapú iratok megőrzése".
   
A főigazgató kitért arra, hogy szorgalmazzák a magániratok bekerülését, hiszen a történelem megismeréséhez a köziratok mellett a személyes dokumentumokra is szükség van, de szeretnék megalapozni az "oral history" gyűjteményt, vagyis elkezdeni személyes történelmi interjúk készítését. Céljuk - amelyhez ösztöndíjakat, támogatásokat kutatnak fel -, hogy a magyar vonatkozású külföldi levéltári anyagokhoz is hozzáférhessenek, azokat eredetiben vagy legalább másolatban Magyarországra hozzák.
   
Kulcsterület az állományvédelem, ezért felülvizsgálják a raktározási lehetőségeket és körülményeket, emellett raktárépítési programot is indítanak. Már közbeszerezést írtak ki a székesfehérvári raktár építésének befejezésére, amelyhez 500 millió forintos összeget kaptak a költségvetésből - jelezte Mikó Zsuzsanna.
   
Gyimesi Endre levéltári miniszteri biztos a sajtótájékoztatón azt mondta: az Operaház után a második legnagyobb kulturális intézmény ma Magyarországon a mintegy 700 embert foglalkoztató Magyar Nemzeti Levéltár. 
   
A levéltári rendszer átalakítását az indokolta, hogy az elmúlt évtizedekben a megyék "megroppantak, nem kaptak kulturális, közgyűjteményi normatívát", így nem tudtak egyenlő anyagi feltételeket biztosítani a megyei levéltáraknak. Nagyjából öt év alatt "egy közepes nagyságú levéltár" létszámával és anyagi forrásaival csökkent a levéltárak működési feltétele Magyarországon, "végveszély állt fenn" a történelmi iratok feldolgozását illetően - fogalmazott Gyimesi Endre.
nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Bemutatták Sárkány Tímea első, Boszorkányok nyara című verseskötetét
Kilenc szabad növény és Boszorkányok nyara – Recenzió Sánta Miriám és Sárkány Tímea 2023-as köteteiről
Élő Csenge Enikő Apám országa című kötetének bemutatója

Más művészeti ágakról

színház

Egy tökéletes nap Szenteczki Zita rendezésében a Hatszín Teátrumban
Bartók György szerzői estje a Fugában
art&design

Vetlényi Zsolt FOLYÓÍRÁS című kiállításának kritikai szemléje


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés