bezár
 

színház

2012. 05. 04.
Bujtor István 70 éves lenne
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Születésének 70. évfordulója alkalmából a három évvel ezelőtt elhunyt Bujtor Istvánra emlékeznek Tihanyban és a veszprémi Petőfi Színházban vasárnap.

Szkéné színház

Tihanyban vasárnap fél tizenkettőkor Nyomozz együtt Ötvös Csöpivel, avagy A pogány Madonna nyomában címmel kezdődik kalandjáték gyerekeknek. Délután négykor a Németh László Művelődési Ház tetőtéri galériájában Bartha Ferenc nyitja meg a Bujtor István-emlékkiállítást.

A tárlaton a színművészről készült portrékat, fotókat, személyes tárgyait, filmjeinek egyes kellékeit mutatják be, így például vitorlázó kalapját vagy a pogány Madonnát - mondta az MTI-nek Császár Anikó, a tihanyi művelődési ház munkatársa. Az emléknap Tihanyban 17 órakor az Elvarázsolt dollár című film vetítésével zárul a művelődési ház színháztermében.

Egykori igazgatójára emlékezik a veszprémi Petőfi Színház is: Bujtor 70 címmel pódiumbeszélgetés kezdődik a teátrumban délelőtt 11 órakor. Az intézmény 2009-ben elhunyt direktorára emlékezik felesége, Bujtor Judit, Kern András Kossuth-díjas színművész, valamint Mészáros Géza háromszoros magyar bajnok vitorlázó, egykori versenyzőtárs.

A beszélgetést Varga Róbert újságíró vezeti, köszöntőt mond Oberfrank Pál, a veszprémi Petőfi Színház igazgatója. A beszélgetés után az egybegyűltek a színház falánál megkoszorúzzák Bujtor István emléktábláját.

Bujtor István 1942. május 5-én született Budapesten. A közgazdasági egyetem külkereskedelmi szakán 1966-ban szerzett diplomát, de egyetlen napig sem volt külkereskedő.

Már másodéves egyetemistaként részt vett egy próbafelvételen, és megkapta a szívtipró sofőr szerepét Máriássy Félix Karambol című filmjében. Debütálása szakmai és közönségsikert eredményezett, így indult színészi karrierje.

1966-ban lett a győri Kisfaludy Színház tagja, két év múlva a budapesti József Attila Színházhoz szerződött. 1971-től a pécsi színház társulatához tartozott, 1976-tól 1978-ig a Vígszínházban játszott, majd a Mafilmhez szerződött. 1989-ben a székesfehérvári Vörösmarty Színházhoz kötötte a szerződése, 1993-ban a Mahir Film Kft. vezetője lett. 2007 végén öt évre megválasztották a veszprémi Petőfi Színház igazgatójának.

1980-ban ő találta ki és játszotta el a rendőrnyomozó Ötvös Csöpi alakját A pogány Madonna című filmben. A krimisorozat második filmje a Csak semmi pánik volt, 1985-ben Az elvarázsolt dollár forgatására már céget alapított, és "összekalapozta" a szükséges pénzt. A sorozat negyedik darabja, a Hamis a baba, majd a 2000-es évek elején készült Zsaruvér, csigavér című újabb "bunyós" filmsorozatban a háttérbe tolt, ám szakmailag nélkülözhetetlen Ötvös Csöpi küzd meg bennük a mindenre alkalmatlan, de folyton kitüntetett főnökével, Kardos doktorral (Kern András).

Nem véletlen, hogy e filmek helyszíne a Balaton és környéke, Bujtor "becsempészte" alkotásaiba kedvenc hobbiját, a vitorlázást, amit ő a magyar tengeren űzött. Nem is akárhogyan: többszörös magyar bajnok.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

színház

A MáSzínház KÖT-EL-ÉK – „Okos lány, túlteszi magát rajta!” előadásáról
Bűn és bűnhődés az Örkény Színházban
Komáromy Bese Soha jobban című darabjáról
színház

Kabóca Bábszínház: Dödölle

Más művészeti ágakról

Bemutatták Sárkány Tímea első, Boszorkányok nyara című verseskötetét
Kertész Edina: A fotográfuslány – könyvbemutató


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés