bezár
 

art&design

2008. 07. 17.
Aba-Novák Vilmos-Zalán Tibor: 17 aktlap
MTI
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Aba-Novák Vilmos-Zalán Tibor: 17 aktlap Egészen különleges műalkotásokat tartalmazó mappát, egy 20. század eleji festő és egy 21. század eleji költő közös alkotását mutatták be szerdán Debrecenben a Modem Modern és Kortárs Művészeti Központban: az Aba-Novák Vilmos 1920-as években készült aktrajzait és Zalán Tibor 2007-ben írt verseit tartalmazó, offszet eljárással készült mappa mindössze 80 számozott példányban jelent meg.


"Amikor az édesanyámtól örökölt grafikákat nézegettem, megfogalmazódott bennem: milyen kár, hogy csak én láthatom ezeket a műalkotásokat" - emlékezett a mappa születését megelőző időszakra Kovács Kristóf, Aba-Novák Vilmos festőművész unokája.
 
Aztán - mint mondta -, arra gondolt, kiadja ezeket mappaként, de rögtön rájött: az 1920-24 között született műveket valamilyen módon közelíteni kellene időben a mai kor emberéhez. Ekkor kérte fel Zalán Tibor költőt, aki verseket írt az általa kiválasztott 17 Aba-Novák grafikához.

Fantasztikus egymásra találásnak nevezte a két alkotó közös munkáját Jankovics József irodalomtörténész a debreceni bemutatón.

Mindkettőjüket érdekelte a női test, izgatta őket a test megjelenítése, s a 20. század eleji festő és a 21. század eleji költő hasonlóan oldotta meg feladatát - mondta. A masszív, kemény, erőt sugárzó rajzokból Zalán a szavakkal, a kézírás lírájával kicsalta az érzelmek sokszínűségét - mutatott rá az irodalomtörténész. 

"Nehéz volt ezt megoldani" - tette hozzá Zalán Tibor a Modem-beli bemutatón. "Arra törekedtem, hogy ne illusztratív legyen a szöveg, a képek ugyanis mindent elmondanak. Úgy kellett Aba-Novák grafikáit továbbgondolni a versekkel, hogy az enyém is legyen és az övé is maradjon."

Aba-Novák Vilmos csaknem 400 eredeti alkotását április 21-től több tízezren tekintették meg már Debrecenben. A tárlatot a nagy sikerre tekintettel meghosszabbították, így az július 20-ig, vasárnapig még megtekinthető a debreceni Modemben.

 

prae.hu

nyomtat

Szerzők

-- Végh Dániel --


További írások a rovatból

Hajdu Levente megnyitószövege a Kaján szisztémák című kiállításhoz
art&design

A tizenkettedik European Remembrance Symposiumról
art&design

Kritika a Kis magyar kockológia című kiállításról
Megnyitószöveg Dóra Emese és Hu-Yang Kamilla közös kiállításához

Más művészeti ágakról

A BIFF filmfesztivál UNSEEN fotókiállítása
A 12. Primanima mint a magány és társadalmi kritika tükre
Matthäus Wörle Ahol régen aludtunk és Miklós Ádám Mélypont érzés című dokumentumfimje a 21. Verzió Filmfesztiválon


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés