bezár
 

art&design

2013. 01. 09.
Fekete László porcelánszobrai
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Fekete László iparművész mintegy negyven agyag- és porcelánszobraiból péntektől látható kiállítás a Budapest Történeti Múzeum Budapest Galériájában.

prae.hu

Az Agyagszobrok című tárlaton a művész 1978 és 2012 között készült alkotásai közül főként agyagszobrokat tár a közönség elé, de néhány porcelánmunkáját is bemutatja.
   
Fekete László az MTI-nek elmondta, hogy látható lesz többek között a Janus Pannonius Múzeum tulajdonában lévő, agyagból készült, 1978-ra datált Organikusan fejlesztett konstrukció I. és II. című vörös színű szobra, valamint a sorozat 1981-ben készült, magántulajdonban lévő vöröses-drappos harmadik darabja is. Régebbi művei természeti és formaközeli alkotások - hangsúlyozta a művész.
   
1983 körül váltott művészetében és olyan szobrokat kezdett el készíteni, amelyekkel a mostani világ és a saját problémáit jobban ki tudta fejezni. "Úgy éreztem, ezekbe a nagyon szép természeti formákba nem tudom beletenni a bennem és a világban lévő dolgokat, ezért teljesen más jellegű szobrokat kezdtem el alkotni" - magyarázta. Új szobrain kontrasztosabb és erőteljesebb színvilágot, a fekete-fehér, a fekete-piros és fehér-piros változatait használja. 
   
Szakmai életének egyik legjelentősebb állomása volt, amikor 1992-ben bekerült a Gath Clark amerikai galerista és szakíró által vezetett, a műfaj vezető kiállítóterének számító New York-i galériába. Ott négy önálló kiállítása volt 1994 és 2001 között.

"Kelet-Európából egyedüliként állandó tagja voltam az 57. utcában található galériának Gath Clark nyugdíjazásáig, és ez óriási segítség volt számomra" - fejtette ki.
    
2012 tavaszán mutatta be a houstoni kortárs művészetek múzeuma agyagalapú szobor- és tárgyegyüttesét. Annak a kiállításnak a katalógusát a tárlóban tekinthetik meg az érdeklődők. Alkotásaiból negyven-ötven darab Amerikában maradt múzeumban vagy magángyűjteményben. 
   
Legújabb munkái közül látható lesz például a Tetovált létszövevényszerű oszlopoltár című, fekete-fehér, nagy méretű és részletgazdag szobor, valamint a Tetovált kehelyszerű létszövevény című, másfél méter magas szobra is.
   
Két speciális technikát alkalmaz: agyagból vékony rácsos szerkezetet készít vagy a már kiégetett darabokat nagyobb darabbá égeti össze. Az utóbbi időben készült szobrait kiégetett kisebb darabokból ragasztotta egybe és fekete vagy fehér mázzal borította őket.
   
Fekete László 1974-ben végzett a Magyar Iparművészeti Főiskolán, mesterei Kovács Ferenc és Schrammel Imre voltak. Az utóbbi pár évben Franciaországban, Belgiumban és Németországban állították ki műveit, Heidelbergben pedig a legnevesebb német kerámia szakgaléria foglalkozik szobraival. A kiállítás február 17-ig tart nyitva.
nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

A Budapesti Fotófesztivál Női fókusz című kiállításáról
art&design

Megnyitószöveg KristofLab Still Life című kiállításához
art&design

Nagyívű nemzetközi kiállítás nyílik a Deák17 Galériában

Más művészeti ágakról

Michael Sarnoski: Hang nélkül – Első nap
Kritika a Das Rheingold és a Die Walküre előadásairól a Wagner-Napokon
irodalom

Hajdu Levente volt a Kötetlenül sorozat vendége


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés