bezár
 

art&design

2012. 11. 23.
Brit videoinstalláció a bányászokról
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Először látható Magyarországon Jeremy Dellernek az orgreave-i bányászok 1984-es nagy sztrájkjáról készített videoinstallációja. A brit képzőművész a Kassák Múzeumban mutatkozik be, ahol az intézmény Red Dot dizájn díjas arculati terveivel is megismerkedhet szombattól a közönség.

prae.hu

Sasvári Edit művészettörténész, intézményvezető elmondta az MTI-nek, hogy a múzeum tematikájába beleillik Jeremy Deller bányász-videója, mert a múzeum névadója, Kassák Lajos erősen kötődött a munkássághoz, irodalmi lapja a Munka címet viselte, munkásönképzőkört vezetett Munkakör címen. 
   
Az orgreave-i csata című, 62 perces videó úgynevezett újrajátszása az 1984-es nagy bányászsztrájknak, a rendőrök és a bányászok összecsapásának, amelyben a rendőrök szétverték a bányásztiltakozást.
A brit médiában nagy hangsúlyt kapott ez az esemény, de a művész ezeket az anyagokat nem akarta használta, mert manipuláltak voltak a híradások. Ezt később maga a BBC is elismerte és bocsánatot is kért.

Ez a bocsánatkérés benne van a filmben, de úgy, hogy arról az öreg bányászok beszélnek - jegyezte meg Sasvári Edit, hozzátéve, hogy Jeremy Deller az egykori csata helyszínén 2001-ben játszatta újra, rekonstruálta a történetet a környékbeliekkel, aminek eredménye egy megrázó film lett.
   
A brit videoinstallációt a múzeum munkatársai kiegészítették a korabeli magyar elektronikus és írott sajtó beszámolóival. Kiállították például a Magyar Nemzet, a Népszabadság és a Magyarország című hetilap azon számait, amelyek a brit bányászmegmozdulással foglalkoztak.
   
Jeremy Deller 46 éves, eredeti végzettsége művészettörténész, a szubkultúrák tanulmányozásával foglalkozott, majd képzőművészként is bemutatkozott. Nemrég volt életmű-kiállítása Londonban, az arra készült nagy katalógus a Kassák Múzeumban is megnézhető. Deller fogja képviselni Nagy-Britanniát a 2013-as Velencei Biennálén - összegezte az intézményvezető.
   
Sasvári Edit felhívta a figyelmet arra is, hogy a Kassák Múzeum idén elnyerte a világ egyik legrangosabb dizájn elismerését, a német Red Dot díjat kommunikációs dizájn kategóriában. Szombattól a nagyközönség is megismerheti a pályázati anyagot - fűzte hozzá a múzeum vezetője.
   
A díjazott logóban a Kassák által is gyakran alkalmazott felkiáltójel a mindenkor szükséges kritikai attitűdre utal, a “K” másik eleme, a nyíl, a figyelmet ennek a kassáki üzenetnek a mai érvényességére irányítja.

Logóvariációk, képeslapok, névjegykártya, információs tábla, kiadványok és oldalak a Lajos Kassák. Botschafter der Avantgarde című kiadványból, ezek mind olyan munkák, amelyeket ha az ember megpillant, azonnal tudja, hogy a Kassák Múzeumról van szó - hangsúlyozta Sasvári Edit.
Mindkét kiállítás 2013. március 3-ig tart nyitva.
nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

A Budapesti Fotófesztivál Női fókusz című kiállításáról
A teremtett „képzelet” határtalansága
Kelemen Kinga kiállításának megnyitóbeszéde
art&design

Kiállításkritika A kétely felfüggesztéséről

Más művészeti ágakról

színház

Egy tökéletes nap Szenteczki Zita rendezésében a Hatszín Teátrumban
[ESCAPE] – A Donkihóte-projekt az Örkény István Színház és a Városmajori Szabadtéri Színpad közös produkciójában
Renaud-Delage: Gru 4


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés