bezár
 

zene

2012. 09. 14.
Fókuszban a világörökségi címet nyert bajor operaház
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Az UNESCO világörökség listájára júniusban felkerült bayreuthi Markgräflisches Opernhaust, azaz őrgófi operaházat és Bayreuth, illetve a környék barokk kincseit mutatja be a szombattól szeptember 23-ig tartó Residenztage elnevezésű rendezvénysorozat, amelynek "sztárja" Németország egyetlen működőképes barokk operaháza.

prae.hu

 Koncertek, művészet- és zenetörténeti előadások, parklátogatások várják a családokat az operaházban, az úgynevezett Új-kastélyban, a Fantázia-kastélyban, Zwernitz várában és a Sanspareil-kertben - hangsúlyozzák a szervezők a város honlapján (www.bayreuth.de).

    Az operaházat a kitűnő zenész és komponista III. Frigyes őrgróf és neje - Wilhelmina, a porosz király testvére - Friderika Szófia nevű lányának és Württembergi Károly Jenőnek a házasságkötése alkalmából nyitották meg 1748 őszén. Az UNESCO világörökségi méltatása szerint az operaház egyedülálló emlékműve az európai barokk zenei kultúrának. 

    A homlokzat terveit az udvari építész, Joseph Saint-Pierre készítette, így azok összhangban vannak az Új-kastély stílusával. Az építkezés 1745-ben kezdődött, 1748 márciusától szeptemberéig dolgozott a belsőn a híres itáliai építész família tagja, Giuseppe Galli da Bibiena. 

    A teljesen fából készült nézőtér gazdag fafaragásainak aranyozását Johann Nikolaus Grüner készítette. A mennyezetet az Apollo és a kilenc múzsa című festmény díszíti, a drezdai Johann Benjamin Müller alkotása.
Két oldalt - olasz mintára - három emeletnyi páholysor keretezi az őrgrófi páholyt, a proszcénium páholyok és a színpad között a trombitás páholyban kaptak helyet azok a harsonások, akik a fejedelmi személyek érkeztét jelezték. 

    A különlegesen mély színpad eredetileg 26 méter volt, ma 20 és fél. A színpad díszkapuja felett az őrgrófi címer és a királyi korona látható, utalva Wilhelmina királyi származására. 

    A Liszt-évben Bayreuthban vendégszereplő magyar művészek is megtapasztalhatták, hogy részleteiben, de folyamatosan újítják fel az operaházat, amelynek egyediségét az is bizonyítja, hogy itt forgatta a neves belga rendező, Gérard Corbiau a barokk énekes sztárról, Farinelliről szóló filmjének jelentős részét. 

    Szombaton délután a barokk színpadi maszkokról hallható előadás, Napóleon bayreuthi tartózkodásáról - magával vitte a színház függönyét - beszél Thomas Rainer művészettörténész. Vasárnap Nagy Frigyesre emlékezve az Bayreuthi Udvari Muzsikusok az uralkodó kompozícióit szólaltatják meg. 

    A Fantázia-kertben Richard Wagnerre emlékeznek, aki 1872-ben Beethoven IX. szimfóniáját vezényelte az operaházban és egy ideig arra gondolt, ez lesz ünnepi játékainak színhelye. Zwernitz-kastélyban 23-án a falkavadászatról ad elő Arno Strökel történész, a Sanspareil-kertben bemutatják a barokkra jellemző épített barlangokat, grottákat. Az Új-kastély kertjében több alkalommal lovagi torna bemutatóra várják a gyerekeket.
nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Platon Karataev: Napkötöző
Kritika a Das Rheingold és a Die Walküre előadásairól a Wagner-Napokon
Interjú Wéber Kristóffal a klasszikus művészetekről és a Keringőről

Más művészeti ágakról

Kritika Kemény Lili Nem című regényéről
színház

A MáSzínház KÖT-EL-ÉK – „Okos lány, túlteszi magát rajta!” előadásáról
Renaud-Delage: Gru 4


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés