bezár
 

zene

2011. 05. 10.
Miniszteri biztost kért feje fölé a Zeneakadémia vezetése
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem vezetői azt kezdeményezték a Nemzeti Erőforrás Minisztériumnál, hogy a tárca nevezzen ki miniszteri biztost az intézmény élére a rendkívüli pénzügyi helyzet kezelésére. Ezzel párhuzamosan benyújtotta lemondását a főigazgató. Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos szerint komoly gondok vannak a Zeneakadémia gazdálkodásában.

prae.hu

Az MTI birtokába került kedden az a levél, amelyet a Zeneakadémia két vezetője, Batta András rektor és Török László főigazgató írt még április 28-án fenntartójához, a Nemzeti Erőforrás Minisztériumhoz. A levél címzettje Réthelyi Miklós miniszter, akitől azt kérik, nevezzen ki miniszteri biztost az intézmény élére, és amennyiben ez megtörténik, fogadja el a főigazgató lemondását.

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem vezetői így fogalmaznak: "Az elmúlt hónapok során írásban és szóban adott tájékoztatásaink alapján nyilvánvaló, hogy a Zeneakadémia az idei pénzügyi évet a rendelkezésre álló hagyományos, felsőoktatási intézményvezetői eszközökkel nem képes kezelni.

Az egyetem vezetése ezért arra a következtetésre jutott, hogy a fenntartóhoz fordul miniszteri biztos kinevezésére irányuló kéréssel. Az a meggyőződésünk ugyanis, hogy csak rendkívüli felhatalmazással rendelkező vezetőnek van esélye a rendkívüli helyzet kezelésére" - szól a zeneakadémiai levél.

A Zeneakadémia rektora és főigazgatója olyan modell átmeneti bevezetésére tesznek javaslatot, melyben "a különleges irányítási felhatalmazással rendelkező miniszteri biztos az oktatási, művészeti kérdésekben természetesen alapoz a hivatalban lévő rektor több évtizedes szakmai tapasztalataira, ugyanakkor szabadabban mozoghat a különleges érdekviszonyokkal súlyosan terhelt intézményirányítási útvesztőkben" - olvasható a levélben.

A dokumentum a főigazgató lemondásával folytatódik: "Az intézményirányi súlypont egyben - a miniszteri biztos működésének idejére - nélkülözhetővé teszi a főigazgatói posztot, melyet a mai anyagi helyzetben célszerű kihasználni. Ennek szellemében a jelen levelet kérjük egyben a hivatalban lévő főigazgató lemondásának is tekinteni.

A miniszteri biztos kinevezéséig - javaslatunk szerint legkésőbb május végéig - a főigazgató ellátja feladatát, sőt, azt követően tanácsadóként ellenszolgáltatás nélkül áll a rektor rendelkezésére.

A miniszteri biztos mandátumának lejártakor a főigazgatói állást célszerű ismét pályáztatni" - fejezi be a levelet Batta András és Török László, akik a záró sorokban kérik Réthelyi Miklós minisztert, hogy javaslatuk elfogadásával segítse elő, hogy a Zeneakadémián kellő felhatalmazással mielőbb megszülethessenek az intézmény továbbélését támogató döntések.

Mint ismeretes, valóban súlyos anyagi gondokkal küzd a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, miután finanszírozásából 228 millió forintot zárolt a fenntartó Nemzeti Erőforrás Minisztérium. Egy ilyen mértékű megvonás rendkívül drámai hatású - mondta az MTI-nek korábban Batta András, aki szerint nem a felelőtlen gazdálkodás, hanem a kellő támogatás hiánya okozta a válsághelyzetet.

A hírre, miszerint miniszteri biztos kinevezését kezdeményezte a Zeneakadémia élére az intézmény vezetése, Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos az MTI-nek úgy reagált: nincs meglepve a levél tartalmától, mert a Zeneakadémiát érintően hivatala is vizsgálatot folytat - amelyet ugyan még nem fejeztek be, de már a végén járnak -, és problémákat találtak az intézmény gazdálkodásában.

Emlékeztetett arra, hogy a Nemzeti Erőforrás Minisztériummal párhuzamosan 2010 decembere óta vizsgálják a Zeneakadémia műemlék épületének felújításához biztosított költségvetési és európai uniós források felhasználását.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Világsztárok a Budapest Jazz Clubban: Oz Noy Trio
Simon Géza Gábor: A magyar jazztörténet ösvényein. A magyar jazztörténeti kutatás hatvanöt esztendeje 1958–2023

Más művészeti ágakról

színház

Egy tökéletes nap Szenteczki Zita rendezésében a Hatszín Teátrumban
Havas Juli Papírbabák, avagy lehet-e két hazád? című kötetének bemutatójáról


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés