bezár
 

irodalom

2011. 09. 13.
Kertész-ügy: az Amerikai Népszava kiakadt
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Az Amerikai Népszava szerkesztősége felháborítónak tartja, hogy a kormány bocsánatkérésre szólította fel Kertész Ákos írót az augusztus végén a lapban megjelent nyílt levelében írtak miatt.

prae.hu

"Az Amerikai Népszava szerkesztősége felháborítónak tartja, hogy az Orbán-kormány nevében bárki bocsánatkérésre szólítson fel írókat, művészeket, beleszóljon az írói szabadságba, elbíráljon irodalmi leveleket" - fogalmaztak az MTI-hez kedden eljuttatott közleményben.

Halász János államtitkár hétfőn az Országgyűlésben úgy fogalmazott: Kertész Ákosnak bocsánatot kell kérnie az augusztus végén az Amerikai Népszavában megjelent nyílt levelében írtak miatt, és "amennyiben nem kér bocsánatot, a kormány szemében méltatlanná válik a Kossuth-díjra".

Az Amerika Népszava keddi közleményében az olvasható: kiállnak Kertész Ákos szólásszabadsága és írói szabadsága mellett, és általánosságban is visszautasítják, hogy politikusok ítéletet mondjanak művészek kijelentései, alkotásai felett.

"Az Orbán-kormány nem vitathatja el, hogy bárki - különösen egy művész a saját stílusában - kritizálhassa akár a hazáját és a nemzetét is. Egy kormány nem illetékes és nem hivatott arra, hogy esztétikai kérdésekbe avatkozzon, és azokban a döntőbíró szerepét játssza" - fogalmaztak.

A jelenleg érvényben levő bírói gyakorlat szerint a vélemény szabadsága védelmet élvez a szokatlan, a meghökkentő, a durva és sértő vélemények megfogalmazása esetében is. Egy kormány nem hivatott arra, hogy bíróságok kompetenciájába tartozó ügyekben döntsön, illetve az igazságszolgáltatást felülbírálja - írták.

Az Amerikai Népszava álláspontja az, hogy Kertész Ákos irodalmi levele a szakmai közvéleményre és a civil társadalomra tartozik, a politikának ezekbe a kérdésekbe nem lehet beleszólása.

"A levelet mély hazaszeretet és a magyarság sorsáért való aggódás és felelősség járja át. Ízlés dolga, hogy a stílust vagy a megformálást, a megfogalmazást tekintve ki hogyan viszonyul a szöveghez.

Egyes szavak használatáról és értelmezéséről folyhat társadalmi és szakmai vita, de a hatalom nem avatkozhat ezekbe a vitákba" - szögezik le.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Prae Kiadói nap Pécsett
Falcsik Mari My Rocks – 21 történet – 21 angolszász rockdal című kötetének bemutatójáról
irodalom

Kritika Élő Csenge Enikő Apám országa című kötetéről

Más művészeti ágakról

trabant: trabant LP (2024, purge.xxx)
építészet

Huszadik Média Építészeti Díja finálé
A 12. Primanima mint a magány és társadalmi kritika tükre
Az idei Verzión fókuszba kerülnek az anyák küzdelmei


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés