bezár
 

irodalom

2011. 07. 27.
Megtalálták Gyöngyösi István utolsó lakhelyét
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Közel egy évig tartó kutatómunkával a rozsnyói járásbeli Csetneken (Stítnik) sikerült azonosítani a barokk kori magyar irodalom legjelentősebb alakjának, Gyöngyösi Istvánnak (1629-1704) a legutolsó lakhelyét. Így az idén már ott is tarthattak megemlékezést a költő halálának évfordulóján - írja az Új Szó című szlovákiai magyar napilap szerdán.

prae.hu

A lap tudósítása emlékeztet arra, hogy az 1704. július 24-én, Csetneken elhunyt költő halálának évfordulóján tartott hagyományos megemlékezésen tavaly Jankovics József irodalomtörténész egy 1886-ban kelt levélből idézett, amely szerint a helyi hagyomány a Jolsvai utca 110. számú házát jelöli meg Gyöngyösi utolsó lakhelyéül.

Az irodalomtörténész akkor reményét fejezte ki, hogy hamarosan sikerül azonosítani a házat, és a közeljövőben már emléktábla jelölheti a költő utolsó lakhelyét.

Brutovszky Gabriella, a nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem doktorandusza levéltári kutatásainak eredményeképp Jankovics nyomán azonosítani tudta a házat, s így az idei megemlékezés - amely a csetneki temetőben, Gyöngyösi István nyolc éve felújított síremléknél kezdődött - a Jolsvai utca (ma) 313-as számú, meglehetősen elhanyagolt állapotban lévő épülete, a költő utolsó lakhelye előtt ért véget.

A ház jelenlegi tulajdonosa éppen eladásra kínálja a körülbelül háromszázötven évvel ezelőtt épült, hatszobás, eredeti belső díszítéseit részben megőrző, de többször átalakított ingatlant.

Emiatt merült fel a résztvevőkben, hogy magyarországi és szlovákiai szervezetek összefogásával irodalmi emlékhely, vagy regionális irodalomtörténeti múzeum kialakítását kezdeményezzék.

Jankovics József szerint örvendetes lenne egy ilyen emlékhely létrejötte, ehhez azonban megfelelő szlovákiai és magyarországi partneri kapcsolatokat kell teremteni, és tartós anyagi hátteret kellene biztosítani.

A házon a csetneki önkormányzat és magánszemélyek támogatásával valószínűleg egy éven belül háromnyelvű - latin-magyar-szlovák szövegű - emléktáblát helyeztetnek el, de hogy sikerül-e a házat megvásárolni, utána pedig intézménnyé alakítani, az még kérdéses.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Sofi Oksanen esszékötetének margós bemutatójáról
Claudia Durastanti az Őszi Margón
A Könyvfesztiválon Pierre Assouline-t kérdezték a Goncourt-díjról

Más művészeti ágakról

Dan Schoenbrun: Ragyogj TV, ragyogj!
Rich Peppiatt: Kneecap – Ír nemzeti hip-hopot!
építészet

(kult-genocídium)


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés