bezár
 

építészet

2011. 10. 04.
Kiállítás az óbudai kísérleti lakótelepről
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Az 1960-as években épült óbudai kísérleti lakótelep egyes épületeit, korabeli lakásait mutatja be a Kiscelli Múzeum új kiállítása. A tárlat érdekessége, hogy a múzeum templomterében eredeti méretben építettek fel egy típuslakást.

prae.hu

Branczik Márta, a kiállítás kurátora a kedd esti megnyitó előtt tartott sajtóbejáráson felidézte: a II. világháború utáni lakásínségben váltak keresetté a típusházak, de nem voltak olcsók és alaprajzuk is egysíkú volt.

Az egykori Építésügyi Minisztérium 1958-ban hirdette meg az úgynevezett C-tervet, amelynek célja az volt, hogy kis alapterületű, változatos szerkezetű, új alapanyagokból új eljárásokkal épülő házakat tervezzenek az építészek.

A díjnyertes munkákat, a prototípusokat aztán felépítették Óbudán, a Váradi utca, Bécsi út, Reménység utca és Zápor utca által határolt területen, ahol ezzel létrejött a kísérleti lakótelep.

Az építészek hat kategóriában pályázhattak, a kurátor szerint a "legváratlanabb" az emeletes, 2 szintes sorházi lakásokat megjelenítő típus volt, amely igazi luxusnak számított akkoriban a maga 80 négyzetméterével és azzal, hogy a nappali-konyha-étkező egység a földszinten volt, míg a hálószobák az emeleten kaptak helyet.

A tömbházak lakásait ugyanis úgy tervezték, hogy nem volt bennük nappali és a szobák mellett az étkezőnek is alkalmasnak kellett lennie arra, hogy aludjanak benne.

A nyertes munkákból három-három épületet húztak fel, melléjük néhány régebbi típustervet is megépítettek, így össze tudták hasonlítani az egyes eljárásokat, bebizonyosodott, hogy mi olcsóbb.

Épültek egy-, két- és háromemeletes, valamint nyolc-kilenc emeletes házak is, a lakások általában 1-2 szobásak voltak, néhány esetben azonban ennél több szobát terveztek. Az átlagos alapterület 43 négyzetmétert tett ki.

A kurátor kiemelte, hogy a kis alapterületű lakásokat beépített szekrényekkel és beépített konyhabútorokkal kellett megtervezniük az építészeknek, a kicsi alapterületek ugyanis nem tették lehetővé a régi bútorok használatát. A lakáspályázattal párhuzamosan ezért később tömeggyártásra alkalmas konyhai bútorelemek és berendezési tárgyak tervezésére is pályázatot hirdettek.

A Kiscelli Múzeum templomterében berendezett kiállításon egymásra rakott raklapok szolgálnak tárlóként, ezeken lehet megtekinteni az egyes házak homlokzati rajzait, a lakások terveit. Mindenütt feltüntették a tervező(k) nevét és a szobák alapterületét, valamint azt, hogy a pályázaton a terv milyen helyezést ért el.

A templomtérben a legnépszerűbbnek bizonyult prototípust, egy Mináry Olga által tervezett lakást meg is építettek. A körbejárható lakásban sok bútor helyét csak rajzokkal jelölték, de látható egy eredeti, ide tervezett korabeli konyhabútor. Branczik Márta elmondta: a konyhabútort úgy sikerült megszerezniük, hogy a lakótelepen hirdetéseket ragasztottak ki, és több jelentkező is akadt, akinek a lakásában még megvolt az eredeti berendezés.

A kurátor kiemelte: Mináry Olga szinteltolásos háza a későbbiekben nagyon népszerűnek bizonyult, miután kisebb átalakítások után típustervvé nyilvánították, számos ilyen épült például a budai hegyvidéken.

Branczik Márta megjegyezte: mire a kísérleti mintatelep építése az 1960-as évek elején befejeződött, addigra világossá vált, hogy nagy tömegben gyorsan csak a paneltechnológiával lehet lakásokat építeni. A kísérleti lakótelep megépítése azonban mégis jelentős volt, mert a típustervek alapján országszerte épültek házak, nem beszélve arról, hogy a beépített bútorok alkalmazása és későbbi elterjedése új fejezetet nyitott a lakberendezés történetében.

A lakótelephez készültek kiszolgáló létesítmények - bölcsőde, iskola, üzletek - is, a házak közötti zöld területet pedig kerttervezők elképzelései alapján alakították ki.

A kurátor sajnálatosnak nevezte, hogy a felújításokkal sok ház eredeti színe elveszett, másutt pedig a speciálisan oda tervezett ablakok műanyagra való cserélésével sérült a homlokzat egysége.

A kiállítás kiegészül a lakók élettörténetét felelevenítő beszélgetésekkel, a lakótelep megnyitásáról és az azt megelőző lakáskiállításról készült rövidfilmekkel. A tárlathoz egy könyv is megjelenik, amelyben a telep és a lakások bemutatása mellett az építészekkel készült interjúk is olvashatók.

A november végéig látogatható kiállítás előadássorozattal, a témához kapcsolódó filmvetítésekkel, a kiállításon és a lakótelepen tartott speciális tárlatvezetésekkel egészül ki.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

építészet

Interjú Merényi Dáviddal
építészet

Interjú Filip Rybkowskival
építészet

Pesti Attilával az okosotthonok kérdéseit jártuk körbe
építészet

Beszámoló a 18. Velencei Építészeti Biennáléról

Más művészeti ágakról

színház

A MáSzínház KÖT-EL-ÉK – „Okos lány, túlteszi magát rajta!” előadásáról
Renaud-Delage: Gru 4
Kritika a Das Rheingold és a Die Walküre előadásairól a Wagner-Napokon
irodalom

Hajdu Levente volt a Kötetlenül sorozat vendége


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés