bezár
 

irodalom

2011. 09. 09.
Mire valók és mit érnek ma a humántudományok?
Hans Ulrich Gumbrecht mesterkurzusa
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A TÁMOP vendégprofesszori pályázat keretében 2011. szeptemebr 14-től 21-ig az ELTE Bölcsészettudományi Karán tart mesterkurzust Hans Ulrich Gumbrecht, az irodalomtudomány stanfordi professzora és Németország egyik legbefolyásosabb közéleti személyisége.

A romanista Hans Ulrich Gumbrecht 1948-ban született Würzburgban, 1971-ben Hans-Robert Jauss tanítványaként doktorált Konstanzban és az ő tanársegédjeként dolgozott 1971–1974 között az 1974-es habilitációjáig. Utána a Giesseni és a Bochumi Egyetemeken tanított, majd 1989-től az Egyesült Államokbeli Stanford Egyetem professzora. Számos észak- és dél-amerikai, valamint európai egyetem és kutatóintézet vendégoktatója, több tiszteletbeli doktori cím birtokosa. Az Egyesült Államokbeli és németországi humántudományokhoz kapcsolódó közélet aktív résztvevője, hozzászólásai, kordiagnózisai legújabban a Frankfurter Allgemenie Zeitiung on-line kiadásában nemrég indított „Digital/Pausen” („Digitális/Szünetek”) című blogjában is olvashatók. Különösen élénk fogadtatásban részesült az „1926” című könyve, amely úgy mutatja be a címben szereplő évet, és rajta keresztül egy korszakot, hogy szoros összefüggésben láttatja a mindennapok történetét és a hétköznapi kultúra történéseit az akkori filozófiai-humántudományi irányzatok alapvető elgondolásaival. Hasonlóan újító erőt képvisel az ún. „sport-könyve”, amely a sportban tapasztalható különleges jelenlét élményét az esztétikai tapasztalattal hozza összefüggésbe. Újabban az általa „széles jelen”-nek nevezett időtapasztalatról jelentetett meg írásokat, jelenleg pedig egy olyan könyvön dolgozik, amely a történeti tudat és a történeti érzék II. világháború utáni sajátos helyzetét, számos önéletrajzi vonatkozással tarkítva, a „látencia” fogalmán keresztül igyekszik megragadni.

A Frankfurter Allgemeine Zeitung a következő mondatokkal jellemezte a professzort Digitális/Szünetek című blogjában: „Légipolgárnak is nevezik. Egyszer azt mondták róla, nála többször a világon talán csak a CIA alkalmazottai szállnak le és aztán újra fel. Hans Ulrich Gumbrecht, az irodalomtudomány stanfordi professzora és Németország egyik legbefolyásosabb közéleti személyisége arra használja az elektronikus médium hajlékonyságát, hogy intellektuális pillanatfelvételeket készítsen a különböző tartózkodási helyeiről: megfigyeléseket tesz a hétköznapokról és a kulturális színhelyekről, szüneteket tart az elgondolkodáshoz a digitális áramlásban, valamint a nyugati filozófia hagyományából fakadó és a jelen intenzív megélésére összpontosított megjegyzéseket fűz a közéleti vitákhoz.”

prae.hu


 


PROGRAM


2011. szeptember 14. 12:00
“Humanities and Arts” or “Geisteswissenschaft”—Yesterday, Today, and Tomorrow

2011. szeptember 15. 12:00
A New Present and a New Concept of “the Classic”? About Chronotopes

2011. szeptember 16. 12:00
Historicity and Aesthetics

2011. szeptember 19. 12:00
Zu Ehren von Ferenc Puskás: Perspektiven und Begriffe einer Ästhetik des Sports

2011. september 20. 12:00
Zwei Fallstudien zu Literaturgeschichte und Mediengeschichte: Friedrich Hölderlin und Gottfried Benn

2011. szeptember 21. 12:00
Die Unvermeidlichkeit der Philologie im digitalen Zeitalter

Az előadások helyszíne: ELTE BTK „A” épület (1088 Bp., Múzeum krt. 4/A), földszint, 047. terem.

nyomtat

Szerzők

-- PRAE.HU --

A prae.hu művészeti portál 2006 óta jelenik meg, naponta friss művészeti hírekkel, tudósításokkal, és elemzésekkel, interjúkkal. Hat művészeti ág (irodalom, art&design, építészet, színház, zene, film) mellett gyerekrovata is van.


További írások a rovatból

(kult-genocídium)
Kosztolányi Dezső Őszi reggeli című verséről
Falcsik Mari My Rocks – 21 történet – 21 angolszász rockdal című kötetének bemutatójáról
Claudia Durastanti az Őszi Margón

Más művészeti ágakról

gyerek

Válogatás a bábszínház adventi programjaiból
Dan Schoenbrun: Ragyogj TV, ragyogj!
Rich Peppiatt: Kneecap – Ír nemzeti hip-hopot!
art&design

A besorolás deficitje


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés