bezár
 

art&design

2012. 04. 11.
XVIII. századi ikonok az egy lengyel múzeumban
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
XVIII. századi ikonokkal gazdagodott a dél-lengyelországi Sanok történeti múzeuma, melynek gazdag állandó kiállítása az ortodox és görög katolikus egyházi művészet fejlődését mutatja be a XV. századtól egészen a múlt évszázad elejéig.

prae.hu

Wieslaw Banach, a múzeum igazgatója kedden értesítette a lengyel médiát, hogy az Alacsony Beszkidekből származó, és eddig a raktárban porosodó műalkotások alapos felújítás után tértek vissza az intézménybe. A renoválás anyagi hátterét a kulturális és nemzeti örökségi tárca, valamint egy magánszemély biztosította - írta a Gazeta Wyborcza napilap online kiadása.

A közel 1000 kiállítási tárggyal büszkélkedő tárlat csaknem fele ikon: a legrégebbi darabok a középkori bizánci művészetet képviselik, míg a XIX. századi görög katolikus alkotásokat a népművészet, illetve a nyugati keresztény festészet ihlette.

Banach szerint az ikonok sanoki gyűjteménye a legérdekesebb Lengyelországban, mert a művészet fejlődésére, átalakulásaira is rámutat. A képek nagy része a lengyel Kárpátaljáról származik, és ezért viseli a keleti és nyugati kereszténység által befolyásolt határvidék jellegzetes vonásait. Több mint 90 százalékuk ismeretlen szerző műve (http://www.muzeum.sanok.pl).

A kiállítás évről évre egyre nagyobb közönségsikernek örvend: tavaly több mint 40 ezren látogatták meg, és az igazgató szerint egyre nagyobb számmal látogatnak ide dél-európai turisták.

Az 1934 óta ikonokkal foglalkozó sanoki múzeumon kívül egyebek közt a krakkói és varsói nemzeti múzeumok gyűjteményeiben találhatók.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Kurátori bevezető
Megnyitószöveg Dóra Emese és Hu-Yang Kamilla közös kiállításához
Kulturális hanyatlás?
A teremtett „képzelet” határtalansága

Más művészeti ágakról

Fekete István Lutrájáról
Prae Kiadói nap Pécsett
trabant: trabant LP (2024, purge.xxx)
Kosztolányi Dezső Őszi reggeli című verséről


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés