bezár
 

színház

2011. 11. 30.
Meghalt Kemény Henrik bábművész
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Életének 87. évében elhunyt Kemény Henrik Kossuth-díjas bábszínész, kiváló művész, Vitéz László életre keltője - tudatta a Vojtina Bábszínház szerdán az MTI-vel.
Kemény Henrik 1931-ben, 6 évesen kezdett játszani. Sok-sok hétköznapon és minden ünnepnapon a játék örömét élve és éltetve állt a színpadon.

Ingujját felhajtva közönségének adta mindenét, amije volt: a háromgenerációs bábos dinasztia minden tudását, határtalan életörömét. A Vojtina társulata és a bábosok nagy családja gyászolja mesterét - olvasható a Vojtina gyászhírében.

Kemény Henrik 1925. január 29-én Budapesten született.

A Bábszínészképzőn 1964-ben végzett. A család mutatványos bódéjában nőtt fel, az apja és nagyapja által teremtett több mint százéves hagyományokat folytatta. 1931 óta lépett fel, 1935-ben játszotta el első főszerepét, s faragta ki első bábfiguráját. 1945-ben vette át édesapjától a színházat.

Az 1950-es évek elején felszámolták a népligeti vurstlit, ekkor az Állami Bábszínházhoz került. Az itt töltött két évtized alatt bábokat tervezett és készített, játszott, majd visszatért a vándorszínházhoz.

Dolgozott tévéműsorokon is, nevéhez fűződik Vitéz László mellett a Zsebtévé Hakapeszi Makija és Süsü, a sárkány is.

2002-ben kiváló művész címet kapott. 2005-ben Kossuth-díjjal tüntették ki a hazai vásári bábjáték legtisztább hagyományainak őrzése és terjesztése érdekében végzett tevékenységéért, hét évtizedes, országszerte ismert és elismert legendás művészetéért. 2008-ban Prima-díjat kapott.

Kemény Henrik búcsúztatásáról később intézkednek.


Novák János emlékezik

Szkéné színház


Kemény Henrik a vásári bábjátékos hagyomány "utolsó mohikánja", a műfaj zsenije volt; úgy adta át a hagyományt, hogy az minden egyes előadásán újjászületett - emlékezett az életének 87. évében szerdán Debrecenben elhunyt Kossuth-díjas bábművészre Novák János, a Kolibri Színház vezetője.

Mint felidézte, Vitéz Lászlót Kemény Henrik családja találta ki. A Korngut-Kemény család kezdte el a paprikajancsi figuráját a Népligetben újjáéleszteni saját báb- és marionettszínházzal - mondta, hozzátéve, hogy Kemény Henrik élete teljesen e hagyományhoz kötődik: gyerekként tanulta meg szüleitől a repertoárt, amelyet haláláig játszott.
"Az élő hagyomány volt ő: úgy tudta ezt a hagyományt éltetni, hogy minden előadás ott született meg az ember előtt, ezért volt fantasztikus zsenije a műfajnak" - fogalmazott Novák János.

Mint mondta, a rendszerváltás után Kemény Henrik minden pénzét az ötvenes években lerombolt bábszínház újjáépítésére fordította, de a bábszínház nem tudott életben maradni, műsorral se tudta megtölteni, őrizni se tudta. Idén ősszel ez a bábszínház leégett, a művész számára ez igazi tragédia volt - hangsúlyozta.

Beszélt arról is, hogy a Kolibri Színházat családjaként szerette a bábszínész, emellett a debreceni Vojtina Bábszínházzal volt hasonlóan jó kapcsolata. Úgy tudja, Láposi Terka, a színház művésze könyvet jelentet meg a közeljövőben Kemény Henrik életéről, amely általa lejegyzett visszaemlékezéseit tartalmazza. Debrecenben bármikor szívesen fogadták, amikor egészségi problémái voltak, ott családias körülmények között vigyáztak rá - tette hozzá.

Felidézte, hogy Kemény Henrik a nyár végi Kolibri Fesztiválon lépett fel utoljára. Akkor már a paravánt nem tudta felállítani, így kiült a gyerekek elé és asztalon bábozott. "Szívszorító volt, mert az egész közönség, a legkisebb gyerek is érezte, hogy ez egyszeri és utolsó pillanat.

Ugyanúgy csönd volt, hatalmas figyelem és szeretet, mint amikor végig tudta játszani a programot" - emlékezett Novák János.

Kitért arra, hogy a Kolibri Fesztiválon, amelyhez védnöknek is felkérték a bábművészt, az elmúlt húsz évben mindig jelen volt, és korábban a Kolibri Színház repertoárján is szerepeltek darabjai. "Nyolcvanadik születésnapját is együtt ünnepeltük, családtagunk volt, évadnyitókon, évadzárókon itt volt velünk, azt hiszem nem csak mi, ő is úgy érezte, hogy hozzánk tartozó" - fogalmazott Novák János.

"Halála előtt pár héttel a Kolibri Színházba behozott egy felvételt, amelyen otthon gyümölcsökkel és zöldségekkel bábozott, a jelenetek - Kemény Henrik ajándéka címmel - az interneten megtekinthetők. Ezek azok az utolsó bábjátékok, amellyel megajándékozta a közönséget és minket is" - tette hozzá.

Mint mondta, a Kolibri Színház felkérésére Horváth Péter írt drámát a bábművész életéről. "Abban hittünk, hogy ő itt lesz a gyerekdarab bemutatóján, de már csak lélekben lehet jelen" - fogalmazott az igazgató, hozzátéve, hogy a jövő évadot ezzel a darabbal szeretné nyitni a színház.


nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Haydn out, Muse in – múzsadilemmák
színház

Forgách András A játékos és a többiek című drámakötetének bemutatója
Komáromy Bese Soha jobban című darabjáról
színház

Kabóca Bábszínház: Dödölle

Más művészeti ágakról

Renaud-Delage: Gru 4
art&design

Vetlényi Zsolt FOLYÓÍRÁS című kiállításának kritikai szemléje
Bemutatták Sárkány Tímea első, Boszorkányok nyara című verseskötetét


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés