bezár
 

zene

2011. 03. 22.
XII. Szegedi Nemzetközi Gitárfesztivál
2011. április 7-10.
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A Szegedi Nemzetközi Gitárfesztivált 1999-ben alapította Pavlovits Dávid gitárművész-zeneszerző. A fesztiválon a szakma nagynevű sztárjai, szólisták, együttesek és fiatal tehetségek egyaránt bemutatkoznak. A programok gerincét klasszikus (nem csak gitár-) koncertek, jazz- és flamenco-estek, mesterkurzusok alkotják, s a szervezők célkitűzése között szerepel a fiatal, kiemelkedő művészek támogatása is.

prae.hu

A fesztivál rendezvényei között már szintén hagyománnyá vált egy nemzetközi zeneakadémiai diáktalálkozó, ahol elsősorban közép-kelet európai gitárszakos hallgatók délutáni koncerteken mutatkoznak be. A Fesztivál legfontosabb helyszíne, az SZTE Zeneművészeti Kar Fricsay-terme, ahol eddig 6 kontinens több mint 31 országából szerepeltek művészek.

Országos Egyetemi Verseny

A Szegedi Gitárfesztivál másodszorra ad otthont a tehetségkutató egyetemi versenynek, amely az egyetlen ilyen típusú rangadó az országban. A versenyen részt vehet bármilyen magyar egyetem gitár szakos hallgatója, illetve a master képzésekre felvételizni készülő, leendő hallgatók. A verseny három kategóriában zajlik, az első a BA képzés első évfolyama, a második a BA 2. és 3. évfolyama, a harmadik kategória pedig a művészi és tanári master jelenlegi és leendő hallgatóit foglalja magában.

A verseny célja a fiatal tehetségek támogatása: az első helyezettek fontos koncert- és fesztiválmeghívásokat nyernek magyar és külföldi rendezvényekre. Ezek a meghívások döntő szerepet játszanak a fiatal művészek karrierjének elindításában. A nemzetközi zsűri továbbá gitárhúrokat, kottákat és egyéb nyereményeket ítél oda a legkiemelkedőbb produkciók előadóinak.

Szeged-Újvidék Nemzetközi Zeneszerzői verseny

A 2011-es gitárfesztivál újdonsága az interneten meghirdetett nemzetközi zeneszerzői verseny, mely az újvidéki World Guitar Competition (www.worldguitarcompetition.com) rendezvénnyel közösen zajlik. A résztvevők szólógitárra írt, maximum 6 perc hosszú, anonim, jeligével ellátott kompozíciókkal pályázhatnak, melyekhez kottakép és hanganyag egyaránt mellékelendő. A hanganyagok meghallgathatóak mindkét fesztivál honlapján. A verseny első helyezett gitárműve a szakma egyik legnagyobb kiadójánál, a Chanterelle Editions-nál kiadásra kerül, valamint bemutatásra mindkét
fesztiválon.

A Fesztiválra meghívott művészek:

Jérémy Jouve (FR)
Duo Cuenca (ES)
Pusztai Antal (A)
Csáki András
Eötvös József
Karim Frege (Egyiptom)
Roth Ede
Arnóth Balázs
Paulikovics Pál (A)
Rasko Radovic (SR)
PétS Duo (Pétery Tibor és Straub Tamás)
Bozóki Andrea
Milena Petkovic (SR)

Mesterkurzust tart:

Arnóth Balázs
Bozóki Andrea
Csáki András
Paulikovics Pál (A)
Pétery Tibor
Rasko Radovic (SR)
Roth Ede
Straub Tamás
Pavlovits Dávid

A fesztiválon eddig 6 kontinens több mint 31 országából szerepeltek művészek. Az eddigi meghívottak közül kiemelendő:

Snétberger Ferenc (D), Alvaro Pierri (AR), Duo Katona (UK/HU), Judicaël Perroy (FR), Marcin Dylla (PL), Paul Galbraith (Brazília), Ivan Nikolaewsky (RU), Guadalquivir Flamenco Group (RO), Eri Nakamura (JP), Céline Perrottey (FR), Pusztai Antal, Sárközy Gergely, a Kurina Jazz Quintet (SR), a String Duo (Ausztrália), a Botos Fusion Project (A), Pavel Kuchta (BY), David Leisner (USA), vagy Carles Pons (ES). 

Meghívott vendégek:

Jérémy Jouve (FR)
Pusztai Antal (A)
Csáki András (H)
Duo Cuenca (ES)
Pusztai Antal (A)
Eötvös József (H)
Karim Frege (Egyiptom)
Roth Ede (H)
Rasko Radojkovic (SR)
PétS Duo (H)
Milena Petkovic (SR)

Jérémy Jouve 2003-ban a legnagyobb amerikai verseny (GFA) győztese lett, amelynek révén óriási turnét adott az Egyesült Államokban, Kanadában, valamint Mexikóban. Több nemzetközi versenyen ért el első helyezést, karrierje során a legfontosabb koncerttermekben lépett fel világszerte Indiától Svájcig.

Jouve változatos zenei projektek aktív részese, melyek a jazzen és az indiai klasszikus zenén át a kortárs darabokig ívelnek.

Csáki András jelenleg a Zeneakadémia Doktori Iskolájának állami ösztöndíjas hallgatója. 2009-ben megkapta a Prima Primissima Alapítvány Junior Prima zeneművészeti díját.

18 évesen Chilében megnyerte a XXVI. “Dr. Luis Sigall” Nemzetközi
Zenei Versenyt. Koncertezett Angliában, Chilében, Franciaországban, Görögországban, Grúziában, Norvégiában Olaszországban, Spanyolországban, Venezuelában, valamint az Egyesült Államokban, Indiában, Japánban és Kanadában.

Számos nemzetközi verseny győztese és különdíjasa Európában, Dél-Amerikában és Ázsiában. Ezeken eddig 20 döntős helyezést ért el, köztük 10 első díjat, 8 második díjat, 2 harmadik díjat és számos különdíjat kapott. Korosztályának egyik legaktívabb magyar klasszikusgitárosaként gyakran kap felkérést különböző kamaraprodukciókra is, valamint rendszeresen fellép versenyművek szólistájaként is neves szimfonikus zenekarokkal.

Pusztai Antal neve a szegedi közönség számára már fogalommá vált, a fesztivál alapítása óta állandó vendége a rendezvénynek, ahol minden alkalommal fergeteges sikerrel szerepelt. Több nemzetközi szaklap kritikusa szerint az generációk óta az egyetlen gitáros, aki a klasszikus zenét és a jazzt egyaránt ilyen magas színvonalon műveli. Bravúros technikáját nemegyszer Paco de Luciajéhoz hasonlították.

Legutóbb a Bécsi Zeneművészeti Egyetem hallgatójaként, Alvaro Pierri művészcsoportjában tanult. A Zoller Attila jazzgitárverseny I. díjának elnyerése után a világhírű Pat Metheny a legnagyobb elismeréssel nyilatkozott Pusztai Antal játékáról, s később közös koncerten mutatkoztak be.

Pályafutása során számos kitüntetésben és díjban részesült:

- 1989: Nemzetközi Gitárverseny Kutna-Hora, Csehország: 1. hely
- 1999: Yamaha Nemzetközi Gitárverseny, Bécs – Ausztria: 1. hely
- 2000: Nemzetközi ’Zoller Attila’ Gitárverseny, Budapest – Magyarország: 1. hely
- 2002: Baross Gábor Díj – Magyarország
- 2003: Herbert von Karajan Ösztöndíj – Ausztria
- 2004: Montreaux Jazz Gitárverseny –Svájc: 1. hely
- 2005: Nemzetközi Gitárverseny, Weikersheim – Németország: 1. hely
- 2006: Európai Gitárverseny, Drezda – Németország: 1. hely


Hasznos link: a fesztivál honapja
nyomtat

Szerzők

-- Danczi Csaba László --


További írások a rovatból

Beszélgetés Karosi Júlia jazz-énekessel
Platon Karataev: Napkötöző – négy szám

Más művészeti ágakról

Révész György: Éjfélkor
Ezeket a filmeket szerettük 2024-ben


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés