bezár
 

irodalom

2012. 11. 08.
Döntés a kulturális életet érintő zárolásokról
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Megtörtént a Emberi Erőforrások Minisztériuma Kultúráért Felelős Államtitkárságának idei költségvetéséből zárolt 2,4 milliárd forint fejezetenkénti felosztása.

prae.hu

A kormány október 8-án döntött az idei költségvetési egyenleg tartását biztosító intézkedésekről. A napokban véglegessé vált, hogy a kulturális államtitkárságra 2427 millió forint esik - emlékeztetett az államtitkárság az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében, hangsúlyozva: a döntéseket az államháztartás helyzete miatt hozták meg.
   
Mint kiemelték, a felosztás egyik fő szempontja az volt, hogy a működésükben leginkább a központi költségvetésre szoruló szervezetek támogatása a lehető legkisebb mértékben csökkenjen. Ugyancsak cél volt a háttérintézmények zavartalan működésének biztosítása, ezért a huszonháromból csak hármat érintenek a mostani döntések - közölte az államtitkárság, hozzátéve: törekednek arra, hogy a kultúra területét érintő mostani zárolásokat a jövőben pótolhassák.
   
Az államtitkárság idei költségvetésének 8,3 százalékát kitevő intézkedés három háttérintézményt, illetve az úgynevezett fejezeti kezelési előirányzatokon keresztül több olyan szervezetet érint, amelyek pályázat vagy egyéni döntés alapján számíthatnak költségvetési támogatásra.
   
A korábbi tervezet szerint a Szépművészeti Múzeum költségvetése 250, a Magyar Állami Operaházé pedig 850 millió forinttal módosult volna. Mivel azonban a Magyar Nemzeti Múzeumnál (MNM) korábban keletkezett, és eddig fel nem használt 777,5 millió forintos megtakarítás bekerült az intézkedésbe, a kultúráért felelős államtitkár elérte, hogy a Szépművészeti csak 100, az Opera pedig 250 millióval költhessen kevesebbet idén a tervezettnél.
   
Mint a közlemény rámutat, a két összeg nem a költségvetésből kapott támogatásaikat, hanem a tervezett saját bevételeiket érinti. Az MNM által fel nem használt megtakarítás más célra fordítása nem befolyásolja a múzeum működését.
   
A pályázat vagy egyéni döntés alapján odaítélhető, úgynevezett fejezet kezelésű előirányzat 1229 millió forinttal csökken ebben az évben. Ebből a legnagyobb tétel (500 millió forint) a kiemelt és független színházakra, énekkarokra valamint zenekarokra esik.
   
Az államtitkárság döntése értelmében az úgynevezett II-es és VI-os kategóriába tartozó, mintegy száz, független szervezet egységesen, a korábban jelzett támogatás kétharmadát, összesen közel félmilliárd forintot kap meg. A kiemelt intézmények idén az államtitkárság költségvetéséből pályázati úton nem juthatnak forrásokhoz, ez független a normatív alapon járó támogatásuktól.
   
Hét kulturális alapítványt is érint a döntés, összesen 475,2 millió forint összegben. Közülük kettő nem számíthat a tervezett támogatásra, öt pedig csökkentett összeggel számolhat. Az intézkedés következtében ebben az évben 192 millió forinttal kevesebb jut a világörökségi törvényből adódó feladatok végrehajtására is.
   
További 195 millió forint nyolc, úgynevezett fejezeti sor között oszlik meg, amelyből 40 millió forint a kulturális társadalmi és nonprofit szervezetekre esik. Az ebbe a kategóriába tartozó művészeti szervezetek maradéktalanul megkapják a nyár végén megítélt, a korábbinál nagyobb támogatásokat, míg a közművelődési és örökségvédelmi szervezetek nem - jelentette be az államtitkárság.
nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Bemutatták Charles Bukowski A város legszebb nője című novelláskötetét
Kemény Lili Nem című kötetéről a miskolci bemutatón Moklovsky Rékával beszélgetett
Bemutatták Locker Dávid: Beszédkényszer című verseskötetét
Kovács Dominik és Kovács Viktor Lesz majd minden című regényéről

Más művészeti ágakról

színház

Egy tökéletes nap Szenteczki Zita rendezésében a Hatszín Teátrumban
[ESCAPE] – A Donkihóte-projekt az Örkény István Színház és a Városmajori Szabadtéri Színpad közös produkciójában
Bartók György szerzői estje a Fugában
Kertész Edina: A fotográfuslány – könyvbemutató


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés