bezár
 

színház

2012. 04. 13.
János vitéz: bemutató a Kolibri Színházban
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Petőfi Sándor János vitéz című művét mutatja be a Kolibri Gyermek- és Ifjúsági Színház szombaton délután, Novák János rendezésében. A zenével, vizuális, interaktív és bábszínházi elemekkel ötvözött mesejátékot 9 éves kortól ajánlja nézőinek a színház.

Szkéné színház

A Nemzeti Kulturális Alap támogatásával készülő zenés mesejáték a magyar klasszikusok sorába illeszkedik, Novák János rendező az elbeszélő költemény eredetijét használta a produkció alapjául. A "hat nap és hat éj alatt írt népmesét", a romantikus hevületet mai színházi technikával, bábbal, vetítéssel és táncokkal ötvözve mutatják be.

"Egy Petőfi Sándor-mű bemutatása nem lehet kérdés olyan gyerekszínházban, amely alapvető feladatának tartja, hogy magyar klasszikusokat is megismertessen az új nemzedékekkel" - idézi a közlemény Novák Jánost, a Kolibri igazgatóját, az előadás rendezőjét, aki hozzátette, hogy a kortárs szerzők művei mellett korábban is mindig szerepelt a repertoárjukon Arany János, Gárdonyi Géza, Móricz Zsigmond és Pilinszky János egy-egy alkotása.

A Kolibri előadásában négy furcsa utas lép ki egy pályaudvar kapuján. Egy kirakat ablaküvege mögött csomagjaikból kipakolnak, bábokat vesznek elő. A téren kitör a zivatar. A járókelők az eresz alá futnak, és nézni kezdik a kirakatban megelevenedő mesét. A képzelet és a valóság összefolyik, a bábjáték megelevenedik, a fiú, a lány, és a járókelők átváltoznak, bekerülnek a történetbe.

A négy mesélő és a boszorka munkálkodása meghatározó az előadásban: folyamatosan alakítják a helyzeteket, helyszíneket, egyszer segítik, máskor próbák elé állítják a hőst. Ők jelenítik meg azokat a múltbéli figurákat - Iluska szüleit, a mostohát, Jancsi nevelőanyját és a többieket -, akik túlvilági és jelenbéli szereplőként befolyásolják Jancsi sorsát. Színpadi jelenlétük az ókori görög kórusokéhoz hasonló.

A történet romantikus lelkületét fejezi ki az előadás Liszt Ferenc szimfonikus költeményeiből válogatott kísérőzenéje. A meséhez Sipos Mihály, a Muzsikás együttes tagja, Kecskeméti Gábor és Bornai Szilveszter is játszott fel népdalokat, illetve Novák János is komponált zenét.

"E mögött a vers mögött olyan közös tudás van, ami nemzeti kincsünk - idézik Novák Jánost, aki hozzáfűzte, hogy generációk tanulják meg rajta keresztül az anyanyelvet, és ismerkednek meg nemzeti múltunkkal, amire büszkék vagyunk. Hangsúlyozta: fontosnak tartja, hogy mai színházi nyelven, szöveghűen, szép és izgalmas előadással hozzák közelebb a mai gyerekekhez az olvasmányt, hogy felfedezhessék benne azokat az értékeket, amelyek miatt ma is fontos számunkra ez a költemény.

A bemutató napjától látható a Kolibri Színház, a Móra Kiadó és a Petőfi Irodalmi Múzeum közös minitárlata a színházban, amely a mű útját kíséri végig a 1845-ös első kiadástól a kiadó kötetein át a 2012-es színházi bemutatóig: illusztrációkat, gyerekrajzokat, szövegrészleteket és előadásfotókat mutatnak be a kiállításon.

Az előadásban János vitézként Mészáros Tamás, Iluska szerepében Nyirkó Krisztina látható, a Mostohát Tisza Bea alakítja. Mellettük Gazdag László, Ruszina Szabolcs, Megyes Melinda, Farkas Éva, Megyes Melinda, Török Ágnes, Farkas Éva, Szívós Károly, Mult István és Kormos Gyula szerepel a produkcióban. A dramaturg Horváth Péter, a díszlet, a jelmez és a báb Orosz Klaudia munkája.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

színház

Az ÖrkényKÖZ 1,5 ezrelék bemutatójáról
Wagner kincse 2. – 1. alkalom, Márton László előadása A Nibelung-énekről
Karácsonyozzatok velünk, vagy ússzatok haza az Örkény Stúdióban

Más művészeti ágakról

Renaud-Delage: Gru 4
Havas Juli Papírbabák, avagy lehet-e két hazád? című kötetének bemutatójáról
art&design

Vetlényi Zsolt FOLYÓÍRÁS című kiállításának kritikai szemléje
irodalom

Hajdu Levente volt a Kötetlenül sorozat vendége


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés