bezár
 

színház

2011. 05. 26.
A Magyar Színházi Társaság levele Alföldi védelmében
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A Magyar Színházi Társaság elnöksége levélben arra kéri Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás minisztert, védje meg az értékteremtő, független, szabad alkotómunkát Magyarországon. Levelükben, amelyet az MTI-hez csütörtökön juttattak el, kiállnak Alföldi Róbert mellett.

Szkéné színház

Ne hagyja a miniszter, hogy "a demokráciát felszámolni készülő erők igaztalan állításokra épülő érvei" rákényszerítsék akaratukat - írják a társaság elnökségének tagjai, a Nemzeti Színház vezérigazgatóját, Alföldi Róbertet ért támadásokra reagálva.

Mint ismeretes, a Nemzeti Színház vezérigazgatójának sorsáról a döntés Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter kezében van.

A miniszter csütörtök délutánra berendelte hivatalába Alföldi Róbertet, miután az igazgatót azzal vádolják, hogy a színház pénteki sajtótájékoztatóján egy provokáló kérdésre obszcén kijelentéssel válaszolt. Alföldi pedig szerdán úgy nyilatkozott, nem használt obszcén kifejezést; mivel az előadásban nincs szexuális aktus, tulajdonképpen a semmit kívánta az újságírónőnek.

Amint a Magyar Színházi Társaság elnöksége levelében írja, megdöbbenéssel figyelik azt a támadássorozatot, amely ismételten Alföldi Róbertre zúdult az elmúlt napokban.

"Egy európai kultúrállamban elképzelhetetlen, hogy a parlamentben tájékozatlan képviselők alpári stílusban - kínosan ügyelve arra, hogy a +vitatott+ mű ismerete ne homályosítsa el tisztánlátásukat - kérdőjelezzék meg akármely művészeti műhely tevékenységét, ráadásul rasszista, homofób felhangokkal" - fogalmaznak a tárca vezetőjének írt levélben.

A társaság üdvözli Blaskó Péter Kossuth-díjas színművész csütörtöki felszólalását, amelyben megkérdőjelezhetetlen művészi értékek mellett állt ki, s kérte a szakminisztert, ne üljön fel a provokációnak, hagyja meg igazgatói posztján Az ember tragédiája rendezőjét.

Mint írják, a Tragédiában az Úr szerepét alakító művész kiállása Alföldi mellett egyértelmű bizonyság arra, hogy igazgatói és rendezői munkája mögött egy egész társulat áll.

Az elnökség tagjai hangsúlyozzák: "az Alföldi Róbert által vezetett Nemzeti Színház társulata, rendezői és előadásai kiemelkedő szakmai színvonalat képviselnek a magyar színházi életben. Eredményeik, és jegyvásárló közönségük egyaránt ezt bizonyítja" - teszik hozzá.

A levelet Csizmadia Tibor a Magyar Színházi Társaság elnöke mellett Cseke Péter, Erkel László (Kentaur), Erős Balázs, Hegedűs D. Géza, Lengyel Pál, Márta István, Novák Eszter, Novák János, Solténszky Tibor és Takács Katalin, az elnökség tagjai írták alá.

Mint ismertes, Réthelyi Miklós miniszter csütörtökre berendelte hivatalába Alföldi Róbertet, és vizsgálatot indított, hogy a színigazgató valóban használt-e obszcén kifejezéseket pénteki tájékoztatóján.

A Nemzeti Színház pénteki évértékelő sajtótájékoztatóján a vezérigazgató beszámolója után lehetőség volt kérdéseket is feltenni. Ekkor Sinkovits Szilvia, a Jobbik közeli Nemzeti 1 Televízió munkatársa Alföldi Róberttől azt kérdezte: azok után, hogy nagy írók műveit provokatív és megosztó módon vitte színpadra, nem gondolja-e, hogy le kellene mondania? Alföldi erre először röviden úgy válaszolt, hogy nem.

A főigazgató ezután visszakérdezett, hogy az újságíró melyik műre gondol és melyik előadást látta egyáltalán, amelynek alapján ez a véleménye alakult ki.

Az újságírónő bevallotta, hogy nem látta a darabokat, viszont látta Madách Az ember tragédiájának római színében az "orális jelenetet". Alföldi erre úgy reagált, hogy ajánlja, olvassa el a római színt. Az újságírónő megkérdezte: "Ön ezt egy 12 évessel megnézetné?" "Meg bizony" - hangzott Alföldi válasza, majd hozzátette: "önnek pedig kívánok ilyen orális szexet, innentől kezdve egész életében".

A színházigazgató szerdai sajtótájékoztatóján Blaskó Péter is felszólalt Alföldi Róbert mellett. Mint mondta, érthetetlennek tartja, hogy a parlamentben Alföldi Róbert elszólása vegye el az időt az ország súlyos gondjai elől.

Blaskó szerint bocsánatkéréssel rendbe hozható a sajnálatos elszólás, amely semmiképpen sem ok arra, hogy egy embert meghurcoljanak és szóba kerülhessen állásából való elmozdítása.

Réthelyi Miklós minisztert arra kérte, fontolja meg, jó döntés-e leváltani a vezérigazgatót, mivel Alföldi Róbert esetleges távozásával lerombolódik, szétesik a Nemzeti Színház ígéretes munkája.

"Kaotikus helyzet állhat elő a színházban" - mutatott rá, hozzátéve: mondvacsinált ügyek ne adjanak alapot emberek tönkretételére.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

színház

Interjú Pálffy Tibor színésszel külső-belső tényezőkről, színházi igazságról, és szerepről
Kritika a Das Rheingold és a Die Walküre előadásairól a Wagner-Napokon
színház

A Fővárosi Nagycirkusz szakmai délutánjáról
Karácsonyozzatok velünk, vagy ússzatok haza az Örkény Stúdióban

Más művészeti ágakról

Renaud-Delage: Gru 4
irodalom

Hajdu Levente volt a Kötetlenül sorozat vendége


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés