bezár
 

art&design

2012. 05. 11.
Hetedhét Játékmúzeum nyílt Székesfehérváron
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Különleges porcelánfejű babákkal benépesített, a 19. század, illetve a 20. század első fele polgári otthonainak világát idéző, az eredetiekhez megszólalásig hasonló miniatűr bútorokkal berendezett szobabelsők, aprócska boltok és Réber László grafikái várják a látogatókat Székesfehérvár legújabb múzeumában, a pénteken megnyitott Hetedhét Játékmúzeumban.

prae.hu

Moskovszky Éva (1924-2010) négy-ötezer darabból álló, eddig szűkösebb helyen bemutatott egyedülálló játékgyűjteménye a Hiemer-Font-Caraffa műemlék épületegyüttes tavaly felújított szárnyában kapott méltó helyet, és kiegészült Réber László grafikus (1920-2001), Janikovszky Éva, Lázár Ervin és Gerard Durrell könyveinek illusztrátora 1300 darabos, humorosan kedves grafikáinak gyűjteményével.

Az épületegyüttes báltermében rendezett hivatalos megnyitón Cser-Palkovics András (Fidesz), Székesfehérvár polgármestere hangsúlyozta: öröm, hogy a város nemcsak befogadta, hanem méltó módon, értéküknek megfelelő körülmények között tudja bemutatni a két gyűjteményt.

Vigh Annamária, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium főosztályvezetője szerint a két gyűjtemény olyan gondos kezekbe, környezetbe került, amilyet megérdemel.

Csorba László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója egyebek között arra hívta fel a figyelmet, hogy a játékokat "humánus szenvedéllyel" gyűjtő Moskovszky Éva művészettörténeti érzékkel ismerte fel: a játék olyan tükör, amellyel sajátos módon meg lehet mutatni az emberi kultúra változásait, így a gyűjtő magánemberként is hozzá tudott járulni a nemzet kulturális kincseinek gyarapításához.

A főigazgató úgy fogalmazott, hogy a játékgyűjtemények a világ minden részén a polgári kultúra szintjét, a gyermekekkel való foglalkozás történetét tükrözik, és a játékokon keresztül érzékelhető, hogy egy közösség mennyire becsüli a jövendő nemzedéket.

A megnyitóünnepségen ott voltak Moskovszky Éva unokái és Réber László leánya is.

A Hetedhét Játékmúzeum termeiben 74 enteriőr ad képet a 18-19. század polgári otthonainak világáról. Az aprócska szobákban és a miniatűr edényekkel felszerelt konyhákban az eredetihez megszólalásig hasonló, míves bútorokban, használati és dísztárgyakban, parányi porcelánokban, szobrokban, miniatűr könyvekben gyönyörködhetnek a látogatók.

A bútorok többsége annak idején céhremeknek, asztalos műhelyek apró mintadarabjainak, más részük eredetileg is játéknak készült. A babaházak "lakói", a számtalan karaktert megtestesítő, a 18-19. századi divatnak megfelelő viseletbe öltöztetett babák, köztük a babakészítés "őskorából" származó viaszfejű babácska "mindennapi életet élnek": teáznak, társalognak, főznek, beteget ápolnak, bevásárolnak.

A fiúknak, kamaszoknak és az "örök gyerek" felnőtteknek jelent élményt az óriási terepasztal, amelyen a várvédők és az ostromló seregek vívnak csatát.

A pénteki hivatalos megnyitó után szombaton a gyerekek veszik birtokukba a Hetedhét Játékmúzeumot, miután a város polgármesterétől házfoglaló keretében átveszik az intézmény kulcsát. Ezt követően egész napos program szórakoztatja az aprónépet.

Moskovszky Éva az édesanyjával, Auer Erzsébettel hét évtized alatt összegyűjtött játékkollekciót 1996-ban helyezte el Székesfehérváron, a babaszobák és lakók 1998-ban "költöztek be" korábbi otthonukba, a régi Megyeháza épületében megnyitott Fehérvári Babaházba, amely évente 20-25 ezer látogatót vonzott.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Az acb Galéria Redők című tárlatáról
A teremtett „képzelet” határtalansága
art&design

Gondolatok Metzing Eszter The skin sees when the eyes touch című kiállításáról, Inda Galéria / Budapest

Más művészeti ágakról

színház

A MáSzínház KÖT-EL-ÉK – „Okos lány, túlteszi magát rajta!” előadásáról
Michael Sarnoski: Hang nélkül – Első nap
Bemutatták Sárkány Tímea első, Boszorkányok nyara című verseskötetét


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés