bezár
 

zene

2012. 11. 28.
Kína felháborodott Elton John lépésén
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Elveri a port Elton Johnon szerkesztőségi cikkében a Global Times című, angol nyelvű kínai napilap kritikus hangú kommentárjában, mert a brit sztár hétvégi pekingi koncertjét Aj Vej-vejnek, a szilenciumra ítélt rendszerbírálónak ajánlotta.

prae.hu

 A lap szerdai számában foglalkozik a vasárnapi esettel, miután a nyugati média felkapta: John koncertje közben Ajnak ajánlotta fellépését, amely előtt alig tíz percre személyesen is találkoztak.
   
A nem ritkán nacionalista hangvételű publicisztikákat közlő Global Times idézi a The Guardian című brit lapot, amely szerint a bejelentést némán fogadta a közönség. A kínai cikkíró szerint könnyen lehet, hogy sokan nem is értették, miről van szó.
   
"John váratlan közlése a közönséggel szembeni tiszteletlenségről árulkodik, és ellentétes a szerződéssel, amelyet a kínai szervezőkkel kötött, mert politikai töltetet adott a koncertnek" - jegyzi meg a szerző, és úgy véli, ha az emberek tudták volna, hogy a koncertet kinek ajánlja, sokan talán el sem mentek volna.
   
A Global Times szerint a történtek el fogják bizonytalanítani az illetékeseket, amikor a jövőben külföldi művészeket hívnak, vagyis a brit énekes problémássá tette a jövőbeni koncertszervezéseket.

Ennek ellenére a lap azon az állásponton van, hogy Kínának nem kell túlságosan óvatosnak lennie akkor, amikor külföldi előadókat hív meg, de a közönségnek sem kell visszatartania magát attól, hogy hangot adjon nem tetszésének, és adott esetben "lepfujolja a színpadról a provokátort".
A pekingi MasterCard Központban adott kétórás koncertről szóló korábbi beszámolóiban a kínai média nem említette az "incidenst", csupán a brit sztár sikeres szereplését részletezte.
   
Aj Vej-vej maga nem kifogásolta a Global Times cikkét, mondván, a neve amúgy is ritkán szerepel a hivatalos kínai médiában. A szókimondásáról ismert 55 éves művész szerint a lap természetes módon véleményt nyilvánít egy olyan kérdésben, amely foglalkoztatja az embereket.
   
John 1984-ben járt először Kínában, és bár azóta többször is megfordult a kelet-ázsiai országban, legutóbb 2004-ben lépett fel. Mostani kínai turnéját Sanghajban kezdte, és az eredeti tervek szerint - Dél-Korea, Malajzia és Hongkong után - Kantonban fejezi majd be december hatodikán.
   
Sajtójelentések szerint a kantoni koncertre szerdán még lehetett jegyet vásárolni.
   
Aj Vej-vej ügye tavaly áprilisban került a figyelem középpontjába, amikor a pekingi repülőtéren őrizetbe vették, majd három hónapig ismeretlen helyen tartották. A hatóságok gyanúja és később a bíróság megállapítása szerint a művészhez kötődő pekingi cég jelentős adótartozást halmozott fel. A vizsgálat lezárultával Aj cégét 15 millió jüan adó utólagos megfizetésére kötelezték.

Az adóhátralékból 8,45 millió jüant 2011 novemberében egy állami bankszámlára biztosítékként befizetett a művész, mert állítása szerint anélkül letartóztathatták volna a feleségét. Idén ősszel végül is bezáratták a cégét.
nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Kritika az Orfeo ed Euridice új felvételéről
A 180-as Csoport című kötet bemutatója
A Pécsi Jazz Napok négy koncertjéről

Más művészeti ágakról

Michael Sarnoski: Hang nélkül – Első nap
Havas Juli Papírbabák, avagy lehet-e két hazád? című kötetének bemutatójáról
Sírtunk Cannes-ban az Un Certain Regard izlandi nyitófilmjén
Kritika a Das Rheingold és a Die Walküre előadásairól a Wagner-Napokon


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés