bezár
 

irodalom

2015. 06. 05.
A titkosszolgálatok fővárosi működéséről
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A kommunista titkosszolgálatok működésének budapesti helyszíneiről szól Tabajdi Gábor történész új, tudományos ismeretterjesztő könyve, amely a Jaffa kiadó gondozásában jelent meg a 86. Ünnepi Könyvhét és 14. Gyermeknapok alkalmából.

A szerző a könyv rövid belvárosi sétával egybekötött péntek délelőtti bemutatóján "történelmi útikönyvnek" nevezte kötetét, amelynek elsődleges célja megmutatni az olvasóknak, hogy az állambiztonsági szervek miként hálózták be a főváros szövetét, Budapest köztereit és utcáit. Mint fogalmazott, sok áldozat a szó legszorosabb értelmében a tettesek közvetlen szomszédságában élt.
    

prae.hu

Tabajdi Gábor Budapest a titkosszolgálatok hálójában 1945-1989 című könyvében számos a hálózati személyekkel, ügynökökkel való kapcsolattartásra, vagy egyéb operatív célra fenntartott titkos lakásról - a szakzsargonban K-, vagyis konspirációs lakásról - lehet olvasni, amelyek többsége a belvárosban helyezkedett el. A fővárosi tanácsnak az országból kivándorló személyek lefoglalt lakásainak 20 százalékát át kellett adnia a belügyi szerveknek hasznosításra, sok esetben ezekből az ingatlanokból alakítottak ki újabb K-lakásokat. Ilyen "titkos objektum" működött többek között a Kígyó utca 4-6., a Váci utca 44. és a Párizsi utca 6/b szám alatt is.
    

A K-lakásoknak, akárcsak a besúgóknak, saját "beszervezési dossziéi" voltak, az állambiztonsági szervek külön környezettanulmányokban mérték fel, hogy mennyire biztonságos egy-egy operatív körülmények közt működő ingatlan üzemeltetése - magyarázta Tabajdi Gábor.
    

Hozzátette: minden elővigyázatosság és álcázás ellenére több olyan esetről lehet tudni, amikor egy-egy titkos lakás lebukott az ott dolgozó állambiztonsági munkatársakkal együtt. Előfordult, hogy gyanakvó szomszédok jelentették fel az erkölcsrendészetnél a K-lakásban dolgozó férfi tisztet, amiért túl sok nő - beszervezett ügynök - fordult meg nála, máskor a házmester figyelmét keltették fel az oda járó idegenek.
    

Sajátos történettel rendelkezik a Petőfi Sándor utcai postahivatal is, ugyanis az állambiztonsági szervek itt ellenőrizték és cenzúrázták a befutó táviratokat, az 1956-os forradalom alatt pedig a felkelők az épületben több titkos összeköttetési pontot és telefonvonalat buktattak le. Egy visszaemlékezés szerint egy itt található alközpontban kapcsolgatták a Várbunkerbe futó titkos telefonvonalakat is - mesélte Tabajdi Gábor.
    

"A könyvben életszerűen tárul fel az állambiztonság belső világa, megtudhatjuk, hogy egy állambiztonsági tiszt hol kezdte a napot, hol lakott, hol dolgozott, hová ment találkozni az ügynökeivel, utána hol szórakozott vagy hol töltötte a kommunista szombatokat" - hangsúlyozta a szerző.
    

A kötet emellett sokat megmutat az állambiztonsági szerveknek a pártállami hierarchiában betöltött helyzetének változásairól is. Nyomon követhető például, hogy míg a Péter Gábor vezette Államvédelmi Osztály (ÁVO), majd Államvédelmi Hatóság (ÁVH) hatalmas pénzekért építhette át céljaira az Andrássy út 60. szám alatt álló palotát a környező épületekkel együtt, majd új, a korábbinál is reprezentatívabb központot kapott a Jászai Mari téren álló "Fehér Ház" épületében (ma: az Országgyűlés Irodaháza), az 1970-es és 1980-as években a titkosszolgálati dolgozók már a munkakörülmények folyamatos romlására panaszkodtak, sok állambiztonsági munkahelyen szappan, megfelelő világítás és fűtés sem volt.
    

A történész-kutató elmondta: a számos térképet, korabeli és titkosszolgálati munka közben készült képet tartalmazó könyvben valóban rendkívül "tömény, útikönyvszerű szócikkek" kaptak helyet, azonban reméli, hogy a felvetett témák ösztönözni fogják a további tudományos és újságírói feltárást. Kitért ennek nehézségeire is: az iratmegsemmisítések miatt rengeteg forrás hiányzik, a meglévő dokumentumokat pedig megfelelő kritikával kell kezelni, hiszen az állambiztonsági tisztek munkája többnyire "hazugságból és manipulálásból" állt.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Recenzió az elmúlt három év elsőköteteiről
Bemutatták a Kaddis Radnóti Miklósért című verseskötetet
Kritika Biró Zsombor Aurél Visszatérő álmom, hogy apám vállán ébredek című kötetéről
Tandori Dezső Töredék Hamletnek című kötetéről

Más művészeti ágakról

Trafik címmel nyílt kiállítás Lobot Balázs műveiből a Printa edition galériában
art&design

Mihai Barabancea: Cyborg Dolphin Tears kiállítás és könyvbemutató
Sokszor nem halunk meg az Örkény Stúdióban


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés