bezár
 

zene

2012. 06. 14.
Zene ünnepe 2012
2012. június 21.
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A Zene Ünnepét 1982-ben tartották először Franciaországban. Maurice Fleuret francia zenetudós javasolta, hogy a nyár első napját a világon mindenütt zenével köszöntsék. Az ötlet az akkori francia kulturális miniszter, Jack Lang támogatásával valósult meg. Ma már a Zene Ünnepe európai, sőt nemzetközi méretűvé vált: több mint 100 országban rendezik meg ugyanazon a napon, június 21-én.
A zene születésünktől kezdve körülvesz minket, és mint mindenhez, ami adott, hajlamosak vagyunk hozzászokni. Néha azonban nem árt emlékeztetni magunkat arra a sok jóra, ami része a mindennapjainknak. Éppen ezért néhány lelkes zeneszerető francia huszonkilenc évvel ezelőtt gondolt egyet, és teremtett még egy okot mindennek megünneplésére: a leghosszabb napot, június 21-ét avatták a Zene Ünnepévé.

Lelkesedésük Hollandiára is átragadt és a mozgalom nagy sebességgel terjedni kezdett az egész kontinensen. Azóta Európa több nagyobb városában, minden évben ugyanazon a napon, június 21-én egyszerre kerül megrendezésre a hatalmas utcabál, hogy napkeltétől napnyugtáig zene töltse be minden település összes sarkát, zegzugát.

A Zene Ünnepe olyan egész napos, ingyenes, politikamentes rendezvény, amely a zene valamennyi formájára és stílusára kiterjed. Zeneiskolák, zenei múzeumok nyitják meg Európa-szerte kapuikat, komolyzenei együttesek, jazzisták, népdalénekesek, dj-k és rock zenészek váltják egymást a szabadtéri és a klubszínpadokon.

Magyarország 1997-ben csatlakozott a mozgalomhoz, amikor Budapest is aláírta a Zene Ünnepe nyilatkozatot. Vezérelveink az ingyenesség, az összefogás és az önkéntesség. Célunk, hogy egyszerre, egy időben, az egész ország területén és határainkon túl ezen a napon minden a zenéről szóljon.

A Zene Ünnepe nemzetközi hálózat hazai koordinátorának révén Magyarország 2010 novemberétől ismét a Zene Ünnepe Európai Hálózatának / European Music Day Network/ hivatalos tagja.

Szintúgy a hálózat teljes jogú partnere a Zene Ünnepe Alapítvány, melynek bejegyzése folyamatban van. Az alapítvány létrehozói a kultúra mellett elkötelezett szervezetek, a PORT-Data Kft, a Fonó Budai Zeneház és a NarRator Records.

A Zene Ünnepe Alapítvány fővédnökei:

Horgas Eszter - fuvolaművész
Gulyás Dénes - operaénekes
Szakcsi Lakatos Béla – zongoraművész, zeneszerző
Kocsis Zoltán - karmester, zongoraművész és zeneszerző, a Nemzeti Filharmonikus Zenekar főzeneigazgatója.
Fischer Iván - vezető karmester, a Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója
Batta András, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektora,
Sztevanovity Zorán – előadóművész, zeneszerző

A Zene Ünnepe idei programja

A Sofitel-Francia Intézet Színpad

16.30 Jazzrael

A zenekar közismert izraeli, szefárd, yiddish dalokat értelmez újra, és kever jazz elemekkel. A tradicionális zsidó zenei folklór különleges interpretálása. Az együttest országosan elismert jazz zenészek alkotják. A zenekar híd szerepet kíván betölteni kelet és nyugat között, egyesíteni a népek zenéjét kultúráját, megismertetni a világ fiataljaival a zsidó zene gyöngyszemeit és értékeit.

17:40 Meszecsinka

A Meszecsinka teliholdkor született, különös varázslat által. A neve Holdacskát jelent és egy bolgár népdalból jött. Hét nyelven énekel (magyar, cigány, bolgár, spanyol, finn, angol, arab), két országból jön (Magyarország, Bulgária) és Csodaországba tart. A zene lágy és simulékony, de nem hagy kétséget. Megkerüli a slágerlistákat és belelopakodik az emberek szívébe.

<iframe width="420" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/DzDV8hJ5qp0" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Meszecsinka - Távol ( FolkBeats, 2011 )

prae.hu


19.10 Botom Botom /F/

A francia dub színtér fehér hollója végre Magyarországra is ellátogat.
A jelző már csak ezért is illik a Lyon-i trióra, mert a dub műfajának egyik legklasszikusabb kiadójától /Hammerbass/ eredeztetik magukat, miközben zenéjükben már csak nyomokban fedezhető fel a jamaikai hangzás. A dub-ot csökkentve viszont olyan egyéb elemekkel fűszerezték kombójukat, ami egyedi és bármikor felismerhető delikáttá varázsolta zenéjüket. A közel 15 éves formáció a könnyed szellős dub, és trip-hoptól kezdve a harmincas évek zenei világát felfrissítő elektronikus couple-kig tartó repertoárja tökéletesen illik a leghosszabb nap estéjére, bemutatva a végtelen lehetőségek zenei világát a 21.-század elején.

Nézegess videókat ITT és ITT!

20.45 Riddim Colony

A hazai reggae-szcéna első számú zenekara, a Zene Ünnepe ideológiájának egyik legvérmesebb támogatója, a Riddim Colony köszönti a naplementét ezen a hosszú napon.
Magyarország első számú jamaikai stílusú és nyelvű reggae zenekara a műfaj széles skáláját játssza a legmélyebb roots-tól a legcsapatósabb dancehallig. 2005-ös indulásuk óta itthon rengeteg település számos klubjában, fesztiválján, rendezvényén játszottak már, és a közönség összetételétől függetlenül óriási buli kerekedik a koncertjeiken. Egyre gyakrabban játszanak külföldön is (Németország, Olaszország, Hollandia, Románia, Szlovákia, Szlovénia stb) Védjegyükké vált a kirobbanó energiájú, mindenkit magával ragadó pozitív koncerthangulat, a komoly mondanivalójú erős üzenet közvetítése, a közönséget intenzíven bevonó, igazi szabad stílusú reggae-dancehall élmény. Kezdetektől fogva saját muzsikát játszanak, azaz egyrészt teljesen saját szerzeményeket, másrészt általuk feldolgozott riddimeket saját verzióban, saját szövegekkel.

<iframe width="560" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/QC1vZf9gJII" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Riddim Colony Hot Gal (Official HD video clip)


Akvárium Klub

14.00 Lemezbörze és DJ Simogató, használt lemezvásár
16.00 Yellow Spots Marching Delux
17.00 Skaballeros
18.00 Puhító


19.00 Kaldera - Tanka Balázs (Turbo) és Kovács Bence

Gyermekkori barátságból átlényegült akusztikus duett, valahol az északi vadon és a déli országutak közti vidékről. Útszéli folk- muzsika és introvertált hangulatok párbeszéde gitárral és énekkel. Ha Te azt mondod, blues, ők azt mondják: grunge. Ha Te azt mondod: grunge, ők azt mondják folk.

Zene Ünnepe Afterparty az EB negyeddöntők után

23.30 Anselmo Crew

Az Anselmo Crew-t 2002-ben alapította az épp Új-Zélandon utcazenészként kalandozó énekes, saz-os, tangóharmonikás Sub Anselmo és az oda éppen Ázsiából érkező Tomaso Anselmo basszusgitáros, majd hazatérvén szintén kalandozó kedvű zenészekkel létrehozták az urbánus world music legszélesebb palettáját felvonultató kommandót.

<iframe width="560" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/cQtsgwJPW-Q" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Anselmo Crew feat. Che Sudaka: Warrior


00.30 Ez A Divat
01.30 DJ Tits


Az R33 programja

18:00 Balaton
18:45 Fugu
19:30 Igor Mortis Vodka Klub
20:30 Kettős Tamás és a Vadszamarak
21:30 Apey Akusztik
22:30 Kilián
00:00 R33 Allstars


További budapesti programok

Gozsdu Udvar - Szomszéd Bár

18:30- Tomor Trio
19.30 - Tintás Barnes


IF Kávézó (Ráday utca 19.)

18.00 - Szakál Tamás hegedű, Pagonyi András harmonika, Vázsonyi János saxofon Kardos Dániel gitár sorrend lehet más

Columbus Hajó

19.00 Shadows Hungary Band
20.30 Zelig


Vidéki programok

Székesfehérvár – Műhely Kávéház
(Székesfehérvár Ady Endre u 11.)

20.30h Lions Of Suburbia
23.00h Dj Elf /Bakelit-est/


Balatonlelle- Szabadtéri Szinpad

Június 21. Rambo Jazz Band
Június 22. Field Street, Botom Botom /F/
Június 23. Latin Line
Június 24. Monokini

 

nyomtat

Szerzők

-- Danczi Csaba László --


További írások a rovatból

Lee Konitz interjú a YouTube-on
Platon Karataev: Napkötöző
Kritika a Das Rheingold és a Die Walküre előadásairól a Wagner-Napokon


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés