bezár
 

art&design

2012. 11. 05.
Változnak az örökségvédelmi törvények
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Általános vitára alkalmasnak találta az Országgyűlés Kulturális és sajtóbizottsága az örökségvédelemmel kapcsolatos törvények módosítását, 12 igen és 4 nem szavazattal hétfőn Budapesten.

prae.hu

Szaló Péter területrendezési, építésügyi és örökségvédelmi helyettes államtitkár elmondta, hogy a kulturális örökségvédelemmel kapcsolatos egyes törvények módosítását a régészeti és műemlékvédelmi feladatokkal összefüggő szervezeti átalakítások indokolják.
   
A legfontosabb változások között említette, hogy a régészeti emlékek közül csak a jelentősek esnek majd az örökségvédelmi törvény hatálya alá, olyan 1711 előtti értékek, amelyek a nemzeti vagy az egyetemes történelem szempontjából fontosak.

Megemlítette, hogy a törvénymódosítást követően régészeti védettségre nem hatóság tesz javaslatot, valamint hogy a régészeti feltárásokra vonatkozó jogosultságokat kormányrendeletekben határozzák meg.
   
A helyettes államtitkár szerint az új rendszer a differenciáltságra épül. "Nem vitatjuk el, hogy a megyei intézmények látják el a feltárási feladatokat, viszont az ezt megalapozó régészeti dokumentációt célszerűbbnek tartjuk, hogy például a Magyar Nemzeti Múzeum készítse el, azaz ne a feltárásban érdekelt fél" - fogalmazott, hozzátéve, hogy a módosítások a gyorsítást és az egyszerűsítést szolgálják. 
   
"Megszüntetjük az elővédelmet, illetve az építésügyi engedélyezési eljárás során a szakhatósági részvételt" - sorolta Szaló Péter a változásokat. Ez utóbbira szerinte azért van szükség, mert az örökségvédelem integrálódik az építésügyi szervezetrendszerbe, a megyei és a járási kormányhivatalokba.

A változások között azt is említette, hogy a régészeti nyilvántartásba vétel ellen nem lehet majd fellebbezni. "Úgy gondoljuk, hogy ezek jelentős hatással lesznek a beruházások megvalósítására, ilyen értelemben a társadalmi hatása is kedvező" - érvelt, hozzátéve, hogy a módosítások összhangban állnak Magyarország nemzetközi szerződéseivel is. 
   
Az ellenzéki képviselők élesen bírálták a törvénymódosításokat. Pörzse Sándor (Jobbik) közölte, hogy pártja több módosító indítványt fog benyújtani. 
   
Hiller István (MSZP) szerint az új szervezeti struktúra alkalmatlan a kulturális örökségvédelem szempontjainak érvényesítésére.
Karácsony Gergely (LMP) szerint a kormány nem az örökségvédelmi, hanem a beruházói szempontokat helyezi előtérbe.

Szerinte a törvénymódosítások ellentétesek az alaptörvénnyel, és reményét fejezte ki, hogy lesz olyan szakmai szervezet, amely az alkotmánybírósághoz fordul. 
   
Válaszában Szaló Péter felidézte, hogy a korábbi rendszer "merevsége" is jelentős károkat okozott, valamint úgy vélte, hogy integrált örökségvédelemre van szükség, nem pedig a szakterület "szeparatizmusára".
nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

art&design

Isabela Muñoz Omega című kiállítása a Mai Manó Házban
art&design

Enyedi Zsolt a Szófiai Liszt Intézet rezidenciaprogramján rendezett kiállításáról

Más művészeti ágakról

színház

Egy tökéletes nap Szenteczki Zita rendezésében a Hatszín Teátrumban
színház

A MáSzínház KÖT-EL-ÉK – „Okos lány, túlteszi magát rajta!” előadásáról
Sírtunk Cannes-ban az Un Certain Regard izlandi nyitófilmjén
irodalom

Hajdu Levente volt a Kötetlenül sorozat vendége


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés