bezár
 

film

2008. 09. 19.
Dokumentumfilmekről érdekesen - a CINEFESTen
Doku-workshop: rendszerváltáson innen és túl
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Dokumentumfilmekről érdekesen - a CINEFESTen Nagy közönséget vonzott néhány érdekesen összeválogatott dokumentumfilm csütörtökön a CineFesten.

Jövőre lesz a rendszerváltás huszadik évfordulója - mondja Szalay Péter szervező, - de Miskolcon már idén tematikus blokkot szenteltünk az eseménynek. Sok dokumentumfilm érdeme, hogy néhány téglát kiütött a szocializmus repedező falából, köztük az idei életműdíjas Gyarmathy Lívia korszakos alkotásai is. A mostani program első részében a rendszerváltást közvetlenül megelőző időszakról kaphattak ízelítőt a nézők, míg második felében az 1989 utáni időszak győzteseit és veszteseit, az átalakuló világ szereplőit állítottuk párhuzamba.

prae.hu

Az 1958-tól 1988-ig több száz, titkosszolgálati módszereket oktató,
szigorúan belső használatra készült filmből Papp Gábor Zsigmond állított össze Az ügynök élete címmel nagy sikerű, groteszk dokumentumfilmet, mely sokat elárul a Kádár-korszak lényegéről, a rendszer működéséről.

Szalay Péter Határeset című filmje közvetlenül a rendszerváltást megelőző napokat dolgozza fel, a vasfüggöny utolsó, keletnémet áldozatának határátlépési kísérletét nyomon követve. A sors iróniája, hogy 1989 augusztusában a tragikus eset után néhány nappal megnyílt a határ, majd rövidesen leomlott a berlini fal.

A második részben a rendszerváltás utáni időszakra fókuszáltunk, két filmen keresztül - folytatja a szervező. Ritkán látható Ferenczi Gábor és Sós Ágnes Huszonéves üzletemberek című kitűnő filmje. Azokról az elsőgenerációs fiatal brókerekről és menedzserekről szól, akik a gyökeresen megváltozott gazdasági helyzetben képesek voltak alkalmazkodni az új kihívásokhoz. Erről a témáról kevés hazai dokumentumfilm készült, éppen ezért tartom fontosnak bemutatását.

Almási Tamás, akinek nevéhez az állami vállalatok széthullását dokumentáló Ózd-sorozat is fűződik, Az út vége című alkotásában néhány élettörténet bemutatásával az új helyzet szülte nehézségekről és a helykeresésről beszél.

A Huszonéves üzletemberek 1993-ban, Az út vége pedig 2002-ben készült, de aktualitásukból semmit sem vesztettek. E filmek párhuzamba állítása a nézők szerint is kitűnő ötlet volt. A vetítések után tartalmas beszélgetés alakult ki a közönség és a jelenlévő alkotók, Almási Tamás, Papp Gábor Zsigmond, Sós Ágnes és Szalay Péter között. Hasonló dokumentumfilm-vetítésekre és vitákra, mint a közönség részéről többször elhangzott, igény és szükség van. Különösen a közelmúltat ábrázoló, a jelen társadalmi változásait nyomon követő művek esetében. A CineFest erre a jövőben is lehetőséget ad.

CINEFEST MISKOLC
2008. szeptember 14-21.
www.cinefest.hu

nyomtat

Szerzők

-- Forgács Nóra Kinga --


További írások a rovatból

Lichter Péter: Frankenstein eksztázisa – A found footage filmek és videóesszék formavilága
Sírtunk Cannes-ban az Un Certain Regard izlandi nyitófilmjén
George Miller: Furiosa – Történet a Mad Maxből
Hajdu Szabolcs: Kálmán-nap

Más művészeti ágakról

Kritika a Das Rheingold és a Die Walküre előadásairól a Wagner-Napokon
Bartók György szerzői estje a Fugában
Bemutatták Sárkány Tímea első, Boszorkányok nyara című verseskötetét
irodalom

Hajdu Levente volt a Kötetlenül sorozat vendége


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés