irodalom
Nóvé az ’56 után a Francia Idegenlégióba menekült magyar kamaszok életét vizsgálta, és ötszáz, név szerint ismert, egykori légiós közül több mint hússzal személyesen is találkozhatott. A történész mesélt a provance-i és korzikai forgatásról, a könyv és a film elkészítéséről, valamint sok-sok személyes tapasztalatról. Az est zárásaként Nóvé Béla fia, Nóvé Soma, a Middlemist Red énekese játszott pár számot a közönségnek.
A filmrészlet és a beszélgetés alatt sok mindenen elgondolkoztam. Vajon tehet-e valakit egy focilabda hőssé, hazaárulóvá, vagy akár menekültté? Hogyan nőhettek fel az akkor csupán 13-15 éves gyerekek ahhoz a döntéshez, amit ma sok felnőttnek sem kell meghoznia: elhagyni a családjukat, és egy másik országba menekülni egyedül, minden információ, vagy előzetes tapasztalat nélkül? Tényleg lehet valakinek a légió a hazája? Bár ez a rövid beszélgetés nem adott választ minden kérdésre, de egy ekkora kutatás eredményét sem lehet másfél órában összefoglalni. Egy dolog azonban biztosan kiderült: a könyvben bemutatott pesti srácok légióbeli élete sokkal kevésbé volt kalandos, romantikus, vagy mulatságos, mint ahogy azt a tipikus Rejtő-hősök alapján gondolnánk. Inkább a Csontbrigád világa volt ez, és nem Csülöké.
Az est végén Nóvé Soma, kivételesen az együttese nélkül, egy szál gitárral egy feldolgozást és két saját számot is előadott. Hangja személyessé tette a teret.
Fotó: Andrónyi Flóra
- Nové Béla: Patria nostra. ’56-os menekült kamaszok a Francia Idegenlégióban (Balassi Kiadó Kft., 2016.)
- Nóvé Béla: történész, író, dokumentumfilmes alkotó
- Nóvé Soma: a Middlemist Red énekes-gitárosa, animáció szakos hallgató a MOME-n
- Middlemist Red: pszichedelikus rock együttes, a Deezer Young Guns tehetségkutató győztesei, megjelent lemezeik: As If You Could Mess This Up (EP), Supersonic Overdrive, Ripple Soul