bezár
 

irodalom

2011. 06. 04.
Rehabilitálják Virgilio Pinera kubai homoszexuális írót
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A Granma, a kubai kommunista párt lapja szerint a szigetország egyik legnagyobb kulturális adósságát” törleszti az 1971-től haláláig mellőzött Virgilio Pinera író és költő születése 100. évfordulójának nagyszabású megünneplésével.

prae.hu

A központi pártlap csütörtökön számolt be arról, hogy az évforduló kapcsán a legjelentősebb kubai drámaíróként ismert Pinera egyes műveit újra megjelentetik, kiadatlan művei közül többet most először kiadnak.

A rövidesen kezdődő és 2012 augusztusáig tartó emlékév során konferenciákat és egyetemi kurzusokat tartanak, sőt még bélyegeket is bocsátanak ki az emlékére. 2012-t Virgilio-évvé nyilvánították.

Az 1912. augusztus 4-én született és 1979. október 18-án szívrohamban elhunyt Pinera életében nyíltan vállalt mássága miatt szorult az irodalmi élet és általában a közélet perifériájára a kommunista Kubában.

A hetvenes években, amikor Fidel Castro forradalmi kormánya átnevelőtáborokba küldte a melegeket, számos kubai irodalmi személyiség szigetelődött el a mássága miatt.

Az utóbbi években változott a légkör, többek között Mariela Castro, a Kubai Szexuális Felvilágosító Központ igazgatója hatására. Raúl Castro államfő lánya évek óta küzd a homofóbia ellen a macsóizmusáról ismert szigetországban, a homoszexuálisakat sújtó diszkrimináció ellen és az azonos neműek együttélésének törvényes elismeréséért.

Virgilio Pinera négy regény, tíz elbeszéléskötet és hat verseskötet szerzője. Magyarországon az Élektra Garrigó című darabja, valamint a Kötélen a Niagara felett, Mai latin-amerikai drámák című válogatáskötetben megjelent novellái ismertek. Műfordítóként Magyarországhoz is kötődik: ő ültette át spanyol nyelvre Madách Imre Az ember tragédiáját.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Havas Juli Papírbabák, avagy lehet-e két hazád? című kötetének bemutatójáról
Bemutatták Szvoren Edina Kérődző Kronosz című könyvét
irodalom

Tóth Júlia Éva volt a Kötetlenül sorozat vendége
Bemutatták Charles Bukowski A város legszebb nője című novelláskötetét

Más művészeti ágakról

színház

Egy tökéletes nap Szenteczki Zita rendezésében a Hatszín Teátrumban
Michael Sarnoski: Hang nélkül – Első nap
Platon Karataev: Napkötöző
art&design

Isabela Muñoz Omega című kiállítása a Mai Manó Házban


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés