bezár
 

színház

2012. 03. 11.
Bocsárdi László: A sepsiszentgyörgyi Reflex fesztivál a térség reprezentatív színházi szemléjévé akar válni
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A sepsiszentgyörgyi Reflex Nemzetközi Színházi Biennálé célja, hogy a közép- és kelet-európai térség egyik reprezentatív színházi szemléjévé nője ki magát - jelentette ki az MTI-nek Bocsárdi László rendező és fesztiváligazgató.

Szkéné színház

A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház 2009-ben szervezte meg először a Reflex fesztivált (www.reflexfest.ro), amelynek második kiadása elmaradt tavaly a gazdasági válság miatt. A szervezők az idén pótolják ezt, így március 16-30. között hét ország tizenhárom előadása tekinthető meg az erdélyi városban.

A szentgyörgyi színház rendező-igazgatója az MTI-nek elmondta: a program összeállításakor ugyanazokat a szempontokat tartották szem előtt, mint három évvel ezelőtt, vagyis többnyire az elmúlt két évben díjakat elhódító előadásokat hívtak meg. Viszont az idén rugalmasabbak voltak a válogatáskor, így a kínálatban megjelenik egy-két nagyon friss produkció is, amelyekkel a szakmának még nem volt alkalma találkozni. Meghívtak több mint két évvel ezelőtt született előadásokat is, amelyek olyan rendezők munkái, akik meghatározó alakjai a kortárs színháznak.

A programban így szerepelnek olyan nyugat-európai előadások, amelyek régóta keringenek a nyugat-európai színházi körben, és hírnevet vívtak ki maguknak - mondta Bocsárdi. Kiemelte a Rimini Protokoll társulatot Berlinből, amely a Radio Muezzin című darabot mutatja be. Az olasz Emma Dante rendező és drámaíró által 1999-ben alapított Compagnia Sud Costa Occidentale társulat is jelen lesz, akárcsak a varsói Teatr Dramatyczny. A varsói drámaszínház a Persona. Marilyn című előadással jön, amelyet Krystian Lupa, Lengyelország egyik legfontosabb rendezője állított színpadra. Ő több rendezőnemzedéket felszínre hozott már, de továbbra is kísérletező művésznek számít - tette hozzá a fesztiváligazgató. A válogatásban helyet kapott a vilniusi Oskaras Korsunovas rendező nevét viselő színház is, így Korsunovas két klasszikus drámán alapuló rendezését is megtekintheti a közönség.

A szervezők három évvel ezelőtt komoly hagyománnyal rendelkező színházakat hívtak meg, így például a krakkói Stary Teatr, a budapesti Katona József Színház, vagy a berlini Deutsches Theater is eljött Sepsiszentgyörgyre. Most viszont olyan színházi jelenségek bemutatását tartották fontosnak - mondta Bocsárdi -, amelyek alternatívabbnak számítanak, de nagyon fontossá váltak. A fesztivál arra tesz kísérletet, hogy olyan kortársszínházi előadásokat mutasson be, amelyek már "megvalósított" értéket képviselnek. Bocsárdi szerint a Reflex hiánypótló szerepet tölt be, hiszen nem létezik a magyar nyelvterületen meghonosodott, következetes nemzetközi színházfesztivál.

Kiemelte, hogy az utóbbi években Erdélyben két olyan nemzetközi seregszemle is született, amelyeknek a legfontosabb célja a magyar színházkultúra európai színtéren való megismertetése, valamint a nézők szembesítése másfajta színházi kultúrákkal. A Reflexszel egy időben ugyanis Kolozsváron az ottani magyar színház is elindította az Interferenciák című fesztivált.

Magyarországról három társulat jön márciusban a Reflexre. A budapesti HOPPart Társulat a Korijolánusz, az Örkény István Színház a János király, a debreceni Csokonai Színház pedig a Fodrásznő című darabot mutatja be. Bocsárdi szerint ezek a Magyarországon díjazott előadások viszonylag kerek képet nyújtanak a mai magyarországi kísérletező színházról a teljesség igénye nélkül, annak jellegzetes vonulataiból mutatnak meg néhányat.

A fesztiválra a legtöbb részt vevő társulat (nyolc) Romániából érkezik. Bocsárdi szerint egyrészt gazdasági okai vannak ennek az aránymegoszlásnak, másrészt minőségi szempontok is indokolttá teszik ezt. A román színjátszás ugyanis jó ideje az európai élvonalhoz tartozik, így olyan jelentős, Romániában alkotó rendezők előadásait láthatja a sepsiszentgyörgyi közönség, mint például Andrei Serbanét, Mihai Maniutiuét, Victor Ioan Frunzáét, Alexandru Dabijaét, Radu Afrimét vagy az orosz Jurij Kordonszkijét.

A fesztivál kiegészítő programmal is rendelkezik. Meghívottként jelen lesz Törőcsik Mari. A kétszeres Kossuth- és Jászai Mari-díjjal kitüntetett színésznővel Nánay István színházkritikus beszélget. Bocsárdi szerint Törőcsik jelenléte azért izgalmas, mert ő a legfontosabb magyarországi színész, aki összeköti a tradíciót a kortárs színházzal. Törőcsik ugyanis számos alternatív előadásban játszik, rendkívül nyitott művész, aki hosszú pályája során fontos rendezőkkel dolgozott együtt, és emiatt is példaértékű az ő személye - tette hozzá a fesztiváligazgató.

A kiegészítő programhoz dzsesszkoncertek és kiállítások is tartoznak, és levetítik Wim Wenders Pina című filmjét is.


Borbély Tamás, az MTI bukaresti tudósítója


nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Kritika a Das Rheingold és a Die Walküre előadásairól a Wagner-Napokon
színház

A Fővárosi Nagycirkusz szakmai délutánjáról
Komáromy Bese Soha jobban című darabjáról
színház

A Vígszínház Ármány és szerelem bemutatójáról

Más művészeti ágakról

Platon Karataev: Napkötöző
art&design

Vetlényi Zsolt FOLYÓÍRÁS című kiállításának kritikai szemléje
Kritika Nagy Gabriella Elviszlek Amerikába című regényéről


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés