építészet
A Los Angeles-i University of Southern California építészhallgatói egy szemeszteren át foglalkoztak a hajléktalan emberek lakhatási lehetőségeivel. Az egyetem Homless Studio címen kurzust indított, hogy a diákok a hajléktalan emberek számára készülő menedékhelyek tervezésével és megvalósításával foglalkozzanak, kezdve egy bevásárlókocsi sátorszerkezetté átalakításától egészen egy hulladékokból, kidobott anyagokból készített mini házig. Cél volt, hogy megvizsgálják az építészek szerepét és lehetőségeit a hajléktalanság segítésben, dolgozzanak ki megoldási javaslatokat a gyorsan növekvő hajléktalan népesség segítésére Los Angelesben és azon túl is.
"Home for Hope" - USC diákjai
A kurzus szakmai támogatója volt a The Martin Architecture and Design Workshop Santa Monica-i székhelyű non-profit szervezet, amely egyébként is támogatja a fiatal és szociálisan érzékeny, szociálisan gondolkodó tervezőket ösztöndíjakkal, oktatási programokkal.
Jelenlegi 47 ezer hajléktalan él Los Angeles megye területén, számuk 5,7% nőtt 2015 óta. A probléma nem csak városi, országos méretű: több mint 500 ezer hajléktalan él az USA-ban. Napról napra sürgetőbb a lakhatási problémáikra megoldást találni, az akciójuk is ezt célt szolgálta.
Az osztály három különböző területtel foglalkozott, ami mozgatható szálláshelyek tervezésétől egy moduláris lakóparkig terjedt.
Az első projekt keretében a diákok kidolgoztak egy olyan nomád menedékhelyet, ami bármikor összecsukható és ha úgy adódik, máshol felállítható. Adottságnak tekintették, hogy az építéshez felhasznált anyagok olyanok legyenek, amikhez bárki könnyedén hozzáférhet, miközben az utcán él, akár mint az említett bevásárlókocsi vagy egy fadoboz.
Rolly -Joseph Maria Ceja és Alexxa Solomon
A diákok három mikro lakás-típus kidolgozásán gondolkodtak egy hetes workshop keretében, miközben a városban található kidobott anyagokból építették meg a házaikat, úgy hogy csak a kerekek, zárak, csavarok voltak az egyetlen üzletben megvásárolt elemek.
A szemeszter végén közösen, együttműködve dolgozták ki a főprojektet, egy 30 ágyas menedékhelyet a helyi a Hope of the Valley Rescue Mission számára.
Tiny Home - Aleksandr Dabrovsky, Sohum Bagaria, Ricky Lo és Lucy Cheng
A csapat gyakorlatilag egy falut tervezett, ami 8,5 négyzetméteres moduláris egységekből áll. Némelyik hálószoba ággyal, kis asztallal, polccal, míg mások fürdőszobát vagy közös helyiségeket foglalnak magukba. A komplexumhoz terveztek teraszokat, udvarokat, közösségi helyeket. A koncepció úgy tűnik megvalósul, a projektet a város is támogatja és jelenleg adománygyűjtő fázisban van.
A diákok a félév során megtapasztalhatták tervezőként, van hatalmunk és lehetőségük környezetük megváltoztatására, egy adott városi probléma megoldására, vagy lgalábbis a megoldásra pozitív javaslatokat tenni.
A University of Southern California részt vevő diákjai: Jeremy Carman, Jayson Champlain, Alexxa Solomon, Maria Ceja, Aleksandr Dabrovsky, Sohum Bagaria, Ricky Lo, Lucy Cheng, Heeje Yang, Joseph Chang, Belinda Pak