bezár
 

irodalom

2008. 07. 29.
Pazin, Jules Verne városa
MTI
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Bár Jules Verne soha nem járt az Isztriai-félszigeten, Sándor Mátyás című regényének helyszínét, Pazin városát - amelynek kastélya egy barlangi patakot rejtő, több mint 120 méter mély szurdok fölé magasodik - pontosan olyannak ábrázolta, ahogyan az a valóságban most is látható.

prae.hu

Aki olvasta az 1885-ben írott Sándor Mátyást, emlékezhet annak kulcsjelenetére, amelyben a címszereplő úgy szabadul ki kastélybeli fogságából, hogy a mélybe veti magát és ott elnyeli a barlangi patak vize. Az MTI tudósítója a saját szemével is meggyőződhetett róla, hogy a regénybeli leírás pontos, a több mint ezer éve épült erődszerű kastély alatt ott csörgedezik vészjósló mélységben a barlangból elő- majd elbújó patak.

A túl sok látnivalót nem kínáló 20 ezres városban a nevezetes helyszínt nem is olyan könnyű megtalálni, mert a házakkal körbevett belvárosban alig feltűnő a kastély külső képe. Kapuján átlépve azonban szembetűnő az erőd mellvédjéről a látvány, az igencsak meredek szakadék és alul a Fojba-patak.

A szurdokot megközelíteni eléggé kockázatos, bár nem lehetetlen vállalkozás. Meredek lépcsősor vezet lefelé, és az izzasztó túra végén a katlanszerű, óriás sziklákkal körbezárt mélységben találja magát a kiránduló.

Nem lehet véletlen, hogy egyes források szerint Dante az Isteni színjátékának pokolbéli helyszíneit is Pazin szurdokáról mintázta, az bizonyos azonban, hogy Verne helyszínválasztása tudatos volt.

A helyiek kutatása szerint az akkor olasz fennhatóság alatt lévő város polgármestere, Giuseppe Cech tartott levélben kapcsolatot a francia regényíróval, aki egy honfitársa, Charles Yriarte útleírását is felhasználta alkotó munkája során. Pazinban ezért ma is nagy tisztelet övezi Verne-t, akiről utcát neveztek, el és az itt működő Jules Verne Társaság is ápolja az emlékét.

nyomtat

További írások a rovatból

irodalom

Hajdu Levente volt a Kötetlenül sorozat vendége
Horváth Iván (1948-2024)
Bemutatták Locker Dávid: Beszédkényszer című verseskötetét

Más művészeti ágakról

színház

A MáSzínház KÖT-EL-ÉK – „Okos lány, túlteszi magát rajta!” előadásáról
Gimesi Dóra: Amikor mesélni kezdtek a fák
art&design

Vetlényi Zsolt FOLYÓÍRÁS című kiállításának kritikai szemléje


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés