bezár
 

film

2011. 11. 13.
A 8. VERZIÓ díjazottjai
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A vasárnap véget érő 8. Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál 1500 eurós Verzió-díját a közönség szavazatai alapján Az ősz aranya - Autumn Gold című 2010-ben készült osztrák, német dokumentumfilm, Jan Tenhaven rendezése nyerte. A Különdíj pedig magyar produkcióhoz vándorolt...
A Verzió-díjas Az ősz aranya - Autumn Gold érzékeny, derűs portré öt éltes korú atlétáról, akik az időseknek rendezett 18. világbajnokságon rajthoz állnak. A nyolcvan, kilencven, százéves sportolók számára a felkészülés egyben versenyfutás az idővel, s mégis azzal a reménnyel állnak a rajthoz, hogy jövőre javítani tudnak az eredményeiken. A film vetítésén jelen volt a film rendezője, Jan Tenhaven is.

A Verzió Film Alapítvány 100 000 forintos Különdíjjal jutalmazta a legmagasabb szavazatot kapott magyar filmet, Kabarcz Zsófi Varázslatos gladiátorok (2011) című alkotását. A film a Baltazár Színház - az egyedüli hivatalos színtársulat Magyarországon, amely értelmi sérült színészekből áll –, az Aranylépés című előadásának a születését, az alkotók életét és munkáját, valamint a választott téma során felmerülő társadalmi feszültségeket dokumenetálja.

Az ősz aranya - Autumn Gold


A Nemzetközi panoráma idén is ízelítőt adott a legutóbbi évek dokumentumfilm terméséből. Friss, kreatív, rendkívül érzékeny témákat feldolgozó dokumentumfilmeket láthattak a fesztivál nézői a világ minden tájáról: szegregált roma gyerekekről, 4 éves maratoni futóról, 100 éves diszkoszvetőről, kolumbiai gerillákról, transzneműekről, drogos és hajléktalan anyákról.

Az idei Magyar panoráma központi gondolata a remény volt. A nyolc magyar dokumentumfilm a különféle helyzetek fogságában küzdő-szenvedő emberekről szóltak. Emberekről, akiknek gyakran már semmi sem maradt, csak a puszta remény - ám nincs az a hatalom, ami ezt elvehetné tőlük.

Az idei nyitófilm a Mi iskolánk - Our School, számos fesztivál-díjjal kitűntetett alkotás volt. A film kísérletet tesz annak kiderítésére, hogy meggátolható-e pénzzel a romák hátrányos iskolai megkülönböztetése.
Az idei fesztiválon a Mi iskolánk című román film volt a leglátogatottabb.

Mi iskolánk - Our School


A fesztivált idén is számos kiegészítő program és retrospektív válogatás gazdagította. Ezek közül a legjelentősebb a neves cseh filmes, Helena Třeštíková filmjeiből összeállított program; munkásságának védjegye a hosszú időszakon át tartó átalakulás nagyjátékfilmnyi időbe sűrítése. Az Ablakok a múltra: A Balkán-háború emlékei-sorozat pedig a jugoszláv háború traumáját vizsgálta.

Idén is volt a dokumentumfilmeket oktatási szempontból megvitató Vizuális Laboratórium. A Verzió idén is bevonta a fiatalokat a dokumentumfilmek világába, ezért ingyenes vetítéseket rendeztek középiskolások számára.

Idén 13 film alkotóját látta vendégül a fesztivál, akiket a vetítéseket követő közönségtalálkozón kérdezhetett a közönség.

Enyedi Ildikó filmrendező ezekkel a gondolatokkal nyitotta meg a fesztivált: „A gyorsan elöregedő játékfilmekkel szemben ezek a dokumentumfilmek lesznek majd az igazi hírnökei annak, hogy hogyan éltünk mi itt a Földgolyón. Ez a fesztivál ennek a tanúságtételnek egy nagyon konkrét aspektusával foglalkozik: nem érdekli a mégoly hódolatteli utókor, hozzánk, a jelenhez szól, és konkrét, határozott cselekvésre biztat minket.

Varázslatos gladiátorok - Wonderful Gladiators


Az idei filmek bepillantást nyújtottak a gyors változások valóságába, és arra ösztökélnek bennünket, hogy vállaljunk aktívabb szerepet a folyamatok alakításában – itt és most.

Mindenféle érdekes:
http://www.verzio.org/


prae.hu

nyomtat

Szerzők

-- PRAE.HU --

A prae.hu művészeti portál 2006 óta jelenik meg, naponta friss művészeti hírekkel, tudósításokkal, és elemzésekkel, interjúkkal. Hat művészeti ág (irodalom, art&design, építészet, színház, zene, film) mellett gyerekrovata is van.


További írások a rovatból

Emberpróbáló filmnézés a cannes-i filmfesztiválon
Jeanne Herry: Az arcuk mindig előttem lesz

Más művészeti ágakról

színház

Egy tökéletes nap Szenteczki Zita rendezésében a Hatszín Teátrumban
színház

A MáSzínház KÖT-EL-ÉK – „Okos lány, túlteszi magát rajta!” előadásáról
Gimesi Dóra: Amikor mesélni kezdtek a fák
Havas Juli Papírbabák, avagy lehet-e két hazád? című kötetének bemutatójáról


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés