zene
2012. 04. 17.
Merjünk kicsik lenni!
22. MEDIAWAVE Nemzetközi Film és Zenei Fesztivál, 2012. április 26-30.
Az idén 22 éves MEDIAWAVE Fesztivál egy bástyáról hirdeti ezúttal a fényírók tavaszát, a kultúra majálisát, és hívja piknikre, a Duna partjára, mindazokat, akik fogékonyak “a kicsi szép" elve mentén ünnepelni az univerzális értékeket.
Kihívás is egyben a mostani esemény: a kor adta, némiképp szűkülő lehetőségekből létrehozni a legizgalmasabb élményt. Pozitívan értelmezni a jelen adottságait és ezen adottságokból kihozni valami igazán értékeset. Figyelve arra, hogy ne pusztán a művészeti tartalmakhoz való hozzáférés valósulhasson meg, azaz programok sorozata álljon elő, hanem a kulturális töltetű programok közt alkalom nyíljon lazításra és a közösségi kapcsolatok alakítására is.
Mindezek eléréséhez keressük az eredethez, a kezdetekhez mind közelebb vivő utat, szemünk előtt tartva természetesen azt az ősi tanulságokkal élő mondást, miszerint ugyanabba a folyóba kétszer nem lehet belelépni...
Ezen elgondolásnak fontos része a helyszín jó megválasztása. Úgy érezzük, hogy sikerült megtalálnunk ehhez a váltáshoz a legmegfelelőbb közeget, a Monostori Erőd (Komárom) Dunai-bástyájában. A régi MEDIAWAVE Fesztivál látogatói számára elárulhatjuk, hogy az Erőd olyan helyszín kicsiben, mintha a Rómer házat összetolnánk a romos zsinagógával udvarostul, de 50 métert sem kell sétálni és már képletesen a novákpusztai kastély parkjában vagyunk, a Duna partján.
Fárasztó nap, ráadásul egy VIVA Comet-es sajtótájékoztató után dőltem be az egykor oly szeretett Toldi Moziba, hogy újabb panaszokat halljak az apadó állami pénzforrásokról, a kultúra katasztrofális helyzetéről, és ígéreteket arra vonatkozóan, hogy a szerény keretekből minden lehetségeset kihoznak majd.
Még mindig, mint egy szomorú flash-back, visszajárnak Fluor Tomi poénjai, a celebek jól megkomponált spontaneitása és önbizalma, s egyszer csak azt látom, hogy jól megszokott térben, ismerős arcok közt, kényelmes fotelben heverészek a mozivászon előtt: ahogy szomszédos kollégám megjegyezte, ez a moziterem olyan - illetve valamivel kisebb - mint milliomosék magán moziterme, ahol a napokban vendégül látták.
Majd felvillannak a képkockák, s a mozigépész mintha egészen máshol járna: először a harmadik kisfilmet teszi fel, majd az elsőt, de kétszer egymás után. A régi szép idők jutnak eszembe, amikor még a gépésszel italoztunk itt esténként, s aztán feltántorgott a csattogó gépek mögé.
Merjünk kicsik lenni! - ahogy a fesztivál mottója sugallja. És én nem csak hogy merek, de kifejezetten jól érzem itt magam, ahol a felszólalóra rá kell szólni, hogy beszéljen hangosabban, ahol belebotlanak a túl virágzóra sikerült szóbokor tövében saját szavukba.
Először hallom azt, hogy talán kifejezetten jó is ez a válság, hiszen újrakezdhetünk mindent. 22 év után elölről, új alapokon, pontosabban az újrahasznosítás jegyében.
A filmkockákon pedig romákat látok, mérhetetlen nyomort, orrfacsaró szegénységet, ahol három kisgyermek osztozik egyetlen sodrott cigarettán, s nem merem megsaccolni, hogy hány évesek lehetnek: hat? Nyolc? És hány évük van még hátra ebből az életből...
Nehogy valaki is félreértsen, én ezt szeretem. Nem a nyomort, a nyomasztó fekete-fehér dokumentumfilmet, hanam az igazságot, az őszinteséget és tisztességet. A valóságot, fekete-fehérben.
Ahol még az "újrahasznosításért" is magyarázkodni kell, mert ez olyan trendi szó. Ahol ha nem is megváltani akarják a világot, de legalább nem hazudják le a szépségét.
Röviden a nemzetközi filmes programról
74 film a nemzetközi versenyprogramban. A zsűriben Jiří Menzel. További 25 film a Panoráma programban.
Végül pedig “A kicsi szép" filmes konferenciához kapcsolódva hat magyar kisjátékfilm-blokk, a Cannes-i díjazottaktól a régvolt és még létező, meg-megújuló kisjátékfilm-műhelyekig.
Mindez a két termes, hangulatos és otthonos erődmoziban.
Mit hoz a nemzetközi zenei program?
Blues – jazz – improvizatív zene: James Blood Ulmer (USA); Fly Trio (USA – Mark Turner / Larry Grenadier / Jeff Ballard); Ken Vandermark & Paal Nilssen-Love (USA/NOR); Benkő Róbert; Grencsó Kollektíva; Molnár Sándor Quartet; Meleg Tamás Quintet…
Ethno - népzene: Travellers (Belső-Dél-Kína); Vágtázó Csodaszarvas (HUN); Follia! (BEL) ● “Cafés & Citizenry: The Roma Origins"- új kávéházi hangulatok (ITA/ROM/HUN); Mentés Másként Trió; Mérai lakodalom (ROM/SLK/HUN); Fajkusz Banda; Ritka Magyar Folkband; Csángálló; Romano Trajo; Romungro Fiúk; Ferenczi György és a Rackajam…
Underground - rock: Humble Grumble (BEL); Children of Gagarin (RUS); Apnoe Folk Underground; Roundnine; Penguin Sound System…
A MEDIAWAVE Duna-parti majálisa
Jó időben a fesztivál délutánjait úgy lehet elképzelni, mint egy régi nyár- és virágzásünnepet – de nem tömegekre utazó –, majálist. Míg az aratás és a szüret ünneplésének némiképp a mai napig megmaradt, él a közösségi hagyománya, addig e nagyon jellegzetes időszaknak – amely arról nevezetes, hogy a tél után megújhodó, éledő természet virágba bontja a fákat, réteket –, veszendőek, halványulók a hagyományos értékei.
Törekvésünk most arra irányul, hogy a fesztivál napsütötte, szellős délutánjain felhívjuk ezekre vendégeink figyelmét. Azaz, kint tartjuk programjainkat a Duna-parton, az ártéri erdő szomszédságában. Erre a természet adta ajándékra próbálunk felépíteni egy "új hagyományt", és minél kevésbé szeretnénk hozzányúlni a természet adta, érintetlen "dekoráció"-hoz. Nem lesz színpad, erősítés, csak a hangulatot erősítő közeg. De legyen a vendégek részéről elemózsiás kis kosár, kockás abrosz és takaró.
A MEDIAWAVE MAJÁLIS sok kisebb-nagyobb szórakoztató, lazító és közösségépítő, állandó és időponthoz kötött, egyedi program összessége lesz. Rossz idő esetén sincs gond a programok megvalósulásával, mert az erőd dunai bástyája kiváló védelmet nyújt az időjárás viszontagságai ellen.
Dióhéjban az egyéb művészeti és koncerencia-programokról
Színházi, performance és irodalmi/slam poetry programok, work-shopok, kiállítások színesítik tovább az eseményt, valamint számos konferencia:
KONFESZT / K – konferencia-fesztivál a közösségekkel
KULTURÁLIS HÁLÓZATOK TALÁLKOZÓI
(SZELLEMFI – Vidéki Befogadó Színházak és Produkciós Műhelyek, KULT-TÚRA – Vidéki Művészeti Fesztiválok Hálózata)
KÖRNYEZET – LÉT – TUDAT KONFERENCIA
VILÁGÖRÖKSÉG KONFERENCIA
"A KICSI SZÉP" – filmszakmai konferencia a kisjátékfilmekről
Speciális programok, produkciók a MEDIAWAVE-en
"Cafés & Citizenry" – The Roma Origins Project
Új kávéházi hangulatok – A roma zene újraértelmezése
Zenei műhelyvezető: Both Miklós
Slam poetry műhelyvezető: MC ZEEK
A négy állomásos művészeti integrációs projektben három ország roma és nem roma muzsikusai dolgoznak együtt slam poetrysekkel, képzőművészekkel és táncosokkal. A komáromi esemény a harmadik a sorban, emiatt érdemes belenézni a négy napos, már jelentősen előrehaladott próbafolyamatokba, valamint az április 30-i különleges záróeseménybe (21:00), amely a MEDIAWAVE történetének egyik legkiemelkedőbb, nagyszabású akciója.
RE-LIKVIA – kiállítás, performance, konferencia
A MEDIAWAVE Fesztivál által meghirdetett "Újrahasznosítás"-pályázatra közel 200 pályamű érkezett, 70 alkotótól, alkotócsoporttól. A nevezett művek rendkívül színes és sokrétű, ötlet-dús és olykor meghökkentő, környezettudatos gondolkodást sugároznak.
Ezen alkotások a XXI. század népi, iparos vagy művészeti "re-likviái" (azaz remekművei), amelyeket a környezettudatos életmód szellemiségében nem egy növekedés-mámorban felnövő "új generáció", hanem egy "re-generáció" (vagyis az újrahasznosítás cselekvő gondolatvilágában növekedő nemzedék) készített.
A kiválogatott alkotásokat ilyen értelemben akár "re-kupa"-díjjal (rekuperál – hasznosít) is kitüntethetnénk. Célunk, a fesztivál ideje alatt, kiállítás formájában bemutatni a legjobbnak ítélt alkotások többségét, valamint koncentrált formában – április 29-én – mini-konferencia és kiállításnyitó keretében még hatékonyabban a közönség elé tárni azokat.
MEDI – új fesztiválpénz bevezetése
Figyelem! Az új fesztivál-fizetőeszköz, a MEDI háttere, alapja erős: kulturális és közösségi élmény, környezet- és közösségtudatos gondolkodás áll mögötte! "Add, amid van!"
Csere-bere
A környezettudatos gondolkodás, a természetközeliség és természetesség erősítése céljából a csere-bere tárgyaknak elsősorban kézműves jelleggel kell rendelkezniük: pl. nagymama lekvárja, házi kolbász, szalonna, bor, pálinka, méz, süti és bármi, ami az ember saját keze munkája… És, hogy mire jó a csere-bere a MEDIAWAVE világában?
… váljon a közösségi kapcsolatok alakítójává! Élj vele, adj vele! Ne pont légy a tömegben, a közönségben, hanem válj a közösség részévé! …
Szeretnénk segíteni… az előadó és a közönség kapcsolatában lévő, egyre feledettebb "adás-kapás" viszonyt… Ennek szorgalmazására minden koncerten és előadáson elhelyezünk egy kosarat...: a kapott érték a megbecsülést jelző ajándék, gesztus. Higgyék el, örülni fognak neki!
Részletes program:
www.mediawave.hu
Ott a helyem...
Mindezek eléréséhez keressük az eredethez, a kezdetekhez mind közelebb vivő utat, szemünk előtt tartva természetesen azt az ősi tanulságokkal élő mondást, miszerint ugyanabba a folyóba kétszer nem lehet belelépni...
Ezen elgondolásnak fontos része a helyszín jó megválasztása. Úgy érezzük, hogy sikerült megtalálnunk ehhez a váltáshoz a legmegfelelőbb közeget, a Monostori Erőd (Komárom) Dunai-bástyájában. A régi MEDIAWAVE Fesztivál látogatói számára elárulhatjuk, hogy az Erőd olyan helyszín kicsiben, mintha a Rómer házat összetolnánk a romos zsinagógával udvarostul, de 50 métert sem kell sétálni és már képletesen a novákpusztai kastély parkjában vagyunk, a Duna partján.
Fárasztó nap, ráadásul egy VIVA Comet-es sajtótájékoztató után dőltem be az egykor oly szeretett Toldi Moziba, hogy újabb panaszokat halljak az apadó állami pénzforrásokról, a kultúra katasztrofális helyzetéről, és ígéreteket arra vonatkozóan, hogy a szerény keretekből minden lehetségeset kihoznak majd.
Még mindig, mint egy szomorú flash-back, visszajárnak Fluor Tomi poénjai, a celebek jól megkomponált spontaneitása és önbizalma, s egyszer csak azt látom, hogy jól megszokott térben, ismerős arcok közt, kényelmes fotelben heverészek a mozivászon előtt: ahogy szomszédos kollégám megjegyezte, ez a moziterem olyan - illetve valamivel kisebb - mint milliomosék magán moziterme, ahol a napokban vendégül látták.
Majd felvillannak a képkockák, s a mozigépész mintha egészen máshol járna: először a harmadik kisfilmet teszi fel, majd az elsőt, de kétszer egymás után. A régi szép idők jutnak eszembe, amikor még a gépésszel italoztunk itt esténként, s aztán feltántorgott a csattogó gépek mögé.
Merjünk kicsik lenni! - ahogy a fesztivál mottója sugallja. És én nem csak hogy merek, de kifejezetten jól érzem itt magam, ahol a felszólalóra rá kell szólni, hogy beszéljen hangosabban, ahol belebotlanak a túl virágzóra sikerült szóbokor tövében saját szavukba.
Először hallom azt, hogy talán kifejezetten jó is ez a válság, hiszen újrakezdhetünk mindent. 22 év után elölről, új alapokon, pontosabban az újrahasznosítás jegyében.
A filmkockákon pedig romákat látok, mérhetetlen nyomort, orrfacsaró szegénységet, ahol három kisgyermek osztozik egyetlen sodrott cigarettán, s nem merem megsaccolni, hogy hány évesek lehetnek: hat? Nyolc? És hány évük van még hátra ebből az életből...
Nehogy valaki is félreértsen, én ezt szeretem. Nem a nyomort, a nyomasztó fekete-fehér dokumentumfilmet, hanam az igazságot, az őszinteséget és tisztességet. A valóságot, fekete-fehérben.
Ahol még az "újrahasznosításért" is magyarázkodni kell, mert ez olyan trendi szó. Ahol ha nem is megváltani akarják a világot, de legalább nem hazudják le a szépségét.
Röviden a nemzetközi filmes programról
74 film a nemzetközi versenyprogramban. A zsűriben Jiří Menzel. További 25 film a Panoráma programban.
Végül pedig “A kicsi szép" filmes konferenciához kapcsolódva hat magyar kisjátékfilm-blokk, a Cannes-i díjazottaktól a régvolt és még létező, meg-megújuló kisjátékfilm-műhelyekig.
Mindez a két termes, hangulatos és otthonos erődmoziban.
Mit hoz a nemzetközi zenei program?
Blues – jazz – improvizatív zene: James Blood Ulmer (USA); Fly Trio (USA – Mark Turner / Larry Grenadier / Jeff Ballard); Ken Vandermark & Paal Nilssen-Love (USA/NOR); Benkő Róbert; Grencsó Kollektíva; Molnár Sándor Quartet; Meleg Tamás Quintet…
Ethno - népzene: Travellers (Belső-Dél-Kína); Vágtázó Csodaszarvas (HUN); Follia! (BEL) ● “Cafés & Citizenry: The Roma Origins"- új kávéházi hangulatok (ITA/ROM/HUN); Mentés Másként Trió; Mérai lakodalom (ROM/SLK/HUN); Fajkusz Banda; Ritka Magyar Folkband; Csángálló; Romano Trajo; Romungro Fiúk; Ferenczi György és a Rackajam…
Underground - rock: Humble Grumble (BEL); Children of Gagarin (RUS); Apnoe Folk Underground; Roundnine; Penguin Sound System…
A MEDIAWAVE Duna-parti majálisa
Jó időben a fesztivál délutánjait úgy lehet elképzelni, mint egy régi nyár- és virágzásünnepet – de nem tömegekre utazó –, majálist. Míg az aratás és a szüret ünneplésének némiképp a mai napig megmaradt, él a közösségi hagyománya, addig e nagyon jellegzetes időszaknak – amely arról nevezetes, hogy a tél után megújhodó, éledő természet virágba bontja a fákat, réteket –, veszendőek, halványulók a hagyományos értékei.
Törekvésünk most arra irányul, hogy a fesztivál napsütötte, szellős délutánjain felhívjuk ezekre vendégeink figyelmét. Azaz, kint tartjuk programjainkat a Duna-parton, az ártéri erdő szomszédságában. Erre a természet adta ajándékra próbálunk felépíteni egy "új hagyományt", és minél kevésbé szeretnénk hozzányúlni a természet adta, érintetlen "dekoráció"-hoz. Nem lesz színpad, erősítés, csak a hangulatot erősítő közeg. De legyen a vendégek részéről elemózsiás kis kosár, kockás abrosz és takaró.
A MEDIAWAVE MAJÁLIS sok kisebb-nagyobb szórakoztató, lazító és közösségépítő, állandó és időponthoz kötött, egyedi program összessége lesz. Rossz idő esetén sincs gond a programok megvalósulásával, mert az erőd dunai bástyája kiváló védelmet nyújt az időjárás viszontagságai ellen.
Dióhéjban az egyéb művészeti és koncerencia-programokról
Színházi, performance és irodalmi/slam poetry programok, work-shopok, kiállítások színesítik tovább az eseményt, valamint számos konferencia:
KONFESZT / K – konferencia-fesztivál a közösségekkel
KULTURÁLIS HÁLÓZATOK TALÁLKOZÓI
(SZELLEMFI – Vidéki Befogadó Színházak és Produkciós Műhelyek, KULT-TÚRA – Vidéki Művészeti Fesztiválok Hálózata)
KÖRNYEZET – LÉT – TUDAT KONFERENCIA
VILÁGÖRÖKSÉG KONFERENCIA
"A KICSI SZÉP" – filmszakmai konferencia a kisjátékfilmekről
Speciális programok, produkciók a MEDIAWAVE-en
"Cafés & Citizenry" – The Roma Origins Project
Új kávéházi hangulatok – A roma zene újraértelmezése
Zenei műhelyvezető: Both Miklós
Slam poetry műhelyvezető: MC ZEEK
A négy állomásos művészeti integrációs projektben három ország roma és nem roma muzsikusai dolgoznak együtt slam poetrysekkel, képzőművészekkel és táncosokkal. A komáromi esemény a harmadik a sorban, emiatt érdemes belenézni a négy napos, már jelentősen előrehaladott próbafolyamatokba, valamint az április 30-i különleges záróeseménybe (21:00), amely a MEDIAWAVE történetének egyik legkiemelkedőbb, nagyszabású akciója.
RE-LIKVIA – kiállítás, performance, konferencia
A MEDIAWAVE Fesztivál által meghirdetett "Újrahasznosítás"-pályázatra közel 200 pályamű érkezett, 70 alkotótól, alkotócsoporttól. A nevezett művek rendkívül színes és sokrétű, ötlet-dús és olykor meghökkentő, környezettudatos gondolkodást sugároznak.
Ezen alkotások a XXI. század népi, iparos vagy művészeti "re-likviái" (azaz remekművei), amelyeket a környezettudatos életmód szellemiségében nem egy növekedés-mámorban felnövő "új generáció", hanem egy "re-generáció" (vagyis az újrahasznosítás cselekvő gondolatvilágában növekedő nemzedék) készített.
A kiválogatott alkotásokat ilyen értelemben akár "re-kupa"-díjjal (rekuperál – hasznosít) is kitüntethetnénk. Célunk, a fesztivál ideje alatt, kiállítás formájában bemutatni a legjobbnak ítélt alkotások többségét, valamint koncentrált formában – április 29-én – mini-konferencia és kiállításnyitó keretében még hatékonyabban a közönség elé tárni azokat.
MEDI – új fesztiválpénz bevezetése
Figyelem! Az új fesztivál-fizetőeszköz, a MEDI háttere, alapja erős: kulturális és közösségi élmény, környezet- és közösségtudatos gondolkodás áll mögötte! "Add, amid van!"
Csere-bere
A környezettudatos gondolkodás, a természetközeliség és természetesség erősítése céljából a csere-bere tárgyaknak elsősorban kézműves jelleggel kell rendelkezniük: pl. nagymama lekvárja, házi kolbász, szalonna, bor, pálinka, méz, süti és bármi, ami az ember saját keze munkája… És, hogy mire jó a csere-bere a MEDIAWAVE világában?
… váljon a közösségi kapcsolatok alakítójává! Élj vele, adj vele! Ne pont légy a tömegben, a közönségben, hanem válj a közösség részévé! …
Szeretnénk segíteni… az előadó és a közönség kapcsolatában lévő, egyre feledettebb "adás-kapás" viszonyt… Ennek szorgalmazására minden koncerten és előadáson elhelyezünk egy kosarat...: a kapott érték a megbecsülést jelző ajándék, gesztus. Higgyék el, örülni fognak neki!
Részletes program:
www.mediawave.hu
Ott a helyem...
További írások a rovatból
Élménybeszámoló a Decolonize Your Mind Society koncertjéről
Más művészeti ágakról
Egységes fordításban Proust: Az eltűnt idő nyomában hét kötete