bezár
 

színház

2012. 08. 14.
Kubik Annát is jelölték Kaszás-díjra
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Kubik Anna megtisztelőnek tartja, hogy a Kaszás Attila-díj idei négy jelöltje között lehet. Mint az MTI-nek elmondta, szívének különlegesen kedves a díj, mert szeretett kollégája emlékét hivatott életben tartani.

Szkéné színház

Kubik Annát a Kaszás Attila-díj szavazásának első körében jelölt színészek választották maguk közül a második körbe, ahol a díj négy esélyese között szerepel Bányai Kelemen Barnával, Keresztes Tamással és Kálid Artúrral.

    "Szívet-lelket melengető ajánlás ez igazából, mert egy hosszú művészi pályán mindig vannak megtorpanások, akadályok, nehézségek és nagyon-nagyon sokat lendít az emberen egy ilyen szeretetből jövő díj" - fogalmazott Kubik Anna.

    Mint mondta, Kaszás Attilával többször is játszott együtt, számára legemlékezetesebb közös színpadi munkájuk a Téli rege volt a Magyar Színházban. Mint felidézte, Vidnyánszky Attila hívta meg Kaszás Attilát a Shakespeare-darab főszerepére. "Főszerepet játszottunk együtt és abszolút szimbiózisban léteztünk a színpadon" - fogalmazott. 

    Kaszás Attilával egy időben járt a színművészeti főiskolára. "Először egy március 15-i ünnepségen hallottam őt verset mondani és azonnal meg lehetett állapítani, hogy nagyon tehetséges színész, szép tiszta beszéddel, tele szenvedéllyel, odaadással.

Azonnal figyelni kellett rá" - fogalmazott. Hozzátette: egész pályájukon - akkor is, amikor nem játszottak egy színpadon - figyeltek egymásra.

    A színésznő véleménye szerint a díjnak külön rangot ad, hogy a színészeket kollégáik választják a jelöltek közé. "Az az örömöm már megvan, ami miatt nagyon jó ez a díj, hogy a kollégák javaslatára szemeltek ki négyünket, és bármelyikünk kapja, ez már hatalmas öröm így is. Már maga a jelölés is megtisztelő" - fogalmazott.

    Pályájáról szólva felidézte, hogy szinte a női szerepek teljes repertoárját végigjátszotta, számára legfontosabb alakításai között Júlia (Shakespeare: Romeó és Júlia), Melinda és Gertrudis (Katona: Bánk bán), Tünde (Vörösmarty: Csongor és Tünde), Portia (Shakespeare: A velencei kalmár) szerepét, Sütő András Advent a Hargitán című darabjának Rékáját és Szörényi-Bródy István, a király című művének Réka-figuráját, valamint Brecht Kaukázusi krétakörének Gruséjét említette.

A Kamaraszínháznál töltött időkből pedig Yerma- (Garcia Lorca: Yerma) és Jelena Andrejevna-alakítását (Csehov: Ványa bácsi) idézte fel, valamint a Gyulán, szabadtéren játszott Shaw-darab, a Szent Johanna címszerepét emelte ki.

    Kubik Anna a Magyar Színházban Háy János Háromszögek és Berg Judit Rumini című darabjában látható, a következő évadban pedig Lázár Ervin A kisfiú meg az oroszlánok című meséjét mutatják be. Vendégként is gyakran játszik, a veszprémi Pannon Várszínházban például A kőszívű ember fiai című előadásban Baradlaynét. Mint mondta, Székesfehérvárra készül, ahol Herczeg Ferenc Bizánc című drámájában Irene császárnét alakítja.

    Kubik Anna rengeteg tévéfilmben játszott, a legbüszkébb közülük A tanítónőre, de a Különös házasság és a Gyökér és vadvirág is kedves számára. "Nagyon szeretném, ha ez a tévéfilmes korszak visszajönne" - mondta, hozzáfűzve, hogy korábban számtalan rádiójátékban is szerepelt. "Remélem még visszatér az az időszak, hogy pályánk minden ágát-bogát művelhetjük" - fogalmazott, hozzátéve, hogy a versmondás is nagy szerelem számára, amelyet a mai napig művel, sok meghívásnak eleget téve, külföldön is. Szólt a közszolgálati televízió Lyukasóra című műsoráról is, amely szeptembertől folytatódik.

    A színésznő beszélt önállóest-tervéről: Fedák Sári "Te csak most aludjál, Liliom..." címmel megjelent emlékiratai alapján a színésznő viszontagságos életét szeretné színpadra vinni. Mint mondta, a kötet izgalmas korszakot dolgoz föl, egy nem mindennapi élet története ismerhető meg. A színésznőt hol azért ítélte el a közvélemény, mert kommunistának, hol mert fasisztának tartották, saját állítása szerint pedig egyik sem volt - mondta Kubik Anna. "Nagyon izgat a történetben, hogy lehet félremagyarázni egy életet, milyen könnyen címkézzük meg egymást egy fotó vagy pletyka alapján" - fogalmazott.

    Kubik Anna a Színház- és Filmművészeti Főiskolán 1981-ben végzett, majd a Nemzeti Színházhoz szerződött. 1991-től a Budapesti Kamaraszínház, utána a Művész Színház, végül a Thália Színház, 1999-től ismét a Nemzeti Színház, majd 2000-től a Magyar Színház művésze. Jászai Mari-díjat 1986-ban kapott, 2002-ben érdemes művész lett, 2007-ben Kazinczy-díjjal, 2009-ben Alternatív Kossuth-díjjal, majd 2011-ben Kossuth-díjjal ismerték el munkásságát.

    A Kaszás Attila-díjat, amelyet 2008-ban alapított Pokorni Zoltán és a MOZAIK Művészegyesület, immár 5. alkalommal adják át. A díj a magyar nyelven játszó színészek szakmai és emberi elismerésén túl Kaszás Attila szellemi hagyatékának ápolását is szolgálja. A végső döntést a díjazott személyéről a közönség hozhatja meg.

A díjátadó gálát szeptember 7-én tartják a Thália Színházban, a Vidéki Színházak Fesztiváljának nyitányaként. A jelöltekre a www.kaszasattiladij.hu oldalon és sms-ben is lehet szavazni.
nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

[ESCAPE] – A Donkihóte-projekt az Örkény István Színház és a Városmajori Szabadtéri Színpad közös produkciójában
Hodászi Ádám: Kikönnyítve című drámája az Apertúra Bázison
színház

Az ÖrkényKÖZ 1,5 ezrelék bemutatójáról
Komáromy Bese Soha jobban című darabjáról

Más művészeti ágakról

Michael Sarnoski: Hang nélkül – Első nap
Gimesi Dóra: Amikor mesélni kezdtek a fák
Bemutatták Nyerges Gábor Ádám Vasgyúrók című kötetét


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés