bezár
 

irodalom

2011. 06. 10.
Az arab forradalmaknak üzent a német könyvszakma a Békedíjjal
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Az arab forradalmi hullám keltette változásoknak üzent egybehangzó vélemények szerint a német könyvszakma, amely Boualem Sansal algériai írónak ítélte a Békedíját, az irodalmi élet egyik legrangosabb kitüntetését.

prae.hu

Boualem Sansal október 16-án, hagyományosan a frankfurti könyvvásár utolsó napján veheti át német könyvkiadók és könyvkereskedők egyesületének elismerését, amely az egyik legrangosabb irodalmi, egyben társadalmi kitüntetésnek számít.

A csütörtöki bejelentés utáni visszhangok kiemelték, hogy a Békedíj ellenzéki íróhoz, az algériai rezsimmel szembenálló szerzőhöz kerül, akinek műveit hazájában betiltották. Az egyesület maga is rámutatott, döntésével üzenni akart a demokratikus változásokat sürgető észak-afrikai mozgalmaknak.

Sansalt szenvedélyes elbeszélőként, szellemes, együttérző íróként méltatták, aki a tisztelet és a kölcsönös megértés jegyében mozdította elő a kultúra és a társadalom ügyét.

A 61 éves író egyike azon kevés algériai értelmiséginek, akik nem hagyták el hazájukat, és nyíltan bírálták a politikai és társadalmi rendszert. Sansal a terror és a politikai elnyomás minden formája ellen hangját hallatta - hangzott az indoklás.

Az író egy kis hegyi faluban született, közgazdásznak tanult, majd vezető állást kapott az algériai kormánytól. Később regényt írt az algériai polgárháborúról, emiatt kegyvesztett lett, Buteflika elnökkel szembeni megjegyzései végleg margóra szorították. 2006-ban nyílt levelet írt Algéria népéhez, ebben valós demokráciát követelt. Ezek után valamennyi művét betiltották.

Legutóbbi kötete A német faluja címmel 2009-ben jelent meg. A regény egy német-algériai családról szól.

"A díj a legjobbkor érkezik. Az emberek az arab országokban a szabadságért küzdenek, számukra a béke szabadság" - fogalmazott a bejelentés után Sansal. "E pillanatban senki sem támogat minket itt Algériában" - vetette a Nyugat szemére az író, aki óvott az arab nacionalizmus veszélyeitől.

Szerinte ez csak újabb formát szolgáltatna a diktátoroknak hatalmuk megalapozásához.

A német könyvszakma nem először hozott "politikai" döntést a díjazott kiválasztásakor. Tavaly David Grossman izraeli író, a palesztinokkal való megbékélést szorgalmazó szerző kapta a Békedíjat.

A 25 ezer euróval járó tekintélyes elismerést 1950 óta adományozzák, 2000-ben már megkapta egy algériai, Assia Djebar írónő.

A díj történetének két magyar kitüntetettje van, Konrád György és Esterházy Péter. Békedíjjal gazdagodott korábban többek közt Hermann Hesse, Astrid Lindgren, Václav Havel, Mario Vargas Llosa és Orhan Pamuk is.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

irodalom

Tóth Júlia Éva volt a Kötetlenül sorozat vendége
Bemutatták Charles Bukowski A város legszebb nője című novelláskötetét
Mi köze mindehhez Nádas Péternek?

Más művészeti ágakról

színház

Egy tökéletes nap Szenteczki Zita rendezésében a Hatszín Teátrumban
Kritika a Das Rheingold és a Die Walküre előadásairól a Wagner-Napokon


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés