bezár
 

építészet

2011. 04. 04.
Hollókővel válhat a világörökség részévé Torockó
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A Nógrád megyei világörökségi Hollókő támogatja, hogy az erdélyi Torockó a világörökség része legyen, méghozzá úgy, hogy Torockó Hollókő társított partnereként szerepelne az UNESCO listáján; erről Magyarország és Románia vezetőinek kell megegyezniük.

prae.hu

Szabó Csaba (Fidesz), Hollókő polgármestere az MTI-nek hétfőn elmondta: Kelemen Hunor, a román kormány kulturális minisztere kezdeményezett tárgyalásokat arról, hogy Torockó Hollókő mellett, társított partnerként kapjon helyet az UNESCO Világörökségi Listáján, a Nógrád megyei falu pedig támogatja az elképzelést.

Szabó Csaba kifejtette: az erdélyi magyarlakta falu 1999-ben Europa Nostra-díjat kapott a 138 hagyományos házból álló, egyedi népi együttes helyreállításáért, de európai településnek már nehéz világörökségi címet szereznie, mert az európai helyszínek túlsúlyba kerültek Afrika és Ázsia rovására.

Hollókő polgármestere úgy fogalmazott: elkötelezettek vagyunk a magyarok iránt, és ha ezen múlik, mi mindenképpen támogatjuk az elképzelést. Eddig nem volt kapcsolat a két falu között, de a tavasz végéig megállapodnak a világörökségi együttműködés szándékáról - közölte.

Hollókőn és Torockón is az ismert műemlékvédelmi szakember, Román András kezdte el a megóvásokat - emlékeztetett
Az erdélyi Torockót világviszonylatban híressé teszik jellegzetes házai és népviselete, valamint Székelykő.

Az 1130 méteres szikla sajátos alakjának köszönhetően Torockón kétszer kel fel a nap. Erről a jelenségről Jókai Mór írt Egy az Isten című regényében. Torockón a nap korán reggel megjelenik az égbolton, majd elbújik a Székelykő mögé, és csak később emelkedik olyan magasra, hogy bevilágítsa az egész falut.

A UNESCO keretén belül működő Világörökségi Bizottság (World Heritage Committee) 1987-ben a magyarországi várományos helyszínek közül Budapest mellett elsőként a Nógrád megyei palóc falut, Hollókőt vette fel a Világörökségi Listára. Hollókő azzal tett eleget a feltételeknek, hogy sikerült eredeti állapotában megőriznie a XVII-XVIII. században kialakított településformát, és mindmáig élő, lakott település.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

építészet

Huszadik Média Építészeti Díja finálé
építészet

Interjú Kőszeghy Flórával
építészet

Reflexió a girlscanscan Tripping on Modernist Monuments című kiállításáról

Más művészeti ágakról

Bemutatták Ungár Péter Ismétlődő eltévedés című kötetét, Prae Kiadó, 2025
irodalom

Sajtótájékoztató az Esterházy alkotóház alakulásáról
Beszélgetés Gulyás Adrienn műfordítóval
Vajon tényleg Babits egyik költeménye ihlette Weöres Bóbita-versét?


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés