bezár
 

irodalom

2012. 02. 28.
A Magyar Királyi Testőrség Képes Krónikájá
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A magyar testőrség 1920 és 1945 közötti időszakának történetét mutatja be A Magyar Királyi Testőrség Képes Krónikája 1920-1945 című album, Gőgh Gábor és Monostori Péter munkája, amelyet kedden mutattak be a Párizsi Nagyáruház Lotz-dísztermében.

prae.hu

A képes krónika öt kilogrammot nyom, mintegy ezer fényképet és 101 dokumentumot tartalmaz, a Pharma Press Kiadó gondozásában jelent meg.

Gőgh Gábor történész a bemutatón elmondta, a magyar királyi testőrség volt az csapat, amely egy emberként fordult szembe a németekkel 1944-ben. Gőgh Gábor és Monostori Péter huszonöt évvel ezelőtt kezdte el gyűjteni a fényképeket, a dokumentumokat, valamint interjúkat készített az akkor még élő magyar királyi testőrökkel.

A történész felidézte, hogy 1996-tól 72 testőrrel készítettek 91 órányi hanganyagot, valamint kétórányi videofelvételt. "Próbáltuk a lehető legteljesebb képet adni a testőrökről, de nem volt könnyű dolgunk, mert sokan letagadták, nem merték vállalni egykori hivatásukat" - jegyezte meg.

Hozzátette, hogy a feladat inkább krónikás, mint történészi munka volt. "Azt szeretnénk, hogy ez a kiadvány a középkori krónikákhoz hasonlatosan a 20. század egyik jelentős képes krónikája legyen"- mondta.

Kiemelte, hogy a mai fiatalok számára olyan kötetet készítettek, amely a múltat, a hagyományokat mutatja be. "A fiatalok csak tanulhatnak a királyi testőrök fegyelmezettségéből, állhatatosságából és kitartásából " - jegyezte meg.

Sáfrán Miklós kilencvenéves testőr lövész tizedes a bemutatón így emlékezett vissza: "Minden gyermeknek van egy álma, hogy felnőttként mi szeretne lenni. Lehettem tizenegynéhány éves, amikor a szüleimmel részt vettem a Szent István-napi körmeneten.

A Szent Jobb mellett két daliás ember állt alabárddal. Ekkor határoztam el, hogy testőr leszek".

Héjjas Pál történész, levéltáros arról beszélt, hogy ez a képeskönyv az egyszerű testőr altisztek szemén keresztül mutatja be ezt a sorsfordító időt, amikor a németek megszállták a várost, és elrabolták az ifjabb Horthy Miklóst.

Gőgh Gábor történész az MTI-nek megemlítette, hogy a jövőben a Magyar Királyi Koronaőrség Képes Krónikája 1881-1945 című, valamint a Magyar Királyi Testőrség jelrajzos felszerelése 1920-45-ig elnevezésű könyv kiadását tervezik.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Bemutatták Sárkány Tímea első, Boszorkányok nyara című verseskötetét
irodalom

Hajdu Levente volt a Kötetlenül sorozat vendége
irodalom

Tóth Júlia Éva volt a Kötetlenül sorozat vendége
Kemény Lili Nem című kötetéről a miskolci bemutatón Moklovsky Rékával beszélgetett

Más művészeti ágakról

színház

Interjú Pálffy Tibor színésszel külső-belső tényezőkről, színházi igazságról, és szerepről
Sírtunk Cannes-ban az Un Certain Regard izlandi nyitófilmjén
Bartók György szerzői estje a Fugában
gyerek

31. Kabóciádé Családi Fesztivál


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés