bezár
 

irodalom

2016. 04. 22.
A filozófia Szerb Antalja
Jelige: „we are so playful”
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Csütörtök délután a Millenárison Szabó T. Anna beszélgetett Jostein Gaarderrel, majd Dragomán György méltatta a norvég írót, aki ezt követően Szalay-Bobrovniczky Alexandra főpolgármester-helyettestől és Kocsis András Sándortól, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése (MKKE) elnökétől vehette át a Budapest Nagydíjat. Mindez a 23. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál nyitónapján történt.

Szabó T. Anna szerint szükségünk van Gaarderre Magyarországon. Három témát emel ki, ami miatt ezt gondolja: kíváncsiság, nevelés és környezettudatosság. Gaarder megerősíti Szabó T. meglátását: kíváncsian születünk, ez a filozófia alapja Arisztotelész szerint is, a gyerekek mindenre kíváncsiak. Emellett a tudományra is nagy hangsúlyt fektet, az is a kíváncsiságon alapul. Mindig van az asztalán tudományos könyv – emlékeztet Szabó T. Anna, aki az irodalmi munkássága kezdeteiről is kérdezi Gaardert.

prae.hu

Kiderül, hogy a ma már 63 nyelven megjelenő szerző első, egyes szám első személyben írott könyvét annak idején egyáltalán nem publikálták. Két gyerekük volt, szegények voltak a feleségével, középiskolai hittantanárként dolgozott 13 évig. Aztán az egyik könyve meghozta a sikert, s teljes állásban író lehetett. Ezt nagyon komolyan vette, a garázsban írt átlagosan napi 14 órán át.

A Sofie világáról elmondja, hogy Kínában szövegkönyv a nyugati filozófiához. Ez az egyetlen filozófiai könyve, a többire inkább a filozofikus jelző ilik. Huszonöt év telt el a megírása óta, azóta is sokat foglalkozik filozófiai problémákkal. Most azt tartja a legfontosabb filozófiai kérdésnek, hogy miképp tudjuk megőrizni a földön az életkörülményeket, s hogyan tudunk sokan együttműködni…

Elmondja, hogy mindig optimista volt, mert szerinte nincs más lehetőség, számára ez a működő stratégia. Szereti kicsit elmozdítani a gondolatokat a szokásos pontokról: nem a természetet vagy a világot tanulmányozni érdemes, szerinte azt érdemes elgondolni, hogy „a természet én vagyok”, „a világ én vagyok”, etc.

Jostein Gaarder

A filozófiai gondolkodással kapcsolatban szerinte az is alapgondolat, hogy minden újszülött tud úszni, de azt elfelejti, így 11 évesen beíratják úszni – ugyanígy minden gyerek kíváncsi, nyitott a világra, gondolkodik, de aztán idősebb korára beiratkozik filozófiát tanulni

A délután második részében a Budapest Nagydíj átadása előtt Dragomán György méltatja Jostein Gaarder életművét. Laudációjának „szabad embereket nevelni”. Gaarder könyveinek központi témája a gondolkodó emberek kinevelése. A történet végére a kamaszokból általában szuperhősök lesznek, akik mindenre képesek.

A Budapest Nagydíjat Kocsis András Sándor és Szalay-Bobroviczky Alexandra adja át.

Gaarder könnyed stílusban ír és beszél a nehéz kérdésekről. Jól érthetően. Nekünk, magyaroknak ismerős lehet az alapszándék: kicsit olyan, mint Szerb Antal A világirodalom történetében.

Fotó: Bach Máté

nyomtat

Szerzők

-- Balogh Endre --

A prae.hu művészeti portál alapító-főszerkesztője, a PRAE.HU Informatikai és Kommunikációs Kft. ügyvezetője, a Prae Kiadó vezetője. 2009-2011 a József Attila Kör Irodalmi Egyesület (JAK) elnöke. Önálló prózakötete: A parazita (2008, FISZ). Weboldal: www.baloghendre.hu


További írások a rovatból

Tandori Dezső Töredék Hamletnek című kötetéről
Kritika Vass Norbert Kappanfölde című kötetéről

Más művészeti ágakról

Sokszor nem halunk meg az Örkény Stúdióban
gyerek

Az éven tizedik alkalommal rendezték meg az eseményt


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés