bezár
 

art&design

2011. 09. 19.
Felvidék: viták Mária Terézia szobráról
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Politikai és esztétikai vitákat váltott ki Pozsonyban a helyi városszépítő egyesület kezdeményezése, hogy a városban visszaállítsák Mária Terézia kilencven éve lerombolt lovas szobrát.

prae.hu

Fadrusz János 1897-ben emelt alkotását az első világháború után megalakult Csehszlovák Köztársaság első éveiben, 1921-ben rombolták le az új állam frontról visszatért katonái.

A Pozsonyi Városszépítő Egyesület (BOS) kezdeményezésére szeptember elején felállították a Mária Terézia szobor egyharmadra kicsinyített mását. Az alkotás, amelyet Martina Zimanová készített el, a Vajansky rakparton áll, közel ahhoz a helyhez, ahol egykoron a várost díszítette.

A műalkotás kicsinyített másának köztéri elhelyezését egyben vitaindítónak is szánták.

Az érdeklődők a szobor mellett elhelyezett petíciós íveken kifejhetik véleményüket arról, hogy az osztrák uralkodó és magyar királynő szobra újra visszakerüljön-e az eredeti helyére. Fadrusz János eredeti alkotása a mai Ludovít Stúr téren (régen Koronázási dísztér) állt. Ma ott egy Stúr-szobor van. A Stúr-szobrot a kormány székháza előtt álló Szabadság térre költöztetnék.

Az eddig beérkezett reakciók nyolcvan százaléka pártolja az ötletet - közölte az Új Szó napilappal Maros Macucha, a városszépítő egylet vezetője.

"A járókelők közül is sokan megállnak, de ami még meglepőbb, hogy sokan kimondottan azzal a céllal jönnek ide, hogy kifejezzék egyetértésüket. Naponta több tucat aláírással gyarapodik a petíció" – hangoztatta Mačucha, hozzátéve, hogy ha a lakosság kifejezetten ellenezné a kezdeményezést, akkor nem erőltetnék.

Robert Fico volt kormányfő, az ellenzéki Irány-Szociáldemokrácia (Smer) elnöke élesen bírálta a tervet. "Ludovít Stúr a szlovák demokrácia és a nemzeti megújhodás pillére volt. Szobrát csak azért akarják áthelyezni, mert valaki azt gondolja, hogy Szlovákia számára Mária Terézia fontosabb volt, mint Ludovít Stúr. Mindenki, aki csak egy kicsit is ismeri a szlovák történelmet, tudja, hogy mi volt a történelmi szerepe az előbbinek" - jelentette ki nemrégiben Fico.

Ellenkezését fejezte ki a Matica Slovenská, szlovák nemzeti kulturális egyesület is. Fico és Marián Tkác, a Matica új elnöke ezért hétfőn közösen virágokat helyeztek el a Stúr-szobornál.

"Ez azért van, mert ma (szeptember 19-én) van az évfordulója annak, amikor Stúr első ízben beszélt a történelmi Magyarországtól való függetlenségről. Ez gesztus akar lenni, hogy Stúr szobrának a helyén kell maradnia. Semmi problémánk sincs Mária Teréziával, de annak szobra másutt is állhat" - jelentette ki Tkác.

Elhangzottak azonban más vélemények is. "Abszurdnak tűnik nekem, hogy ma valaki a status quo fenntartásáról beszél, hiszen a mai Ludovít Stúr téren a szobrot az elmúlt száz év alatt legalább háromszor cseréltük. Bártfay Tibor, aki a jelenlegi Stúr-szobrot készítette, szintén egyetért azzal, hogy az alkotást a közeli Szabadság térre helyezzük át, ahová logikusan is tartozik" - nyilatkozta újságíróknak Pavol Susa, az egyik városszépítő aktivista.

A kezdeményezést a képzőművészek jó része is ellenzi. Azt állítják: dokumentáció híján lehetetlen pontos másolatot készíteni a Mária Terézia szoborról, inkább új pályázatot íratnának ki. A másolatok szerintük Disneylandbe valók. "Nem tudják elkészíteni a pontos másolatot, nem áll rendelkezésre szinte semmi, amiből ki tudnának indulni" – vélekedik Jozef Jankovič szobrász.

Hushegyi Gábor, esztéta szintén elképzelhetetlennek tartja a kezdeményezés megvalósítását. "Ez egy bevallott hamisítvány lenne. Szoborkópia csak létező szoborról készülhet. Sokkal járhatóbb út lenne egy új pályázat kiírása, amely esetleg emléket állíthatna a Fadrusz-féle Mária Terézia szoborcsoportnak is" - vélekedett a neves szlovákiai magyar esztéta.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

art&design

Kritika a Kis magyar kockológia című kiállításról
Megnyitószöveg Dóra Emese és Hu-Yang Kamilla közös kiállításához
art&design

Isabela Muñoz Omega című kiállítása a Mai Manó Házban
A teremtett „képzelet” határtalansága

Más művészeti ágakról

Asher Kravitz: A Zsidó Kutya a Spinoza Színházban
Dan Schoenbrun: Ragyogj TV, ragyogj!
Oksana Karpovych: Lehallgatva című filmje a 21. Verzió Filmfesztiválon
Kupihár Rebeka A heterók istenéhez kötetbemutatójáról


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés