film
Mikulás Ferenc a sajtótájékoztatón elmondta, hogy az idei fesztivál egyik különlegességeként a magyar versenyprogramba már nemcsak a hazai, hanem a határon túli magyar rendezők munkái is bekerülhettek. Így ebben az évben 18 rövidfilm, 13 diákfilm, 17 TV-sorozat, 10 videoklipp és 20 alkalmazott animációs kisfilm küzd meg egymással.
Orosz Anna Ida hozzátette, hogy ezt a listát a beérkezett pályaművekből egy szakmai előzsűri állította össze, melynek tagjai Bacsó Zoltán animációsfilm-operatőr, Rofusz Kinga animációsfilm-rendező és Szalay Péter filmrendező voltak. A zsűri, látva a beérkezett pályamunkákat, határozottan kijelentette, hogy a magyar animációs film az előző évekhez képest mindenképpen megerősödött, komplex és professzionálisan kivitelezett munkák születtek, amelyek egyre inkább történetet akarnak mesélni, illetve hangvételük is optimistább, vidámabb lett. A filmek kiválasztásánál törekedtek arra, hogy a műfaj ezerszínűségét is felvillantsák, így sokféle technikájú és témájú munka került be a shortlistbe, amelyet majd Paul Bush animációsfilm-rendező, Kriskó János televíziós szerkesztő, Szoboszlay Péter animációsfilm-rendező, Yamamura Koji animációsfilm-rendező és Süveges Gergő televíziós szerkesztő fog zsűrizni.
Hasonlóan erős az európai versenyprogram is, amelynek keretében 7 egész estés és 9 televíziós egyedi filmet mutatnak majd be. Orosz Anna Ida a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a programban szereplő munkák között hat francia animációs film lesz, de a látogatók észt, román, holland és olasz alkotásokat is megtekinthetnek. A listát itt is egy szakmai előzsűri állította össze, melynek tagjai Muhi András filmproducer, Patrovits Tamás rendező, valamint Daniel Šuljić, a zágrábi Animafest Nemzetközi Animációs Filmfesztivál művészeti vezetője voltak, a fesztivál ideje alatt pedig Zalán Vince, Hirsch Tibor és Muhi Klára mellett két nemzetközi hírű szakember, Olivier Cotte és Alejandro R. González fogja zsűrizni a munkákat. Ebben a programban egyébként három magyar alkotás is szerepel: Miklós Zoltán Manieggs 3D-s filmje, Szilágyi Varga Zoltán A jókedvű örmény temetése című novella-adaptációja, valamint M. Tóth Géza és Gerdelics Miklós: A magyar operajátszás története című TV-speciál.
E két fő versenyprogrammal párhuzamosan fut majd egy harmadik is, amelyet a 4. Szabad Animációs Filmkészítők Találkozója, azaz a SZAFT szervezett. A SZAFT-ra bárki beküldhette saját animációs filmjét, játékidőtől és technikától függetlenül. Idén 53 undeground film közül választja ki a zsűri a legjobbakat.
Az animációs film 100 éves évfordulója alkalmából lesznek retrospektív vetítések is a MANDA jóvoltából. Nepp József, Békési Sándor, Cseh András, Macskássy Gyula, Kovásznai György nagy klasszikusait lehet megnézni esténként a város főterén felállított szabadtéri moziban.
Az idei fesztivál díszvendége Latin-Amerika, a kiemelt szekcióban 56 animációt láthatnak az érdeklődők. A filmek között olyan remekművek is szerepelnek, mint a Cannes-ban debütált A csodálatos oroszlánfiú és a Behálózva, de láthatunk egészen friss munkákat is, például a hatperces Munkaidő: egy hivatalnok élete és halála filmet.
A vetítések mellett persze idén sem maradnak el a szakmai konferenciák, tette hozzá Mikulás Ferenc, amelyekről részletesen is beszélt a sajtótájékoztatón: június 25-én egy konferencia keretében beszélnek a kistelepülések mozgóképkultúrájáról, a következő napon pedig a Magyarok a világ animációjában című szakmai előadássorozatot hallgathatjuk végig.
A fesztivál során ezenfelül lesznek még kistérségi vetítések, kiállítások (pl. Haris László: Nézz körül!, Magyar animáció 100), koncertek (Csík zenekar, Szabó Balázs Band), könyvbemutatók (Macskássy és Orosz István életművéből készült kötetek), fényfestés, illetve a fesztivállal párhuzamosan fut majd a kecskeméti Bor- és Pálinkafesztivál is, így bizonyára mindenki talál kedvére való programot az idei KAFF-on.
KAFF sajtótájékoztató, Uránia mozi, 2015. 06. 10.
Fotó: Bach Máté