bezár
 

gyerek

2015. 08. 15.
Természetes mese
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Természetes mese A gombakislányról Marék Veronika és Ida Bohatta kis könyvei jutottak eszembe; még abban is hasonlítanak, hogy a szerző szintén maga illusztrálja meséjét. A Gombamese egyszerűségében kedves, áttetsző történet a természetről és a benne élő lényekről.

A meseírás egyik ihletforrása lehet a saját gyerek, így történt ez Hétvári Andreánál is. A bronz babérkoszorú-díjas költő, esszéíró, magyar-könyvtár szakos tanár ezt a mesét kisfiának, Matyinak írta, aki már kiskorában állatvédőnek és gombaszakértőnek készült. „Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy szőke, kékszemű, tenger- és égbolt-tekintetű kisfiú, aki gyakran álmodott rosszat" – kezdi ajánlójában. „Ennek a kisfiúnak az édesanyja gombákról szeretett volna mesét írni. Az egyik gombát Csiperinek, a másikat Susulykának nevezte el. Le is rajzolta őket. A kisfiúnak nagyon tetszettek a gombák, és azt mondta: – Anya, írd meg, hogy Csiperi rosszat álmodik! Így született meg a Gombamese.”

prae.hu

Ha mikológiai alapvetést várna valaki, nem jó helyen jár. A történet helyszíne a Szereteterdő, ahol a klasszikus mesék mintájára a hős vándorlása közben az árnyoldallal is találkozunk. Csiperi rosszat álmodik – így a mese címe – és a dráma ezzel kezdődik a történetben is: a gombakislány álmában félelmetes fekete árnyékokkal viaskodik, még reggel is szorong… Mik lehettek ezek? Attól tart, tényleg vannak ilyen szárnyas, madárként repülő lények, és nappal is elfoghatják a virágok elől a napot. Susulyka és Galóca Vili, a két gombabarát vigasztalgatja Csiperit, az az ötletük támad, mi lenne, ha megkeresnék a titokzatos lényeket és megkérnék őket, ne járjanak errefelé, inkább maradjanak ott, ahol vannak! Vándorlásuk során eljutnak egy barlangba, ahol megismerkednek, annak lakóival, a denevérekkel, s rájönnek, hogy ők voltak az álomban megjelenő titokzatos szárnyas lények. A gombagyerekek és a denevérek annyira jó barátságba keverednek, hogy még ők segítenek a bőregerek álmát megzavaró betévedt tücsköt megtalálni – természetesen világító tölcsérgombával. Ha a vége jó, minden jó: Csiperi megtanulja, hogy nem kell félni az árnyékoktól. A történet világlátása világos, közben egy sor praktikus tudnivalóval is gazdagoduk: például, kirándulásra jó, ha viszünk magunkkal árnikabalzsamot, mert az izomfáradtságra jó, és csipketeát, ami frissít. (Ha éppen ősz van, szedhetünk utánpótlásnak csipkebogyót, amiből az innivaló készül.)

Áttetsző tisztaságú mese ez, nincs benne semmi sallang. Elgondolkodtató, hogy valójában nem az ilyen típusú történetek valók-e az óvodás korosztálynak? A manapság divatos groteszk, karikaturisztikus ábrázolások, szövegek és illusztrációk valójában a nagyobbakat szólítják meg, vagy az óvodásoknak felolvasó szülőket szórakoztatják. A szerző, Hétvári Andrea egyszer kifejtette nekem, ha csupa-csupa „városi”, „konfliktusos” és „világszétszedő” mesét olvasnak ma a gyerekek, a felnövő nemzedék nem ismeri majd a harmóniát, nem szerez tudomást például a tündérekről. Igazat adok neki. Persze ennek is megvan a hátulütője, a „szép”-hez mindig könnyebben nyúl az az alkotói réteg, aki a nagyon könnyen emészthetőt meg a „gagyit" létrehozza, talán ezért utasítja el a mai irodalmi divat ezeket a történeteket. Eszembe jutott az is, ahogyan Lackfi János egyszer a költészettel kapcsolatban fogalmazott: a rengeteg mű között ki tudja, melyik az az egy-kettő, amelyik fennmarad az idő rostáján. Viszont nem győzteseket hirdetünk, hanem élményt kapunk, vagyis érdemes olvasni, addig keresni, amíg élvezetet nem lelünk valakinek a soraiban. „Olyan ez, mint a tenger, nem ijedezni kell, milyen rengeteg víz, hanem lubickolni benne!”

Az bizonyos, hogy világszerte óriási keletje van a gyerekkönyveknek, de hogy melyik állja ki az idő próbáját, az csak később derül ki. Az egyik legjobb mérce talán a gyerekközönség visszajelzése. Tanúja voltam, milyen lelkes tud lenni egy gyereksereg, amikor Hétvári Andrea saját verseit, meséit adta elő, vetítéssel és élő zenei kísérettel. Volt közös verselés, versírás, vetélkedő is. Saját megzenésítésében a Gombamese kötete a mesén kívül szintén tartalmaz verseket, ezek a szerző honlapján meghallgathatók. Való igaz, a versek és a zene újabb dimenzióba emeli ezt a kis mesevilágot, és azt jelzi, hogy Andrea őrzi magában a kívánságot, a vágyat, hogy verssel, mesével szépíteni és jobbítani is lehet, lehessen a világon. A könyv hátsó borítóján szakemberek ajánlják óvodáskorú gyermekek könyvespolcára e tiszta szívvel, meghitt gyermekszeretettel íródott mesét.

Hétvári Andrea: Csiperi és Susulyka - A Gombamese, Csiperi rosszat álmodik
Napkút Kiadó, 2014
72 oldal, 1990 Ft

 

nyomtat

Szerzők

-- Szepesi Dóra --


További írások a rovatból

Az Ugyanakkor, ugyanott című kiállítás megnyitójáról
Kiss Judit Ágnes: Tujaszörny és nyírfakobold, Pagony, 2024

Más művészeti ágakról

Kupihár Rebeka A heterók istenéhez kötetbemutatójáról
Katarina Stanković Neptun vihara és Ida Marie Gedbjerg Az elveszett Mozi könyv című alkotása a 21. Verzió Filmfesztiválon
A filmek rejtett történetei a BIFF-en
Lev Birinszkij: Bolondok tánca a Radnóti Színházban


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés