bezár
 

art&design

2011. 09. 27.
Emberi hamvakból készített képeket
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Emberi hamvakból készített képeket Roman Tyc cseh festőművész. Tyc azt állítja, képeivel, amelyekből kedden este nyílik kiállítás egy prágai galériában, arra szeretné felhívni a figyelmet, hogy az emberi hamvak gyakran minden kegyelet nélkül nem a temetőkben, hanem a szeméttelepeken kötnek ki.

prae.hu

A 37 éves Tyc a Ztohoven képzőművészeti csoport tagja, amely provokatív alkotásaival égető társadalmi problémákra hívja fel a közvélemény figyelmét. A Ztohoven csoportnak néhány éve sikerült behatolnia a közszolgálati Cseh Televízió egyenes adásába, és a nézők egy eredetinek tűnő atombomba robbanást láthattak az egyik csehországi hegységben, ami kisebbfajta pánikot váltott ki a lakosság körében.

Az emberi hamvakból készített Grave Robber (Sírrabló) című kiállításnak a prágai Dvorák Sec Contemporary galéria ad otthont. A galéria képviselője szerint a műalkotások nem eladók, és a tárlat bezárása után egy megfelelő, méltó helyen szétszórják őket.

"Galériánk azért fogadta be Roman Tycet, mert meggyőződésünk, hogy ez a kiállítása nagyon időszerű és az emberi élettel összefüggő dolgokra hívja fel a figyelmet. Konkrétan arra, hogy nagyon furcsa a viszonyunk a halállal" - nyilatkozta Olga Dvoráková, a galéria igazgatója.
A művész újságíróknak elmondta: amikor hatéves korában meghalt az édesanyja, akit abban a pillanatban egy pléhurnában lévő kétkilós valaminek látott, meg volt győződve arról, hogy "biztos létezik egy út, amelyen át édesanyját ki lehet szabadítani a pléhdobozból".

Tyc közlése szerint a képei megfestéséhez szükséges emberi hamvakat a krematóriumokban kidobott hamumaradványokból szedte össze. Munkája közben is látta, mennyire kegyelet nélkül viszonyul sok-sok ember az elhunytak maradványaihoz.

"Nagyon szeretném, ha a tárlatom társadalmi vitát váltana ki. A probléma valós és egészségtelen" - jelentette ki a művész.

Roman Tyc legismertebb projektje a Szemafor (2007). Ennek keretében munkatársaival együtt ötven prágai útkereszteződés szemaforján az álló, várakozó, illetve lépegető ember figuráját más "aktív" - ülő, pisilő, keresztre feszített, pihenő, sört ivó - figurára változtatta.

Egy prágai bíróság ezért egy hónapos börtönbüntetésre ítélte Tycet, holott a bécsi Sidewalk Cinema fesztiválon a projekt első díjat nyert.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Ketten Lugosi Lugo László Fotónaplójáról (1978-1982) című műve kapcsán
A városarcheológia szervetlen fossziliája
art&design

Isabela Muñoz Omega című kiállítása a Mai Manó Házban
(Súlyosan elfogult vélemény)


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés