bezár
 

art&design

2011. 09. 07.
Nyílt nap a Zsolnay Kulturális Negyedben
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Újabb nyílt napon mutatják be vasárnap a tavalyi pécsi Európa Kulturális Fővárosa (EKF)program keretében épülő Zsolnay Kulturális Negyedet az érdeklődőknek, akik most az épületegyüttes azon részeit is megtekinthetik, amelyeket később már nem láthat a nagyközönség.

prae.hu

A Pécsi Városfejlesztési Nonprofit Zrt. szerdán arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a látogatás szakmai vezetés mellett zajlik, a résztvevőket 9 és 11 órára várják a kulturális negyed Major utcai bejáratánál.

A részvétel ingyenes, de az üzemeltetésre már átadott ingatlanokba, azaz a Zsolnay-mauzóleumba és a Gyugyi-gyűjteménynek otthont adó Sikorski-házba jegyet kell váltani.

Az érdeklődők megismerhetik a Zsolnay negyed déli részén több mint 17 ezer négyzetméteren elhelyezkedő Egyetemi negyedet, ahol a Pécsi Tudományegyetem művészeti kara lelt új otthonra és ahova tavasszal a kommunikáció és a szociológia tanszék költözik.

A vendégeknek lehetőségük nyílik olyan egyetemi épületek megismerésére, melyek tantermi funkciójuknál fogva később a nagyközönség elől elzárva működnek majd.

Emellett látogatást tesznek az Alkotó negyedben, ahol a Cifra kéményt és közvetlen környezetét vehetik szemügyre és restaurátorok segítségével ismerhetik meg a Zsolnay-kerámiák helyreállításának folyamatát.

A Pécsi Városfejlesztési Nonprofit Zrt. harmadik alkalommal szervez nyílt napot a kulturális negyedben, miután az előző kettő iránt nagy volt az érdeklődés. Az első, áprilisi nyílt napon mintegy 1200 ember vett részt.

A Zsolnay Kulturális Negyed a pécsi EKF 10,8 milliárd forint költségvetésű és egyetlen folyamatban lévő nagyberuházása, melynek idén ősszel minden létesítménye elkészül. A 35 ezer négyzetméteren elterülő kulturális negyed az ország egyik legnagyobb kulturális központja lesz.

A 2009-ben kezdődött kivitelezés részeként a XIX. századi magyar iparművészet kibontakozásában és Pécs modernkori városfejlődésében meghatározó jelentőséggel bíró Zsolnay manufaktúrát átköltöztették a negyed keleti részébe.

A megüresedett épületeket átépítik, felújítják, emellett megszépül a gyár értékes növényeket rejtő, műemlék szobrokkal, vázákkal díszített parkja is.

Az épületegyüttes négy nagy részből áll: a Míves negyed a Zsolnay család és a porcelánmanufaktúra történetével, különböző kézműves mesterségekkel ismerteti meg a látogatókat, az Alkotó negyed kulturális intézményeknek és rendezvényeknek ad otthont, a Gyermek és családi negyed az interaktív tudományos-technikai kiállítások iránt érdeklődőket várja, az Egyetemi negyed pedig a felsőfokú művészeti képzést szolgálja.

Az egyes épületek átadása 2010 nyarától folyamatos: a Zsolnay-porcelánritkaságokat bemutató Gyugyi-gyűjteménynek otthont adó Sikorski-ház megújult. A páratlanul értékes kollekció iránt a tavaly szeptemberi nyitás óta hatalmas az érdeklődés annak ellenére, hogy azt a folyamatban lévő építkezés miatt előzetes bejelentés alapján lehetett megtekinteni.

A Zsolnay negyed északi és déli részét összekötő negyvenöt méter hosszú új gyalogoshíd tavaly október végén került a helyére és befejeződött a Zsolnay Mauzóleum rekonstrukciója is: a gyáralapító nyughelyét július 19-től kereshetik fel a látogatók.

A Gyermek és családi negyedbe költöző Bóbita Bábszínház január végétől várja a közönséget. Ebben a negyedben működik majd a tudomány és technika háza, a planetárium, a Pécsi Galéria és a Zsolnay út déli oldalán kialakított parkolóház. A Pécsi Galéria kiállítótere már tavaly megnyitotta kapuit Pinczehelyi Sándor képzőművész életmű-kiállításával.

Az Alkotó negyed belső udvarának átadására, az Ifjúsági Ház rendezvénytermének, a Míves negyed család- és gyártörténeti kiállításának, valamint az inkubátorházának megnyitására is hamarosan sor kerül. Utolsóként az egyetemi ingatlanok és az Ifjúsági Ház irodaépülete készül el.

A Zsolnay Kulturális Negyed megálmodóinak reményei szerint a létesítmények minden korosztály számára kínálnak színes, érdekes programokat és évente összesen 200 ezer látogatót fogadnak majd.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

A városarcheológia szervetlen fossziliája
art&design

Kritika a Kis magyar kockológia című kiállításról
A Budapesti Fotófesztivál Női fókusz című kiállításáról
(Súlyosan elfogult vélemény)

Más művészeti ágakról

gyerek

Válogatás a bábszínház adventi programjaiból
gyerek

Marék Veronika kapta a Magyar Gyermekkultúra Mestere Díjat
Oksana Karpovych: Lehallgatva című filmje a 21. Verzió Filmfesztiválon
A BIFF filmfesztivál UNSEEN fotókiállítása


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés