irodalom
A szoba-konyhás házikót Babits Mihály feleségével, Török Sophie-val 1924-ben nyaralónak vásárolta. A mostani felújítással a költő születésének 125. évfordulójára, november 26-ára szeretnének elkészülni - tette hozzá Horváth István, a Balassa Múzeum igazgatója.
Az egyszerű nyári lakot a költő és felesége folyamatosan bővítette, úgy, ahogy Arany Jánostól idézi Babits: "Nem is úgy épült, hogy századokig álljon, csak múló tanyául, mint a fecskefészek". A házaspár tizenhárom nyarat töltött itt, a költő több jelentős alkotása is a villában született, a fasizmus borzalmai ellen tiltakozó, lelkiismereti műve, a Jónás könyve is "esztergomi".
Babits az autogramfal ötletét egy helybéli barátjától vette. A költő és felesége azonban cenzúrázta az aláírásokat. Mint azt a kor híres konferansziéja, Nagy Endre később elárulta, a nem kedvelt, vagy irodalmilag kevéssé becsült vendégeknek puhább rajzszenet adtak, majd a nevet letörölték a falról, míg a megőrzésre szánt szignókat Török Sophie saját kezűleg konzerválta freskófestékkel.
Az 1960 óta védett ház aláírásfalát a restaurátorok korábban műanyag lapra kasírozták, most megerősítik a rétegeket. Az épület teljes rekonstrukciójára a múzeum pályázaton nyert tízmillió forintot, a felújítást Esztergom önkormányzata további 12 millió forinttal támogatja.