bezár
 

színház

2011. 03. 30.
Mácsai Pál 50 éves
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Március 31-én lesz ötvenéves Mácsai Pál Jászai Mari-díjas színész, rendező, érdemes művész, az Örkény István Színház igazgatója.

Szkéné színház

Budapesten született, apja Mácsai István, a neves festőművész volt, János testvére zenetörténész. Gimnazistaként került be az országos hírű Pince Színház tagjai közé, és ettől kezdve csak a színház érdekelte. A Színház- és Filmművészeti Főiskolán kívül a bölcsészkarra is jelentkezett, de - mint később mondta - csak illendőségből.

Nevét már főiskolás korában megismerték: két osztálytársával, Funtek Frigyessel és Hirtling Istvánnal olyan hármast alkottak, akikre a szakma és a közönség is felfigyelt. Színészi diplomáját 1984-ben kapta meg, 1990-ben megszerezte a rendezői oklevelet is.

1984 és 1989 között a Nemzeti Színház, 1993-ig a Madách Színház tagja volt, majd hét évre a szabadúszást választotta. 2001-ben vette át a Madách Kamara vezetését, amely 2004-től Örkény István Színház néven működött, s 2009-től önálló intézmény.

Színészként emlékezetes szerepe volt Cipolla (Thomas Mann: Mario és a varázsló), Becket (Anouilh: Becket, avagy az Isten becsülete), a színész (Molnár Ferenc: A testőr), Oresztész (Euripidész: Élektra). Évek óta telt házakkal menő Örkény-monológja, az Azt meséld el, Pista! túl van a háromszázadik előadáson, Huzella Péterrel közös Villon-estjükkel bejárták az országot. Több filmben és tévéjátékban is játszott: Gyertek el a névnapomra (1984), Egy szerelem három éjszakája (1987), Sztálin menyasszonya (1990), Szamba (1995), Temetetlen halott (2004).

Mácsai Pál sokoldalú, tudatos művész, rendezéseit a lényeglátás és precíz kidolgozottság jellemzi. Olyan darabokat állított színpadra, mint Örkény Macskajátéka, Shakespeare-től a Téli rege, Spiró Vircsaft című alkotása vagy Csehov Sirálya. Önálló nagylemeze Zárójelentés címmel 1989-ben jelent meg.

Amikor 2001-ben a Madách Kamara művészeti vezetője lett, a felkérést azért fogadta el, mert lehetőséget látott arra, hogy megváltoztassa a színház stílusát, arculatát, a főváros színházi életében betöltött szerepét. Saját meghatározása szerint szórakoztató művész színházat kívánt létrehozni, ahol olyan darabok mennek, amelyeket a néző másnapra nem felejt el. Mácsai éles különbséget lát a színházi eszközökkel élő szórakoztató ipar és a valódi színház között. A bulvár szerinte úttest, fasorral, konflissal, közvilágítással, a színháznak ellenben ősi jogai és kötelességei vannak, amelyeket a művész színház képvisel a legmegfelelőbben.

Egy interjúban elmondta: saját magának ő a legszigorúbb kritikusa, és nem elégedett önmagával soha. Ezért nem tudják bántani a negatív kritikák.

A tizedik éve játszó Örkény Színház látogatottsága visszaigazolja a művészeti vezető elképzeléseit, ehhez az is hozzájárul, hogy kiváló színészek alkotják a társulatot.

Mácsai Pál 1996-2000 között alelnöke volt a Magyar Színész Kamara egyesületnek (ma MASZK Országos Színészegyesület), 1997-től 2000-ig vezetőségi tagja a Magyar Színházi Társaságnak. Művészi munkáját 1991-ben Jászai Mari-díjjal ismerték el, 2001-ben a 32. Magyar Filmszemlén elnyerte a legjobb férfi epizódszereplőnek járó díjat, 2002-ben - a Madách Kamara magújításáért - a Színikritikusok Díját kapta, 2008-ban érdemes művész lett.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

A Rémségek kicsiny boltja a Pesti Színházban
Sokszor nem halunk meg az Örkény Stúdióban
Molière A mizantróp című darabja az RS9 Színházban

Más művészeti ágakról

Bemutatták Ungár Péter Ismétlődő eltévedés című kötetét, Prae Kiadó, 2025
Jegyzetek Schillinger Gyöngyvér Rohadjon meg az összes című regényéről
Bogdán Viki mesekönyve diszlexiás gyerekeknek


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés