bezár
 

film

2015. 07. 24.
Besárgult a mozivászon
Pierre Coffin és Kyle Balda: Minyonok
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A mizantróp Gru függelékeiként megismert apró és sárga kitudjamicsodák, népszerűségüknek hála, kaptak egy szép kerek filmet, melyből igenis világossá válik, hogy kicsodák, micsodák is ők. A jól besárgult minyongenezisben Pierre Coffin, a Gru 1-2. elsőszámú rendezője (és a főminyonok szinkronhangja) Kyle Balda társrendezővel bizonygatja, hogy lényecskéi érdemesek az önálló nagymozira.

A 2010-ben készült Gru című animáció anno szokatlanul újszerű módon a gyerekek világában is szabad folyást engedett annak a trendgonoszságnak, mely felnőtt körökben már régóta rajongás tárgya volt. A karvalytermetű, megkopaszodott Gru (szinkronhangjai: Steve Carell és Scherer Péter) szarkazmusa és emberutálata ugyanis tökéletesen felfűzhető arra a Dr. House-tól Gordon Ramsey-ig terjedő antihős láncolatra, melynek koncepciója e vénülő és morgós fószerek karakterének ravasz kiaknázásában rejlik. A (felnőtt vagy gyermek) néző szinte észre sem veszi, úgy válik szimpatikussá számára a gonoszkodó főszereplő, elvégre legbelül annak is van szíve, bunkósága pedig egyszerűen menő. Nem komoly tehát ez a gonoszság dolog, például – a Fester Addamset és Nosferatut egyszerre idéző – Gru is vajszívű apuka, ha arra van szükség, különben is a világ rossz, nem ő.

prae.hu

Minyonok

A széria legfrissebb darabja azonban nem Gru története – mert hiába imádjuk, ő már kapott két egészestést –, hanem a körülötte sündörgő kicsi sárga szolgalényeké, akik jobb híján a finomított ’minyonok’ nevet kapták magyar fordításban az eredeti (’talpnyalók’ jelentésű) minions helyett. Ezek a kertészgatyás, halandzsanyelvű, banánzabáló izécskék igazi eredettörténettel büszkélkedhetnek a Minyonok című mozgóképes mellékhajtásban, sőt, olyan kalandokat élnek át, ami csak a legjobbaknak jár, de hát éppen ettől poén a minyonmozi, ami voltaképpen e kitalált lények közönségsikerének köszönhetően jött létre. Az előzményfilm emellett megmagyarázza, hogyan is kerültek ők kedvenc főgonoszuk szolgálatába, kielégítve ezzel a Grúra áhítozókat, de mivel felbukkanása a meglepetés erejével hat, több szót nem is vesztegelnék a morcos titkosügynökre.

Ha az eddigi két részből nem lenne egyértelmű, a mostani szinte szánkba rágja, hogy a szolgalelkű minyonok perverz módon vonzódnak a gonosz gazdákhoz. Sztorijuk a filmben egészen a dinoszauruszok uralmáig nyúlik vissza (bár közben megtudjuk, hogy egysejtű organizmusokként kezdték ők is), majd végig-hosszig behálózzák a történelmet, hozzácsapódva a legkegyetlenebb alakokhoz. Adódik azonban egy terjedelmesebb periódus, amikor a sárgácskák kénytelenek gazda nélkül tengődni az Antarktiszon, unatkoznak is rendesen emiatt, ráadásul az életöröm is eltávozik kicsi kapszulatestükből. Nincs más megoldás tehát, találni kell egy nagyon-nagyon gonoszt, hogy legyen értelme a minyonlétnek, akad is rögvest három kis fickó, aki hajlandó nekivágni a gazdavadász expedíciónak. A bölcs Kevin, a lázadó Stuart és az ártatlan Bob egyenesen a ’60-as évek Amerikájába csöppennek, ahol New York után Orlando bizonyul a gonoszság fellegvárának, hiszen ott zajlik a híres Scarlet Túlölő sztárszereplésével felturbózott Gonosz Börze.

Minyonok

Scarlet Túlölő (szinkronhangjai: Sandra Bullock és Szávai Viktória) tudniillik a létező gonoszok leggonoszabbika, olyannyira, hogy még a szoknyája is tüzet hány elvetemültségében. Eszelős célja nem kisebb, mint a brit királyi trón megszerzése, melyhez kiket is választhatna legnagyszerűbb segédül, mint a csekély értelemmel felruházott minyonokat?! A film ezt a kalandot cifrázza a végtelenségig, melynek során természetesen semmi sem sikerül úgy, ahogy azt a koronára áhítozó Scarlet és feltaláló kedvese, Herb eltervezték, hiszen a a borsónyi agyú (ám hatalmas szívű) minyonokkal szövetkezni kész világkatasztrófa. A brit szál a mese legértékelhetőbb ötlete talán, nem csak azért, mert manapság divattá vált a királyi család bárhol és bármikor történő felemlegetése, hanem mert e royalista vonal nemzetközi erővel tölti meg a sztorit, mely Gru hiányában óhatatlanul vesztett vagány és felnőttes varázsából. A fiatal II. Erzsébet (szinkronhangjai: Jennifer Saunders és Bertalan Ágnes) vendégszerepeltetése nemcsak hogy jókedvű telitalálat, de hétköznapi realitást és kézzel fogható értelmet is csempész a valóságtól jócskán elrugaszkodott, s minyonok tömkelege miatt bölcsisebb-ovisabb tartományban mozgó származástanba. Igaz, hogy a korabeli USA szerevezett alvilágára való utalás zseniálisan vetekszik a Gru-részek gonoszkonszernjeivel, de Erzsébet királynő lófogsora, corgijai és koronaékszerei, valamint a sótlan angol valóság mindent visznek.

Minyonok

A Minyonok egy profi retró stílusjáték és múltidéző előzményfilm, mégsem javasolt ezzel kezdeni, ha felnőttként ismerkedünk a minyonuniverzummal, ugyanis ekkora mennyiség elsőre gyaníthatóan megfekszi az edzetlen gyomrot. A Gru 1-2. viszont pont megfelelően adagolja örök és boldog sárgaságban leledző mellékhőseit, a nagy gépezet ütődött kis motorjait, így talán még meg is kedvelhetjük őket. Ha pedig bejöttek az eddigi produkciókban látott minyonszkeccsek, vagy netán a gyerek toporzékolva követeli az új film megtekintését, nyugodtan vegyünk példát Grúról, és engedjük át magunkat az élet sárgább oldalának.

 

Minyonok / The Minions

Színes, magyarul beszélő, amerikai családi animációs film, 91 perc, 2015

Korhatár: 12 év

Rendező: Pierre Coffin, Kyle Balda

Forgatókönyvíró: Ken Daurio, Brian Lynch, Cinco Paul

Zeneszerző: Heitor Pereira

Szereplők (szinkronhangok): Sandra Bullock, Jon Hamm, Chris Renaud, Pierre Coffin, Steve Carell, Hiroyuki Sanada, Katy Mixon, Michael Keaton, Steve Coogan

Bemutató dátuma: 2015. július 9.

Forgalmazó: UIP-Duna Film

nyomtat

Szerzők

-- Bükki Linda --


További írások a rovatból

Az idei Verzión fókuszba kerülnek az anyák küzdelmei
Interjú Szilágyi Zsófia filmrendezővel Január 2. című filmjéről
Újra nagyvásznon Tarr Béla Panelkapcsolat című filmje

Más művészeti ágakról

Révész Emese és Sipos Fanni Amíg én oviban vagyok című könyvéről
Lev Birinszkij: Bolondok tánca a Radnóti Színházban
Egy mozgástanulmány


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés